Vplyv modrého svetla na naše zdravie: Ako sa ochrániť v dobe digitálnej éry?

Vplyv modrého svetla na naše zdravie: ako sa ochrániť v dobe digitálnej éry?
11. decembra 2023 13 minút čítania
Vplyv modrého svetla na naše zdravie: Ako sa ochrániť v dobe digitálnej éry?

S dnešnými technologickými pokrokmi, ktoré nás obklopujú, nemáme na výber - počítače, smartfóny a televízie sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. No za pohodlie, ktoré tieto zariadenia prinášajú, platíme určitú daň. Modré svetlo, ktoré tieto obrazovky vyžarujú, môže na vo vašom tele a pokožke zanechať stopy. Aké? Čítajte ďalej a dozviete sa v článku.

Čo je modré svetlo?

Modré svetlo je všade okolo nás. Je prítomné vo svetle, ktoré prichádza od slnka, ale aj vo svetle, ktoré vyžarujú žiarovky a LED diódy, ako sú tie na vašom smartfóne, počítači či televízii. Hoci slnečné svetlo je najväčším zdrojom modrého svetla, ktorému sme vystavení, digitálne zariadenia vyžarujú zlomok tohto žiarenia. Avšak kvôli blízkosti, v akej máme telefóny k našim tváram počas celého dňa, nám zvyšuje riziko expozície.

Modré svetlo: škodlivejšie než UV žiarenie?

Modré svetlo, ktoré je významnou súčasťou svetelného spektra, má rôzne negatívne účinky na ľudské zdravie:

1 Oči

Modré svetlo, v porovnaní s UV lúčmi, dokáže preniknúť hlbšie do ľudského oka. Zatiaľ čo UV lúče sú väčšinou zachytené rohovkou a šošovkou, modré svetlo ich prechádza a dosahuje až sietnicu v zadnej časti oka. Jeho vysoká energia a schopnosť hlbokého prenikania môže poškodiť sietnicu a zvyšovať riziko zrakových problémov, ako je napríklad makulárna degenerácia (centrálna strata zraku).


  Krátkodobé účinky
  Jednou z najčastejších krátkodobých efektov súvisiacich s častou expozíciou modrému svetlu je digitálna únava očí, známa aj ako syndróm počítačového videnia. Tento stav sa prejavuje cez symptómy ako suchosť očí, rozmazané videnie, dvojité videnie a bolesti hlavy. Štúdie ukázali, že modré svetlo prispieva k únave očí pretože má krátke vlnové dĺžky, ktoré sú rozptyľované ľahšie v oku, čím zvyšujú vizuálny "šum" a znižujú kontrast videnia. To núti oko pracovať ťažšie a viac zaostrovať.

   • Dlhodobé účinky

   Z dlhodobého hľadiska môže pretrvávajúca expozícia modrému svetlu prispievať k poškodeniu sietnice a môže zvyšovať riziko vzniku vekom podmienenej makulárnej degenerácie (AMD). Modré svetlo je schopné preniknúť až k fotoreceptorm v sietnici, čo môže viesť k oxidatívnemu stresu a poškodeniu buniek.

   elektronicke-zariadenia-modre-svetlo
   Modré svetlo narušuje cirkadiálne rytmy a zasahuje tak do kvality spánku.

   2 Spánok

   Modré svetlo, je známe tým, že zabraňuje produkcii melatonínu, spánkového hormónu, čím narušuje cirkadiánne rytmy a zasahuje do kvality spánku. Večerná expozícia modrému svetlu z elektronických obrazoviek môže viesť k oneskorenému nástupu, skrátenému trvaniu a nižšej kvalite spánku. Nedostatočný spánok má ďalšie negatívne účinky na kognitívne funkcie, náladu a zvyšuje riziko vzniku chronických zdravotných problémov.

   VEDELI STE, ŽE?
   Podľa štatistík mladá generácia kontroluje svoje smartfóny denne až 157-krát, čo je päťkrát viac ako u starších dospelých. Mladí ľudia sú teda vystavení výrazne väčšiemu riziku expozície modrému svetlu.

   3 Pleť

   Modré svetlo môže preniknúť hlbšie do pokožky ako UV svetlo, čo znamená, že dosahuje najnižšie vrstvy pokožky, kde môže poškodiť bunky. To vedie k tvorbe voľných radikálov, ktoré môžu:

   1 Zhoršiť stav kožnej bariéry: Modré svetlo môže ovplyvniť kožnú bariéru, čo znamená, že pokožka bude menej schopná udržiavať vlhkosť a ochraňovať sa pred vonkajšími faktormi.

   vrasky-a-modre-svetlo
   Keďže modré svetlo poškodzuje elastínové a kolagénové vlákna, môže to viesť k vzniku vrások alebo prehĺbeniu už existujúcich vrások.

   2 Zvýšiť tvorbu vrások:Modré svetlo môže poškodiť kolagén v pokožke, čo vedie k tvorbe vrások. Zároveň časté vystavovanie pleti modrému svetlu urýchľuje odbúravanie elastínu, dôsledkom čoho sa elastínové vlákna rýchlejšie rozkladajú a pleť stráca elasticitu a ochabuje.

   3 Podporiť vznik pigmentových škvŕn: Prechod modrého svetla cez kožu môže spôsobiť tvorbu pigmentových škvŕn a nerovnomerného farebného tónu. Najmä ľudia trpiaci kožnými poruchami, ako sú niektoré formy hyperpigmentácie vrátane melazmy, je vyššie riziko vznikom pigmentových škvŕn pri častému vystavovaniu sa modrému svetlu.

   Modré svetlo a jeho efekty na mentálne zdravie

   Okrem týchto už známych negatívnych účinkov modrého svetla, je dôležité si uvedomiť aj jeho potenciálne vplyvy na naše mentálne zdravie a celkovú pohodu. Žijeme v dobe, keď digitálne zariadenia zohrávajú kľúčovú rolu vo väčšine aspektov našich životov, a teda časté a dlhodobé vystavenie sa modrému svetlu môže ovplyvniť nielen naše fyzické, ale aj psychické zdravie. Výskumy naznačujú, že nadmerné používanie digitálnych zariadení, najmä pred spaním, môže viesť k zvýšenej úzkosti, depresii a iným psychickým problémom. To je spôsobené nielen narušením spánkových cyklov, ale aj zvýšeným mentálnym a emocionálnym stresom z neustáleho spracovávania informácií a stimulov.

   Zahrnutie aktivít ako meditácia, cvičenie, trávenie času v prírode a rozvoj osobných vzťahov môže pomôcť zmierniť negatívne účinky modrého svetla na naše duševné zdravie a zlepšiť celkovú pohodu.

   Pozitívne efekty modrého svetla

   Modré svetlo, ktoré je často spájané s negatívnymi vplyvmi na naše zdravie a pohodu, má aj svoju svetlú stránku. Aj keď nadmerná expozícia modrému svetlu, najmä zo súčasných digitálnych zariadení, môže viesť k problémom, ako sú narušený spánok a potenciálne poškodenie zraku a digitálnemu starnutiu, existujú aj pozitívne aspekty modrého svetla. Určitá expozícia modrému svetlu má svoje terapeutické využitie. Používa sa na liečbu určitých kožných ochorení, ako sú akné a psoriáza. Táto terapia využíva prírodné molekuly v koži, ktoré absorbujú modré svetlo, čo vedie k zničeniu abnormálnych buniek, pričom zdravé bunky sa buď regenerujú alebo sú rýchlo nahradené.

   7 praktických tipov, ako ochrániť svoje oči, spánok a pokožku pred vplyvom modrého svetla

   Oči

   TIP 1: Vyhradzujte poslednú hodinu pred spaním na detox bez elektronických zariadení

   Prečo?
   V súčasnosti, keď sú digitálne obrazovky neoddeliteľnou súčasťou našich životov, je dôležité vedomé obmedzovanie ich vplyvu na naše oči. Jedným z efektívnych prístupov je pravidelné prerušovanie práce pred obrazovkou. Aplikácia pravidla 20-20-20, ktoré znamená, že po každých 20 minútach práce pred obrazovkou by mal človek stráviť aspoň 20 sekúnd pozorovaním objektu vzdialeného najmenej 10 metrov, pomáha minimalizovať očnú únavu a podporuje zdravie očí. Táto metóda je založená na princípe relaxácie ciliárnych svalov oka, ktoré sa pri dlhodobom zameraní na blízke objekty preťažujú.

   TIP 2: Zvážte nosenie okuliarov s filtrami modrého svetla, ktoré blokujú alebo absorbujú modré svetlo

   Prečo?
   Ako sme už spomínali, modré svetlo má potenciál spôsobiť poškodenie očí. Okuliare s filtrami modrého svetla (dostupné aj bez dioptrií), ktoré blokujú alebo absorbujú škodlivé spektrum tohto svetla, sa stávajú nevyhnutným nástrojom pre tých, ktorí trávia dlhé hodiny pred obrazovkami.

   Tieto okuliare môžu znížiť riziko vzniku digitálnej očnej únavy (tzv. Digital Eye Strain - DES), ktorý zahŕňa symptómy ako suchosť očí, začervenanie, rozmazané videnie a bolesti hlavy.

   modre-svetlo-model
   Modré svetlo má vysokú energiu a schopnosť prenikať hlboko, čo môže spôsobiť poškodenie sietnice a zvýšiť riziko stavov, ktoré ohrozujú zrak.

   TIP 3: Aktivujte nočný režim na všetkých zariadeniach, ktoré používate v noci

   Prečo?
   To pomôže zredukovať množstvo modrého svetla z mobilu či iných zariadení a podporí prirodzenú produkciu melatonínu. Efektívna stratégia ochrany zraku zahŕňa aj nastavenie digitálnych zariadení, aby znižovali expozíciu modrému svetlu, najmä večer. Využitie funkcií ako "nočné čítanie" alebo iných softvérových aplikácií, ktoré automaticky upravujú farebné spektrum a jas zariadení podľa denného času, môže pomôcť zmierniť potenciálny negatívny vplyv na spánkový režim a celkové zdravie očí.

   Spánok

   TIP 4: Zaveďte si pred spaním digitálny detox

   Prečo?
   Vytvorenie rutiny bez elektronických zariadení aspoň hodinu pred spaním je kľúčové pre zlepšenie kvality spánku. Tento prístup pomáha v regulácii melatonínu, ktorý je nevyhnutný pre zdravý spánkový režim. Povzbudzujúce efekty modrého svetla môžu narušiť prirodzený spánkový cyklus, preto je odpočinok od digitálnych zariadení pred spaním dôležitým krokom k lepšiemu spánku.

   TIP 5: Využite aplikácie na sledovanie a zlepšenie spánkových návykov

   Prečo?
   Existuje množstvo aplikácií, ktoré monitorujú a analyzujú spánkové cykly, poskytujúc hodnotné informácie a odporúčania pre zlepšenie spánku. Tieto aplikácie môžu sledovať parametre ako trvanie spánku, kvalitu spánku, frekvenciu prebúdzania a ďalšie aspekty, ktoré umožňujú lepšie pochopenie spánkových vzorcov a identifikáciu potenciálnych problémov. Využitie týchto technológií môže viesť k zlepšeniu spánkových návykov.

   Pleť

   TIP 6: Zaraďte do svojho jedálnička stravu bohatú na antioxidanty

   Prečo?
   Zdravá a vyvážená strava, bohatá na ovocie a zeleninu, môže tiež pomôcť bojovať proti škodlivému vplyvu modrého svetla. Potraviny bohaté na antioxidanty, ako sú kurkuma, tmavozelená zelenina, orechy a semená, poskytujú vašej pleti potrebné látky na boj proti oxidatívnemu stresu.

   TIP 7: Používajte prírodné ochranné kozmetické produkty

   Prečo?
   Zvýšená expozícia modrému svetlu vedie k oxidačnému stresu na úrovni kožných buniek, čo zvyšuje produkciu voľných radikálov a môže negatívne ovplyvniť obranné mechanizmy pokožky. Toto svetlo dokáže preniknúť do dermy, kde interaguje s kolagénom a elastínom, čo môže viesť k poškodeniam, ako sú vrásky, uvoľnená pokožka a hyperpigmentácia. Preto hľadajte kozmetické produkty, ktoré obsahujú antioxidanty ako vitamín C, vitamín E, ferulová kyselina alebo resveratrol. Tieto látky pomáhajú neutralizovať voľné radikály vytvorené vplyvom modrého svetla a chránia tak pleť pred poškodením.

   Štúdia poukazuje na to, že určité látky používané v kozmetike, ktoré obsahujú antioxidanty (látky bojujúce proti oxidačnému stresu), boli úspešné v ochrane kožných buniek pred škodlivým vplyvom modrého svetla. Tieto látky dokázali podstatne znižovať množstvo škodlivých molekúl, známych ako reaktívne kyslíkové druhy (ROS), v bunkách kože.

   Ochrana pokožky proti modrému svetlu: Inovácia od ANNEMARIE BÖRLIND

   ANNEMARIE BÖRLIND predstavuje priekopnícke riešenie v oblasti prírodnej kozmetiky. T ANNEMARIE BÖRLIND sa stala prvou prírodnou značkou na trhu, ktorá uviedla produkty špecificky navrhnuté na ochranu pokožky pred škodlivým modrým svetlom.

   ANNEMARIE_B_RLIND_-_3_in_1_Gesichts_l_Internet_8683_1_
   Olej obsahuje luteín, ktorý je silný antioxidant a má schopnosť absorbovať a neutralizovať škodlivé časti modrého svetla.

   Prvým pokrokovým produktom bol pleťový olej 3 v 1. Vyvinutý bol s použitím prírodných zložiek, ako je luteín získavaný z aksamietnice, ktorý slúži ako silný antioxidant a má schopnosť absorbovať a neutralizovať škodlivé časti modrého svetla. Tento produkt nielenže znižuje riziko poškodenia pokožky, ale zároveň podporuje jej mladistvý a zdravý vzhľad.

   ANNEMARIE BÖRLIND, ako priekopník v prírodnej kozmetike, pokračuje vo svojom záväzku ponúkať inovatívne a efektívne riešenia pre starostlivosť o pokožku a v roku 2022 uviedla na trh celú líniu starostlivosti chrániacej proti škodlivými vplyvmi modrého svetla.

   Línia ROSE NATURE – inovatívna ochrana pred vplyvom modrého svetla

   Produkty z línie ROSE NATURE, známe pre svoje silné hydratačné a regeneračné vlastnosti, sú príkladom tejto inovácie. Vďaka unikátnemu komplexu PR³ – "Sila troch ruží", tieto produkty nielenže zabezpečujú upokojujúci a revitalizujúci účinok, ale zároveň ponúkajú špeciálnu ochranu proti modrému svetlu. Zloženie je bohaté na antioxidanty, ktoré chránia pred predčasným starnutím spôsobeným modrým svetlom a voľnými radikálmi. Línia obsahuje produkty komplexnej starostlivosti – od denného krému po nočné regeneračné fluid. Môžete v nej nájsť:


   1 Čistiaci gélovo-mliečny cleanserjemne odstraňuje make-up a iné nečistoty. Zvyšuje účinok ďalších krokov starostlivosti z línie ROSE NATURE.
   2 Osviežujúci očný krémový gélpomáha znižovať opuchy a vačky pod očami, účinný v boji proti vráskam spôsobeným vplyvom modrého svetla.
   3 Ľahký krém Supreme Glow – denný krém, ktorý zanecháva pokožku vyživenú a ochránenú pred vplyvom modrého svetla. Okrem toho má omladzujúce účinky, hydratuje a regeneruje.
   4 Ochranný sprej proti modrému svetlupraktický ochranca plný antioxidantov, ktorý chráni pleť kedykoľvek počas dňa.
   5 Ľahké nočné regeneračné fluidOmladzujúci ľahký krém, ktorý podporuje bunkovú detoxikáciu a spevňuje pokožku.

   ANNEMARIE_B_RLIND_ROSE_NATURE_Internet_9902
   Produkty línie ROSE NATURE zabezpečujú upokojujúci a revitalizujúci účinok a zároveň ponúkajú špeciálnu ochranu proti modrému svetlu.

   Prečo sú produkty také účinné?

   V prvom rade ich hlavnými zložkami sú ingrediencie bohaté na antioxidanty a iné účinky. Základom produktov sú:

   Slnečnicový olej: Tento olej je nielen bohatý na vitamín E, ale obsahuje aj esenciálne mastné kyseliny, ktoré posilňujú bariérovú funkciu pokožky. Tieto antioxidanty sú zásadné pre neutralizáciu voľných radikálov, ktoré môže generovať modré svetlo, čím redukujú celkové poškodenie buniek a prispievajú k udržaniu zdravej, mladistvej pokožky.
   Olej zo žerušnice lúčnej: Tento olej je vynikajúci nielen kvôli svojim protizápalovým vlastnostiam, ale tiež pre schopnosť poskytnúť hĺbkovú hydratáciu. Jeho upokojujúce účinky môžu byť obzvlášť prospešné pre pokožku vystavenú modrému svetlu, ktoré môže spôsobiť podráždenie a začervenanie. Pravidelné používanie môže značne zlepšiť celkovú odolnosť pokožky.
   Marulový olej: Je známy vysokým obsahom antioxidantov a má schopnosť bojovať proti oxidačnému stresu, čím chráni pokožku pred vplyvmi modrého svetla. Jeho vysoký obsah mastných kyselín zabezpečuje hlbokú výživu a pomáha udržiavať pokožku pružnú a zdravú.
   Extrakt z divozelu malokvetého: Tento extrakt má účinné antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť pokožku nielen pred oxidačným stresom, ale aj pred predčasným starnutím. Jeho regeneračné schopnosti podporujú obnovu buniek a pomáhajú zmierniť viditeľné známky starnutia spôsobené expozíciou modrému svetlu.
   Extrakt z koreňa pivoňky: Tento extrakt je známy svojimi protizápalovými a zmiernujúcimi účinkami. Zlúčeniny obsiahnuté v pivoňkách poskytujú účinnú obranu proti vonkajším stresorom ako je modré svetlo a zároveň pomáhajú zmierniť podráždenie a začervenanie pokožky.
   Extrakt z plodov gardénie: Gardénia, bohatá na antioxidačné zložky, je výnimočná svojou schopnosťou chrániť a opravovať pokožku. Tento extrakt pomáha v boji proti poškodeniu pokožky spôsobenému modrým svetlom a podporuje zdravý vzhľad pokožky.

   Každá z týchto ingrediencií má jedinečné vlastnosti, ktoré môžu byť prospešné pri minimalizácii a prevencii poškodenia pokožky spôsobeného modrým svetlom. Ich kombinované použitie v produktoch na starostlivosť o pokožku môže poskytnúť efektívnu obranu proti negatívnym účinkom modrého svetla.

   Súvisiace články