Mikroplasty: Skrytý nepriateľ zdravia, kozmetiky a životného prostredia

Mikroplasty: Skrytý nepriateľ zdravia, kozmetiky a životného prostredia
16. októbra 2023 5 minút čítania
Mikroplasty: Skrytý nepriateľ zdravia, kozmetiky a životného prostredia

S mikroplastmi sa v každodennom živote stretávame častejšie, ako si myslíme. Používa sa v kozmetike alebo v pracích a čistiacich prostriedkoch. Čo je mikroplast? Prečo je taký škodlivý pre naše zdravie, ale aj životné prostredie? Prečo sa mikroplast používa v kozmetike a aké alternatívy nájdete v produktoch ANNEMARIE BÖRLIND? Na to všetko odpovieme v tomto článku.

Čo sú mikroplasty a prečo sa používajú v kozmetike?

microplastic_human_body
Mikroplasty sú také malé, že sa môžu dostať do našich buniek. Britskí vedci nedávno v laboratóriu poukázali na poškodenie ľudských buniek.

Mikroplasty sú drobné plastové častice s veľkosťou od piatich mikrometrov do piatich milimetrov. V kozmetike sa používajú z niekoľkých dôvodov. Jedným z hlavných dôvodov je ich nízka cena, čo robí z mikroplastov atraktívne plnivá, spojivá a abrazíva v kozmetických výrobkoch. Sú často prítomné v peelingoch na odstránenie odumretých kožných buniek.

Mikroplasty sa tiež používajú vo forme akrylátov, ktoré slúžia na zahusťovanie a stabilizáciu gélov a emulzií. Akryláty sú synteticky vyrábaný plast, ktorý sa ťažko rozkladá. Využíva sa najmä vtedy, keď iné stabilizačné látky nie sú vhodné.

Vedeli ste, že každý rok skončí v oceáne 8 miliónov ton plastov? Odborníci odhadujú, že do roku 2050 bude v oceánoch viac plastov ako rýb. Na dnách morí a oceánov je až desaťtisíckrát viac mikroplastov než v kontaminovaných povrchových vodách.

Vplyv mikroplastov na ľudské zdravie

O vplyve mikroplastov na ľudské zdravie a ich potenciálnych toxických účinkoch sa hovorí čoraz viac. Časť problému spočíva v tom, že mikroplasty sú také malé, že sa môžu dostať do našich buniek.


Britskí vedci nedávno v laboratóriu poukázali na poškodenie ľudských buniek na úrovniach, o ktorých vieme, že ich prijímame s jedlom. Poškodenie zahŕňa alergické reakcie a smrť buniek.

Bábätká môžu čeliť obzvlášť vysokej expozícii. Malá štúdia šiestich dojčiat a 10 dospelých zistila, že dojčatá mali v stolici viac mikroplastických častíc ako dospelí. Výskum naznačuje, že mikroplasty môžu vstúpiť do plodu cez placentu a deti môžu častice prehltnúť aj cez materské mlieko. V súčasnosti existuje stále len obmedzené povedomie, pričom tieto negatívne účinky sa môžu rôzniť v závislosti od typu, veľkosti, tvaru a koncentrácie mikroplastov. Preto je nevyhnutný ďalší vedecký výskum v tejto oblasti.

microplastic_and_children
Bábätká môžu čeliť obzvlášť vysokej expozícii. Malá štúdia šiestich dojčiat a 10 dospelých zistila, že dojčatá mali v stolici viac mikroplastických častíc ako dospelí.

VEDELI STE, ŽE?
Človek priemerne skonzumuje a vdýchne 78 000 až 211 000 mikroplastových častíc ročne? A to sa považuje za podceňované.

Prečo sú mikroplasty škodlivé pre životné prostredie?

Mikroplasty majú veľkosť, ktorá im bráni byť úplne odfiltrovanými z vody v čističkách odpadových vôd a namiesto toho sa dostávajú do tokov, jazier a oceánov. Je to však iba začiatok. Tieto mikroplasty a nanoplasty sú odolné voči rozkladu a často sa usádzajú na morských dnách, čo vytvára pasť pre rôzne morské tvory a vtáky. Nové štúdie nám najnovšie odhaľujú, že mikroplasty zasahujú do vnútorných orgánov týchto tvorov a narušujú ich črevný systém, čo môže viesť k vyhladovaniu a k uhynutiu.

Ako sa vyhnúť mikroplastom?

Prečo by sme mali riskovať, že v nás skončí plast? Dávajte pozor na zloženie produktov. Čítajte zložky na etiketách kozmetických produktov a vyhýbajte sa tým, ktoré obsahujú mikroplasty. Greenpeace zostavil zoznam najdôležitejších názvov zložiek, ktoré označujú mikroplasty:

Acrylate Copolymer (AC), Acrylate Crosspolymer (ACS), Dimethiconol, Methicone, Polyamide (PA, Nylon), Polyacrylate (PA), Polymethylmethacrylate (PMMA), Polyquaternium (PQ), Polyethylene (PE), Polyethyleneglycol (PEG)*, Polyethyleneterephthalate (PET), Polypropylene (PP), Polypropyleneglycol (PPG)*, Polystyrene (PS), Polyurethane (PUR), Siloxane

microplastic_1_
Na všetkých produktoch línie SUN je označenie, že sú bez mikroplastov, čo má presah i na to, že sú CORAL FRIENDLY a teda nepredstavujú riziko pre podmorský život.

Použitie mikroplastov v kozmetike NIE JE nevyhnutné

V súčasnej dobe sa mikroplasty stali skutočným problémom, a to nielen pre naše životné prostredie, ale aj pre naše zdravie. Tieto drobné plastové častice sa objavujú v kozmetických výrobkoch a pracích prostriedkoch častejšie, než si mnohí uvedomujú.

peeling_without_microplasts
Značka ANNEMARIE BÖRLIND používa v peelingoch perličky z jojobového vosku, morskú soľ, bambusové granule alebo enzýmy.

Značka ANNEMARIE BÖRLIND sa v celej svojej produkcii dôsledne vyhýba používaniu mikroplastov. Používa prírodné alternatívy - peelingoch perličky z jojobového vosku, morskú soľ, bambusové granule alebo enzýmy. Tieto alternatívy sú nielen šetrné voči životnému prostrediu, ale aj priateľské k pokožke. Okrem toho podporujú ekologický projekt „Namib Desert Jojoba“, z ktorého sa tieto jojobové perličky získavajú. Ich prístup k ekologickej kozmetike pomáha chrániť naše životné prostredie.

V boji proti mikroplastom môžeme všetci urobiť svoj diel a zvoliť si kozmetiku, ktorá je šetrná k životnému prostrediu. Čím viac sa budeme informovať a rozhodovať sa pre trvalo udržateľné produkty, tým viac prispievame k ochrane našej planéty.

Súvisiace články