8 vecí, čo ste nevedeli o opaľovacích prípravkoch

Opaľovacie prípravky
26. júna 2018 7 minút čítania
8 vecí, čo ste nevedeli o opaľovacích prípravkoch

1. Prečo je UV žiarenie vlastne škodlivé

annemarie-borlind-sun-care-sun-fluid-lsf-20-300x300
Vodeodolný opaľovací prírodný fluid poskytuje vysoký stupeň ochrany proti slnku.

Všade počúvate o tom, aké sú ultrafialové lúče škodlivé, a že sa treba pred nimi stoj čo stoj chrániť. Málokto však vie prečo. Alebo to, že existuje niekoľko druhov UV žiarenia.

Takzvané UV A lúče prenikajú hlboko do strednej vrstvy kože, kde poškodzujú tkanivo a vytvárajú voľné radikály. Práve ony majú na svedomí predčasné starnutie pokožky, takzvané fotostarnutie.

UV B lúče zasa útočia na hornú vrstvu kože, spôsobujú jej spálenie a podporujú vznik rakoviny.

2. Ako fungujú konvenčné opaľovacie prípravky

Opaľovacie prípravky na pokožke vytvárajú dva druhy UV filtrov — chemické a minerálne filtre. Takzvané chemické (organické) UV filtre prenikajú cez pokožku a nebezpečné ultrafialové žiarenie premieňajú na bezpečné infračervené žiarenie, teda na teplo.

Fakt, že väčšina chemických UV filtrov preniká do pokožky, však nezostáva bez následkov. V roku 2009 v USA volali zodpovedné úrady na poplach: ukázalo sa, že vyše 97% Američanov je zaťažených chemickým filtrom oxybenzone, ktorý má okrem iného na svedomí nízku pôrodnú hmotnosť mnohých detí.

Väčšina konvenčných slnečných prípravkov s výnimkou certifikovanej prírodnej kozmetiky napriek tomu obsahuje tieto nebezpečné chemické filtre, hoci u mnohých je dokázaný škodlivý vplyv na hormonálny systém a ich stopy sa našli aj v materskom mlieku. Okrem toho mnohé UV filtre a konzervačné látky v opaľovacích prípravkov vyvolávajú alergie.

Spomínané minerálne (anorganické) filtre naproti tomu neabsorbujú UV žiarenie, ale odrážajú a rozptyľujú ho od pokožky, takže fungujú ako akési malé zrkadlo. Ani ich používanie však nie je úplne bez zdravotného rizika. Nižšie sa dočítate prečo.

3. Zákerné nanočastice v slnečnej kozmetike

Prípravky na princípe minerálnych UV filtrov sú momentálne horúca téma, pretože sa preukázalo, že tiež škodia zdraviu a kvôli tomu sa ocitli pod drobnohľadom rozličných kontrolných úradov. Prečo? Výrobcovia slnečnej ochrany na báze minerálnych filtrov sa totiž snažia čo najviac obmedziť vzhľad bielej kože po natretí krémom, preto vo výrobkoch používajú takzvané nanočastice, vďaka ktorým je pokožka priehľadná aj po nanesení krému.

Nanočastice však môžu vstupovať do vitálnych telesných orgánov, tkanív a dokonca i do telových buniek, môžu ľahko preniknúť cez kožu, pľúca a v niektorých prípadoch i do krvi či mozgu.

Dostupné vedecké štúdie preukázali, že nanočastice použité v kozmetických prípravkoch môžu spôsobiť vážne poškodenia DNA, narušiť funkcie buniek, a to môže viesť až ku vzniku rakoviny.

Odborníci varujú, že čím sú častice menšie, tým väčšmi sú bioaktívne a toxické. Akonáhle sa ocitnú v ľudskom organizme, môžu vyvolávať ďalšie biochemické reakcie, napríklad podmieniť tvorbu voľných radikálov, ktoré zabíjajú bunky.

annemarie-borlind-sun-care-protection-spray-300x300
Vodeodolný hydratačný sprej na opaľovanie so špeciálne účinnou UVA a UVB ochranou.

4. Ako zistiť, či prípravok obsahuje nanočastice

Ak si chcete byť istí, že prípravok, ktorým sa chystáte chrániť pred slnkom, neobsahuje nanočastice, musíte venovať čas detailnému študovaniu jeho zloženia. Možno neviete, ale od roku 2013 sa podľa nariadenia Európskej komisie EU-Cosmetic regulations 1223/2009 vyžaduje identifikácia nanočastíc na tzv. INCI liste. Čo to v praxi znamená? Na obaloch výrobkov musí byť uvedené, či sa v danom produkte použil nanomateriál. V zozname zloženia alebo INCI majú byť označené všetky zložky v tvare nanočastíc dodatkom „nano”. Takže, vezmite si lupu a čítajte.

5. „Sun block” či „sun blocker” už budete na obaloch hľadať márne

Slnečné produkty na ochranu pred UV žiarením musia korešpondovať s požiadavkami v smerniciach stanovených Európskou Úniou. Žiaden produkt preto už nesmie garantovať 100% ochranou proti UV žiareniu, pretože to nedokáže zabezpečiť žiaden produkt. Nápisy typu „sun block” či „sun blocker” sa už nesmú ďalej používať.

annemarie-borlind-sun-cream
Vodeodolný opaľovací krém s UVA a UVB ochranou. Vysoko efektívna ochrana s protistarnúcimi účinkami na pokožku.

6. Ako sa chrániť pred škodlivým UV žiarením a zároveň si neohrozovať zdravie

Po predchádzajúcich riadkoch máte zrejme pocit, že je to ako z kaluže pod odkvap. A možno si dokonca poviete, že radšej nebudete používať vôbec žiadnu slnečnú ochranu. Nie, nechceli sme vás vydesiť. A máme dobrú správu - existuje aj ďalšie riešenie. A to — spoľahnúť sa na silu prírody. Na našom trhu totiž existujú aj produkty s kvalitnými, chemickými (organickými) filtrami založenými na prírodnej báze, ktoré spĺňajú tie najprísnejšie štandardy EÚ sú v súlade s OKO-testom a majú certifikáty, čo je garancia ich nezávadnosti.

Nepredstavujú žiadnu hrozbu pre vaše zdravie, naproti tomu ponúkajú optimálnu slnečnú ochranu proti UVA a UVB lúčom. Tieto chemické (organické filtre) nájdete v certifikovaných slnečných prípravkoch vybraných značiek (napríklad aj v nemeckej kozmetike Annemarie Borlind či Dado Sens).

7. Unikátna ochrana v podobe morskej riasy

annemarie-borlind-fluid-sun-screen-day-300x300
Produkt bez obsahu tukov a emulgátorov poskytuje strednú ochranu proti slnku.

Kto je silnejší, než samotná príroda? Aj my sa na ňu spoliehame pri vývoji produktov prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BORLIND. Naše prípravky slnečnej ochrany obsahujú okrem ďalších prírodných zložiek unikátny extrakt z bunkovej steny rias Kombu.

Morská riasa Kombu je vystavená slnečnému žiareniu pri odlive, no vďaka tomu, že obsahuje špeciálny lipid, ten ju chráni pred poškodením spôsobeným UV žiarením. Tieto morské riasy sú navyše bohaté na vitamíny A a E, ktoré pokožke dodávajú prírodný komplex, ktorý účinne bráni starnutiu a chráni ju aj pred fotostarnutím.

Extrakt z riasy kombu dokáže vďaka tejto svojej unikátnej vlastnosti pokožke poskytnúť dostatočnú, vysokú ochranu. A ak sa začítate do zloženia opaľovacích prípravkov, zistíte, že v inej - konvenčnej i prírodnej kozmetike, by ste ho hľadali márne.

8. Menej nie je viac

Ak sa chystáte zahájiť na dovolenke opaľovací maratón, počas prvých dní je priam nevyhnutné siahnuť po čo najvyššom faktore. Takisto si dajte pozor na to, aké množstvo slnečného prípravku použijete. Ak ho aplikujete menej, stupeň ochrany je značne znížený a to aj napriek tomu, že použijete produkt s vysokým faktorom. Odhaduje sa, že optimálne množstvo je približne 6 čajových lyžičiek na telo jedného dospelého.

TIP: Ak túžite po dokonale rovnomernom opálení, náš samoopaľovací krém vám to umožní dosiahnuť kedykoľvek počas celého roka.

Súvisiace články