Hľadáme nové posily do nášho tímu v Poprade! Pozrite si ponuku.

Natália Pažická: Každý z nás je kvapkou v mori

Natália Pažická: Každý z nás je kvapkou v mori
2. februára 2019 8 minút čítania
Natália Pažická: Každý z nás je kvapkou v mori

Vyspovedali sme známu bojovníčku za ochranu planéty a svet odpadu, influencerku, modelku a študentku módy Natáliu Pažickú.

Jej video o zúfalom stave našej planéty spôsobilo na internete poriadny rozruch. Bojovníčka za ochranu našej planéty a svetu bez odpadu, influencerka, modelka a študentka módy Natália Pažická (23) je známa tým, že si na svoju pleť nedá hocičo. Jej kritéria sú prísne - kozmetika musí byť prírodná, certifikovaná, netestovaná na zvieratách, byť ekologická svojim obsahom i obalom a samozrejme, účinná.

Porozprávali sme sa s ňou o tom, čo všetko zmenila vo svojom živote, keď zmenila pohľad na svet okolo seba a aj o našej kozmetike ANNEMARIE BÖRLIND, ktorú používa. A možno vás prekvapí, že ju k nej pôvodne priviedla jej mama.

Čo vás priviedlo k tomu, že ste sa začali intenzívne zaujímať o zúfalý stav našej planéty?

Študujem v Amsterdame odbor Fashion and Branding, viedol ma k tomu môj záujem o módu, ktorý sa u mňa začal modelingom a neskôr prácou štylistky. Pred tromi rokmi nám v škole pustili dokument The True Cost, ktorým nám chceli ukázať ako módny biznis a najmä tzv. fast fashion v skutočnosti funguje. Je to druhý najšpinavší priemysel hneď po ropnom a masovo sa pri ňom porušujú ľudské práva. Pri jeho sledovaní som neverila vlastným očiam a bola som neskutočne sklamaná. Odvtedy som si už nič vo fash fashion — u komerčných značiek - nekúpila.

Dizajn_bez_n_zvu-269
Slow fashion kladie dôraz na transparentnosť v celom procese výroby a podporuje spravodlivé pracovné podmienky a mzdy pre zamestnancov.

Ako vyzeral váš život pred oným osudným dokumentom, ktorý vám prevrátil život hore nohami?

Bola som klasickým priemerným konzumentom. Kupovala som si stále nové veci, zloženie produktov ma nezaujímalo a ani to KTO a KDE tie produkty vyrobil. Jednoducho som „konzumovala” tak, ako to odo mňa systém chcel. Slepo som míňala peniaze na veci, ktoré som vlastne nepotrebovala, samozrejme v mene kapitalizmu. Tak ako väčšina ľudí.

Ako sa začala vaša cesta ku zmene?

U mňa to začalo tou rýchlou módou, s ňou som prestala zo dňa na deň. Zmenila som svoj postoj k oblečeniu a k tomu kde, kedy a ako ho nakupujem. Potom som sa začala zaujímať o plastové znečistenie životného prostredia, no a momentálne som vo fáze, kedy sa zaujímam o rastlinnú stravu. Je veľa toho, čo sa dá meniť. Zaujíma ma to a zlepšuje to kvalitu môjho života, plus som si týmto životným štýlom dokázala ušetriť peniaze.

Keď si to rozmeníme na drobné, ako sa to uvedomenie odrazilo na vašom oblečení?

Išla som sa v prvom rade úprimne pozrieť na svoj šatník a uznala som, že mám toho naozaj viac než dosť. Dnes nakupujem asi 10% z toho, čo kedysi a snažím sa nakupovať v second-handoch, vintage obchodoch. Ak si kupujem niečo nové, jedine v slow fashion značkách. (Ich zoznam takisto nájdete pod videom #whatyoueatmatters).

A vo vašej kuchyni?

Všeobecne som prešla len na prírodnú kozmetiku, vrátane čistiacich prostriedkov. Nahradila som klasický saponát na umývanie riadov za prírodný. Plastové sáčky som vymenila za kompostovateľné, plastovú hubku za lufu, ktorá je vyrobená z tekvice... Okrem podobných zmien sme s priateľom prestali vyhadzovať potraviny. Nakupujeme len na deň-dva vopred, a preto sa nám nestáva, že potraviny len tak vyhodíme. A samozrejme si dávam pozor na to, aké jedlo kupujem. Je toho veľa, treba len začať a ďalej to ide samé. (smiech)

Dizajn_bez_n_zvu-271
Rastlinná strava zahŕňa rôzne druhy ovocia, zeleniny, strukoviny, obilniny, orechy a semienka.

Aké zmeny sa udiali vo vašej kúpeľni?

Prešla som komplet na prírodnú kozmetiku, a to aj pri tej dekoratívnej. Veci, ktoré sa dajú nahradiť bezobalovými, som vymenila. Tieto veci sú nielen ekologickejšie, ale v prvom rade si na telo nedávame chemikálie, ktoré pri dlhodobom používaní môžu mať negatívny efekt na naše zdravie.

Medzi prírodnú kozmetiku, ktorá má dnes miesto vo vašej kúpeľni, patrí aj naša Annemarie Börlind…

Objavila ju vlastne moja mamina. Mala z nej niekoľko produktov vždy položených na poličke v kúpeľni. Začala som si ich požičiavať od nej a neskôr som na niektoré produkty tejto značky prešla aj ja.

Aký produkt ANNEMARIE BÖRLIND vám najviac sadol?

Je ich viac, ale v poslednej dobe som si veľmi zvykla na rúže a na nočný krém určený pre zmiešanú pleť z produktovej rady Combination System Balance, ktorý je veľmi ľahký, prenádherne vonia a pomáha regenerovať moju pokožku.

Mám rada rôznorodosť tejto kozmetickej značky, nájde sa v nej produkt pre každého a je dôkazom, že aj prírodná kozmetika môže byť presne tak isto esteticky príťažlivá, voňavá a príjemná, ako tá konvenčná.

Dizajn_bez_n_zvu-272
Nočný krém na zmiešanú pleť podporuje regeneráciu pokožky, obnovuje elasticitu a vyhladzuje pleť.

Aké značky ste si začali vyberať v rámci svojho vedomého postoja k svetu a k sebe?

Zaujíma ma KTO veci vyrába, KDE ich vyrába a AKO ich vyrába. Ľudia majú niekedy tendenciu si myslieť, že by nás to malo zaujímať len kvôli kvalite života iných ľudí. No nemusíme to robiť pre iných. Ja to robím aj pre seba. Nechcem na seba dávať chémiu, nechcem nosiť oblečenie farbené ťažkými kovmi a nechcem jesť geneticky modifikované jedlo. Je to opäť výhra pre všetky strany. Pre nás, zamestnancov značky a aj pre planétu a všetko živé na nej.

Akých najväčších „prehreškov” voči planéte aj voči sebe sa podľa vás ľudia dopúšťajú?

Nedá sa menovať jeden problém. No sú problémy, s ktorými vieme niečo ako individuálne bytosti robiť, a sú také, s ktorými je to ťažšie. A treba začať tam, kde sa nám dá. Potraviny si odnášať domov z nákupu vo vlastnej taške, nie v igelitke. Používať vlastnú fľašu na nápoje, kompostovateľné sáčky, kupovať si nebalené ovocie a zeleninu, nakupovať od lokálnych výrobcov, jesť menej mäsa a podobne. Príroda to vymyslela veľmi múdro a čo nie je dobré pre ňu, nie je ani pre nás. Momentálne sa prehnané nakupovanie odráža na našom a aj jej zdraví. Najväčší „prehrešok” dnešných ľudí je teda podľa mňa ignorácia.

Kde čerpáte inšpiráciu na svoje pozitívne zmeny a život bez odpadu? Čo vás motivuje a edukuje?

Rada pozerám rôzne dokumenty. Názvy mojich najobľúbenejších si môžete stiahnúť pod mojim videom #whatyoueatmatters. Veľmi rada pozerám aj prednášky TED talks. Z kníh by som odporučila knihu Sapiens a Čínska Štúdia. Tieto knihy sú pre úplne všetkých ľudí, ktorých zaujíma zdravie a história ľudstva. Obe sú bestsellermi a chápem aj prečo. Inšpiratívne osobnosti sú pre mňa Jane Goodall a Leonardo Dicaprio. Osoby, ktoré svoje poznatky a slávu využívajú na úžasné veci.

Máte ideálny stav, ktorý by ste chceli v každodennom živote dosiahnuť?

Nežijem zero waste život a ani nikto z nás takýto život žiť nedokáže. Preto to radšej volám uvedomelejší život. V ničom sa neobmedzujem, mám presne taký istý život ako pred tým, len som niektoré veci nahradila. Nad vecami sa zamýšľam a snažím si vyberať lepšie alternatívy.

Vaše video #everyindividualmatters sa prehnal po sociálnych sieťach ako smršť a vyvolal hotovú senzáciu. Prekvapilo vás to?

Čakala som veľa kritiky, bála som sa, aby videá a moja tvorba neboli skôr kontraproduktívne. 99% reakcií však bolo pozitívnych. Prekvapivo ich dokopy videlo takmer 2 milóny ľudí, čo by mi ani vo sne nenapadlo. Najviac ma prekvapuje prístup mladých ľudí, s akým nadšením chcú svoje zvyky meniť k lepšiemu. Na veku naozaj nezáleží, každý z nás je kvapkou v mori.

Aké máte plány v rámci tejto skvelej osvety do budúcna?

Mám veľa nápadov, no bohužiaľ sa mi popri škole nepodarí všetky zrealizovať. Nechávam to všetko otvorené. Momentálne zakladám občianske združenie, kde budeme spoločne zbierať peniažky na dobré veci. Treba si pomáhať.

Súvisiace články