Za predčasné starnutie pokožky môže aj modré svetlo

Za predčasné starnutie pokožky môže aj modré svetlo
20. februára 2024 5 minút čítania
Za predčasné starnutie pokožky môže aj modré svetlo

Napísali o nás!

Čo ak vám povieme, že príčinou predčasného starnutia vašej pokožky nemusia byť len slnečné lúče, ale aj niečo, s čím prichádzate do kontaktu každý deň? Redakcia čas.sk sa tentokrát ponorila do témy, ktorá je často prehliadaná, ale o to dôležitejšia – vplyv modrého svetla vyžarovaného našimi obľúbenými elektronickými zariadeniami na zdravie našej pokožky. Zistite, ako sa chrániť pred týmto menej známym rizikom a zachovať si mladistvý vzhľad.

Odkaz na článok nájdete TU. Alebo si užite čítanie tu u nás. :)

Žijeme dobu digitálnu. Pred obrazovkami počítačov či smartfónov trávime niekoľko hodín denne. Modré svetlo, ktoré vychádza zo zariadení, neškodí iba nášmu spánku, ale i pleti. Máme pre vás účinný tip, ako sa chrániť.

Najideálnejšie by bolo, ak by ste sa modrému svetlu vyhýbali úplne. To však v súčasnosti nie je tak úplne možné. Odfiltrovať digitálny stres, teda modré svetlo, ktoré preniká zo zobrazovacích zariadení hlboko do pokožky, je náročné, no našťastie, nie nemožné. Rovnakým tempom, ako napreduje svet digitálnych technológií, napreduje aj svet kozmetiky a na trhu sú už inovatívne látky, ktoré dokážu nenápadné, ale záškodné modré svetlo účinne blokovať.

Čo je to modré svetlo a aké riziko pre pleť predstavuje?

Modré svetlo, alebo HEV (z angl. High-energy Visible Light), je súčasťou okom viditeľného spektra farieb, ktoré na ľudí pôsobí prostredníctvom slnečného žiarenia, ale aj z umelého LED osvetlenia a v neposlednom rade z digitálnych zariadení, ako sú počítače, tablety či smartfóny. Vysokoenergetické lúče modrého svetla podľa najnovších štúdií prenikajú do pokožky hlbšie ako UV svetlo, no jeho potenciálne riziká sa podceňujú. Čo môže spôsobiť?

DSC_2699-Edit_1_

Nástrahy modrého svetla

Pôsobenie modrého svetla môže na vašej pokožke napáchať podobné škody ako slnečné UV žiarenie. Vysokoenergetické lúče modrého svetla môžu poškodiť DNA bunky. Taktiež môžu spustiť tvorbu voľných radikálov, agresívnych kyslíkových molekúl a spustiť oxidačný stres, ktorý natrvalo poškodzuje bunkové štruktúry. V dôsledku toho môže dôjsť, podobne ako pri UV žiarení, k strate elasticity pokožky, k tvorbe jemných línií a vrások či k zvýšenému riziku vzniku pigmentových škvŕn. Ďalším nepríjemným prejavom môže byť podráždenie pokožky v podobe opuchu a začervenania.

Digitálne starnutie pokožky, za ktoré môže modré svetlo z obrazoviek, nie je hoax. Jeho neblahé účinky potvrdili mnohé štúdie a všetky sa zhodujú na jednom: dlhé vystavovanie sa vysokoenergetickému modrému svetlu je škodlivé a mali by ste pred ním vašu pleť cielene chrániť.

Rose-Nature_1_

Ako sa chrániť?

V prvom rade by ste mali znížiť čas strávený pred elektronickými obrazovkami. Chápeme, že v práci po dvoch hodinách nezatvoríte notebook so slovami „na dnes končím, pretože si strážim čas strávený pre obrazovkou“. Avšak menej hľadieť do smartfónu, napríklad tesne pred spaním, môžete.
Iným riešením sú špeciálne filtre, ktoré sa aplikujú na zariadenia a chránia vás tak pred účinkami modrého svetla. Najpraktickejším riešením je však používanie kozmetických produktov, ktoré nielenže blokujú modré svetlo, ale pleti zároveň dodávajú výživu.

Bojovník proti modrému svetlu

Takéto možnosti ponúkajú iba tie najlepšie kozmetické firmy, ktoré na trh prinášajú inovácie a investujú do vývoja. Jednou z nich je aj prírodná kozmetika ANNEMARIE BÖRLIND. Svoje inovatívne produkty prináša spokojným zákazníkom s ohľadom na udržateľnosť, už od roku 1959. Ich unikátne výrobky pomohli ku krásnej a zdravej pleti už miliónom žien po celom svete. V ich portfóliu najnovšie nájdete i špičkové produkty s jedinečnými anti-digital stres zložkami, ktoré účinne bojujú proti neduhom modrého svetla.
Presne taká je línia ROSE NATURE, ktorá obsahuje patentovaný komplex z ruží PR³, pozostávajúci z pivónie, čiernej lesnej ruže a púštnej ruže. Sila troch ruží ukrytá v produktoch poskytuje pokožke upokojujúci a revitalizujúci účinok a okrem toho:

znižuje účinky modrého svetla,
chráni pred vznikom vrások a jemných línií,
zanecháva pokožku hydratovanú, sviežu a vyživenú,
podporuje bunkovú detoxikáciu,
zvyšuje elasticitu.

rose-nature

Spojenie vedy, prírody a moderného životného štýlu

ROSE NATURE od značky ANNEMARIE BÖRLIND je rad starostlivosti o pleť vyvinutý špeciálne pre dnešné ženy, ktoré trávia veľa času pri počítačoch a na smartfónoch. Záleží im na ich vzhľade, ale nekúpia si značku kozmetiky, ktorá by sa k životnému prostrediu správala neohľaduplne. Rovnako ako krása, je pre ne dôležitá i udržateľnosť. Siahajú po nadčasových produktoch, ktoré spájajú najnovšie vedecké poznatky o pokožke spolu s tými najúčinnejšími a najkvalitnejšími prírodnými látkami. Navyše so 100 % prírodným zložením bez chemických prísad.
Našli ste sa v tomto opise? Nečudujeme sa. Ak hľadáte recept na večnú mladosť, možno ste práve našli poklad. A možno tento kozmetický svätý grál doprajete svojej mamičke či sestre alebo manželke. Špeciálne pre túto príležitosť zabalili líniu Rose Nature do nádherných giftboxov Exclusive, ktoré rozžiaria každú ženu. A to nielen na Vianoce.

Článok vyšiel v spolupráci s denníkom ČAS.SK 2. októbra 2023.

Súvisiace články