Hľadáme nové posily do nášho tímu v Poprade! Pozrite si ponuku.

Prírodná kozmetika - prečo je kľúčom k zdravej pokožke?

Prírodná kozmetika - prečo je kľúčom k zdravej pokožke?
8. februára 2019 6 minút čítania
Prírodná kozmetika - prečo je kľúčom k zdravej pokožke?

Len zdravá pokožka je naozaj krásna. Ako ju však môžeme mať zdravú, keď je všade okolo nás plno škodlivej chémie? A ako rozlíšiť „skutočnú” prírodnú kozmetiku od tej, ktorá sa tak len tvári?

annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-zakladatelka-annemarie-linder
Annemarie Lindnerová bola nemecká kozmetická chemička a zakladateľka kozmetickej značky Annemarie Börlind.

Čo v našom tele robia všetky tie kvantá umelých, pre ľudské telo prakticky cudzorodých látok, ktoré doň prenikajú cez kožu prostredníctvom krému, telového mlieka či make-upu? A aký dopad má kozmetika plná chémie na naše zdravie z dlhodobého hľadiska? Zamýšľali ste sa niekedy nad tým?

Pokožka je najväčším orgánom ľudského tela a funguje ako obojstranná membrána. Všetko, čo prijme, následne prepustí do tela i krvi. Alergie, ekzémy, dermatitídy - to je len ihla v kôpke sena zdravotných problémov, ktoré kráčajú ruka v ruke s tým, že máme vo svojich životoch priveľa chémie. Najviac ohrozená je detská pokožka a citlivá pokožka tehotných žien či pleť alergikov.

No ani relatívne zdravá pokožka ešte nie je zárukou, že sa na nej niektorý z kozmetických produktov plných telu neprirodzených zložiek neprejaví negatívne. Mimochodom vedeli ste, že až 80% zo všetkých druhov rakoviny spôsobujú karcinogénne látky a toxíny obsiahnuté aj v bežných kozmetických prípravkoch?

Návrat k prírode

Zakladateľka našej kozmetiky Annemarie Lindner pritom už pred 60. rokmi vyhlasovala, že človek by si na tvár nemal dávať nič, čo by zároveň nevedel aj zjesť.

Roky sa trápila so svojou mastnou pleťou a silným akné, na ktoré jej nepomáhali žiadne - dokonca ani tie najdrastickejšie riešenia. A skúšala teda všetko - od ílových masiek až po chemické preparáty na hranici bezpečnosti, ktoré v tých dobách predpisovali na kožné problémy dermatológovia.

Po rokoch pokusov a omylov sa rozhodla dať zbohom konvenčnej liečbe a začala si miešať vlastnú kozmetiku - z čisto prírodných, rastlinných ingrediencií.

V tej dobe a na začiatku jej kariéry však mnohí túto priekopníčku prírodnej kozmetiky považovali za bylinkárku či šarlatánku. Doba bola naklonená všetkému umelému a používanie prírodných látok v kozmetike sa vytlačilo na okraj.

No ona sa nevzdala a uzdravila nielen vlastnú pleť, ale za svoj život pomohla aj tisícom ďalších ľudí. A jej cesta sa osvedčuje aj dnes, keď je prírodná kozmetika na vzostupe a pre mnohých ľudí sa stáva vo svete plnom chémie a umelosti jedinou voľbou.

annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-produkty-1024x537
Práve rastlinné extrakty obsiahnuté v prípravkoch sú najviac príbuzné a kompatibilné s ľudskou kožou.

Certifikovaná prírodná kozmetika

Nie je však prírodná kozmetika ako prírodná kozmetika. Mnohé kozmetické značky sa začali prezentovať ako „prírodné”, pretože je to práve v móde. Preto sa v oblasti prírodnej kozmetiky zaviedli prísne certifikáty, ktoré garantujú nielen bezpečnosť, účinnosť či pleťovú kompatibilitu produktov, ale niektoré certifikáty aj jasný pôvod surovín, netestovanie na zvieratách, udržateľnosť výroby a mnoho ďalších faktorov.

Ak má prírodná kozmetika nejaký certifikát, malo by to byť zárukou určitého stupňa kvality. Výrobcovia kozmetiky dokonca niekedy robia aj veci nad rámec a robia to, čo od nich certifikát nepožaduje, pretože chcú jednoducho poskytovať kvalitné produkty, a tak sa aj prezentujú. O každom certifikáte a jeho kritériách sa môžete dozvedieť podrobné informácie na internete.

Certifikovaná prírodná kozmetika, ako je naša ANNEMARIE BÖRLIND, je vďaka svojmu zloženiu vhodná aj pre alergikov, osoby s citlivou pokožkou a tehotné ženy. Funguje tak, že dlhodobo pracuje pre vašu pleť a podporuje jej samoreguláciu. Zároveň váš organizmus nezaťažuje toxickými a pre telo neprirodzenými látkami. Takýto certifikovaný prírodný kozmetický výrobok neobsahuje parafín, vazelínu, minerálne oleje, ani iné ropné produkty – látky cudzie ľudskému organizmu. Neobsahuje žiadne syntetické konzervačné látky, emulgátory, farbivá či syntetické vône. Výrobok ani jeho jednotlivé zložky nie sú testované na zvieratách a obsahujú suroviny výhradne z prírodných zdrojov.

naturoyale-linia
Získavanie surovín do našich produktov navyše prebieha šetrným spôsobom tak, aby nedochádzalo k poškodzovaniu životného prostredia.

Pre našu certifikovanú prírodnú kozmetiku platí zásadné NIE geneticky modifikovaným rastlinám a surovinám z nich získaných. Dôraz kladie meaj na ekologickou únosnosť výroby, vrátanie recyklovateľných obalov.

Mnohé certifikované prírodné kozmetické značky deklarujú svoj rešpekt nielen k vašej pokožke a k prírode, ale aj k človeku. Naša kozmetická značka ANNEMARIE BÖRLIND je napríklad známa tým, že podporuje Fair Trade projekty v krajinách tretieho sveta a striktne odmieta spolupracovať s dodávateľmi, ktorí svojim zamestnancom neposkytujú spravodlivú mzdu, optimálne pracovné podmienky či využívajú detskú prácu.

Ako spoznať kvalitnú prírodnú certifikovanú kozmetiku?

Existuje viacero certifikátov prírodnej kozmetiky, sú to certifikované označenia nezávislých skúšobní a organizácií. Na ich získanie musí kozmetická značka splniť veľmi prísne podmienky. Tieto certifikačné označenia nájdete na obaloch výrobkov.

cse-certifikat-annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-300x300
eco-control-certifikat-annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-221x300
green-brand-germany-certifikat-annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-300x300
vegan-certifikat-annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-300x202

Niektoré z nich sú napríklad Eco Control, CPK BIO, Ecocert, Natrue, Vegan, a pod. Tieto certifikáty zaručujú kvalitu kozmetiky a chránia vás od nepravých „prírodných“ kozmetických výrobkov.

Naša prírodná kozmetika ANNEMARIE BÖRLIND spĺňa tie najprísnejšie certifikáty, ba dokonca aj prevyšuje ich štandardy v snahe poskytnúť svojim používateľom maximálnu kvalitu.

Robíme všetko preto, aby sme si vysoko nastavenú latku udržali, pretože nalomenú dôveru už ťažko znovu získať. A starostlivosť o pokožku je pre nás jednoznačne vecou dôvery. Tento rok je tomu už 60. rokov.

Súvisiace články