Prírodná kozmetika - Načítavanie...
ÚČINNÁ PRÍRODNÁ KOZMETIKA Výhradný distribútor pre SR a ČR

FAQ sk

Prírodná kozmetika - Často kladené otázky logo   Často kladené otázky

 

1. Čo je Phenoxyethanol?

2-Phenoxyethanol je organická zlúčenina: vzniká spojením fenoléteru s etylénglykolom. Phenoxyethanol sa vyskytuje ako prírodná látka v niektorých rastlinách, ako sú napríklad zelený čaj a čakanka.

2. Na čo sa používa?

Phenoxyethanol slúži na odstránenie baktérií, húb a vírusov. Je to konzervačný prostriedok. Používa sa pred diagnostickými postupmi, ako sú napr. operácie, na rany, na prevenciu infekcie a zabránenie zhoršenia infikovaných rán, a tiež ako dezinfekčná prísada vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle.

3. Prečo sú konzervačné látky potrebné?

Sú dôležité pre kozmetické výrobky, aby boli mikrobiologicky stabilné, t. j. aj po otvorení musí obsah výrobku zostať odolný voči mikro organizmom, ako sú baktérie alebo kvasinky, ktoré si môžu nájsť svoju cestu vzduchom alebo cez prsty. Voda, ktorá je prítomná vo väčšine kozmetických výrobkoch, je živnou pôdou pre takéto mikroorganizmy. To znamená, že vo väčšine výrobkov sú konzervačné látky potrebné.

4. Prečo usmernenia o prírodných kozmetických označeniach, ako napr. BDIH alebo COSMOS, nezahŕňajú Phenoxyethanol?

Pretože je to prírodne identický výrobok (nature-identical ingredient). Molekulová štruktúra a hmotnosť sú rovnaké ako v prírodnom Phenoxyethanole, ktorý sa nachádza v zelenom čaji a čakanke. Spôsob syntézy používaný v priemysle pre jeho výrobu sa v prírode  však nevyskytuje.

5. Prečo Börlind tento názor nezdieľa?

Pokiaľ ide o kompatibilitu výrobkov, zváženie výhod pre používateľov je dôležitejšie než prísne dodržiavanie dogmatických koncepcií, čo často vidíme v prípade prírodnej kozmetiky. Bezpečnosť a ochrana výrobkov je na prvom mieste. Okrem toho, Phenoxyethanol bol v zhode s niektorými prírodnými kozmetickými normami pred štandardizáciou európskeho označenia prírodnej kozmetiky COSMOS.

6. Aké označenia majú výrobky Börlind?

Spoločnosť Börlind GmbH sa rozhodla pre certifikáciu CSE (Certified Sustainable Economics, slov. Certifikovaná udržateľná ekonomika). Tieto usmernenia sú výrazne za hranicou bežných kritérií certifikácie prírodnej kozmetiky, pretože zahŕňajú skúmanie a overovanie nielen výrobkov, ale aj celej spoločnosti a jej základnej sociálno-ekologickej filozofie. Výrobcovia, ktorí chcú byť certifikovaní v súlade s normou CSE musia vyrobiť najmenej 75 % objemu svojich výrobkov v súlade s existujúcou normou pre výrobky v ich odvetví (NaTrue, COSMOS, BDIH, Ecocert, Soil Association, Cosmébio, ICADA, demeter, naturland, Vivaness 2011, vyhláška o prírodnej kozmetike v súlade s rakúskym zákonom o potravinách, NCS).

7. Čo hovorí nariadenie EÚ týkajúce sa kozmetických výrobkov o Phenoxyethanole?

V súlade s právnymi predpismi EÚ o kozmetických výrobkoch sa Phenoxyethano môže použiť v kozmetických výrobkoch v koncentrácii 1 %. V tejto koncentrácii sa považuje za neškodnú látku.

8. Ako zistím, či je konzervačná látka škodlivá?

V súčasnosti je v EÚ schválených približne päťdesiat konzervačných látok pre kozmetické výrobky. Tieto látky sú podrobené rozsiahlemu testovaniu na preukázanie ich bezpečnosti. Výsledky týchto štúdií hodnotí nezávislý vedecký výbor. Ako konzervačné látky v kozmetických výrobkoch sú schválené iba tie látky, ktoré odborníci ohodnotili ako bezpečné. Bezpečnosť konzervačných látok pravidelne posudzujú odborníci v súlade s vývojom poznatkov.

9. Aká kritika bola vznesená proti Phenoxyethanolu?

Hodnotenie rizík od francúzskych farmaceutických orgánov ANSM kritizovalo výrobok v roku 2012. V tomto hodnotení sa odporúčalo, aby bol Phenoxyethano zakázaný vo výrobkoch určených na oblasť plienok u detí vo veku do troch rokov alebo aby sa obmedzil na maximálne 0,4 %. Podkladom nebol predpokladaný karcinogénny účinok, ale skôr iná možná toxicita. Európska komisia a Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľov (SCCS) zistili, že konzervačná látka je bezpečná v koncentrácii do 1 %, a to aj pre dojčatá. Pre porovnanie, voľnopredajné prípravky z lekárne obsahujú Phenoxyethanol s 2 % koncentráciou. Okrem toho, Phenoxyethanol, ktorý pokožka sama o sebe dobre toleruje, získal povesť spôsobovania alergických reakcií, pretože sa často používal v kozmetike v kombinovanej forme: MDBGN/PE. V kombinácii s inými konzervačnými látkami sa posudzuje ako kontaktný alergén. MDBGN/PE je veľmi bežný alergén, a preto ho spoločnosť Börlind samozrejme nikdy nepoužíva.

10. V akých množstvách používa Börlind GmbH Phenoxyethanol?

V závislosti od chemického zloženia a kombinácie s inými konzervačnými látkami je priemerný objem 0,5 %.

11. Koľko výrobkov spoločnosti Börlind obsahuje Phenoxyethanol?

Phenoxyethanol sa používa približne v 30 % výrobkoch.

12. Plánujete znížiť využitie Phenoxyethanolu?

V prípravkoch, v prípade ktorých to umožňujú požiadavky na výrobok, sa použijú iné konzervačné látky. Aj naďalej sa budú vyvíjať prípravky, ktoré vďaka tomu, ako sú zabalené, možno používať úplne bez konzervačných látok. Neexistujú žiadne plány túto látku v súčasných, odskúšaných a osvedčených výrobkoch nahradiť, pretože by to mohlo mať vplyv na konzistenciu, znášanlivosť, bezpečnosť a vôňu výrobku.

13. Kedy sa Phenoxyethanol používa?

Výber konzervačných látok vždy závisí od zloženia výrobku a použitého balenia. Vďaka svojej dobrej znášanlivosti boli Phenoxyethanol a benzylalkohol úspešne vyskúšané a otestované v zmiešaných prípravkoch (krémoch), a to najmä tých, ktoré sú balené v sklených nádobách. Okrem toho, je účinnejší v širšom rozpätí pH v porovnaní s inými konzervačnými systémami a účinne ochraňuje kozmetický výrobok pred kontamináciou aj pri dotyku prstom niekoľkokrát za deň.

14. Aké konzervačné látky používajú iní výrobcovia prírodnej kozmetiky?

Závisí to od zloženia a balenia. Keďže tieto faktory ovplyvňujú použitie konzervačných látok, mnohí výrobcovia prírodnej kozmetiky už nebalia výrobky do sklených nádob, alebo len veľmi zriedkavo. Okrem toho ako alternatívu uvedených konzervačných látok možno použiť prírodné látky s antibakteriálnym účinkom, ako napríklad alkohol, esenciálne oleje.

15. Aká je výhoda Phenoxyethanolu?

Phenoxyethanol je otestovanou a vyskúšanou konzervačnou látkou, ktorú pokožka dobre toleruje a má nízke riziko alergie. Dá sa použiť v širokom rozsahu pH. To znamená, že iné konzervačné látky môžu stratiť svoju účinnosť, ak príslušný výrobok nie je v správnom rozsahu pH. Nemá nepríjemný zápach, ani nemení farbu výrobku, ako je tomu v prípade použitia prírodných antimikrobiálnych látok.

Všetky kozmetické výrobky musia byť mikrobiologicky stabilné. Inými slovami, aj po otvorení musí byť obsah výrobkov odolný voči mikroorganizmom, ako sú baktérie alebo kvasinky, ktoré sa môžu šíriť vzduchom alebo prstami. Chovnou pôdou týchto mikroorganizmov je voda, ktorá je obsiahnutá vo väčšine kozmetických výrobkov. To je dôvod, prečo väčšina výrobkov vyžaduje konzervačné látky.

Kozmetické výrobky sa zvyčajne nekonzervujú len  jednou látkou, ale s kombináciou viacerých konzervačných látok. V spoločnosti Börlind GmbH platí pravidlo, že žiadne halogénované organické zlúčeniny alebo donory formaldehydu, ako je metylchlórizotiazolinón alebo metyl-dibróm-glutaronitril, sa nepoužívajú. Parabény sa nepoužívajú. Tieto konzervačné látky, ktoré sa dostali do kritiky, nie sú povolené vo výrobkoch značiek ANNEMARIE BÖRLIND – Natural Beauty a DADO SENS Dermacosmetics!

Namiesto toho sa používajú prírodne identické konzervačné látky, ako je kyselina benzoová, benzylalkohol, phenoxyethanol, sorbát draselný, kyselina salicylová alebo kyselina sorbová. Okrem toho sa Börlind GmbH snaží formulovať výrobky takým spôsobom, aby sa konzervačné látky úplne vynechali. Na to však je potrebné, aby prísady ponúkali dodatočné konzervačné a antibakteriálne účinky, napríklad alkohol. Výrobky je tiež možné konzervovať pomocou ich obalu, napríklad pri úplnom vylúčení vzduchu v bezvzduchovom systéme.

Systematická starostlivosť o pleť je dôležitá pre dokonalý vzhľad pleti. Musí byť zvolená podľa typu, pretože každý typ pleti má iné potreby. Prírodná kozmetika ANNEMARIE BÖRLIND ponúka účinné a certifikované produkty systémovej starostlivosti, ktoré sú prispôsobené špecifickým potrebám rôznych druhov pokožky. Systematická starostlivosť podľa našich odporúčaní pozostáva z nasledujúcich piatich krokov:

1. ČISTENIE

Ak chcete dosiahnuť optimálnu starostlivosť o pokožku tváre a udržiavať ju dlhodobo zdravú a krásnu, očistite ju dvakrát denne, ráno a večer, dôkladne, ale jemne. Iba tak majú ostatné výrobky starostlivosti o pleť možnosť plne využiť svoje účinky. Medzi čistiace prípravky prírodnej značky ANNEMARIE BÖRLIND zaraďujeme čistiace mlieka, gély a peny.

2. POSILNENIE

Tento krok pripravuje pokožku pre zintenzívnenie účinkov nasledujúcich výrobkov starostlivosti. Rôzne tonery, séra, či koncentráty majú schopnosť transportu účinných látok do hlbších vrstiev pleti a tak sa znásobujú účinok aplikácie denných a nočných krémov. Hydratačné produkty, špeciálne prispôsobené typu pokožky, majú antibakteriálny, upokojujúci alebo regeneračný účinok.

3. DENNÝ KRÉM

Naša denná starostlivosť, špeciálne prispôsobená typu pokožky, chráni pokožku pred negatívnymi vplyvmi životného prostredia a predčasným starnutím.

4. NOČNÝ KRÉM

V priebehu noci funguje kožný metabolizmus s najvyššou rýchlosťou. Nočný krém pomáha pri nočnej regenerácii pokožky a poskytuje pokožke intenzívny prísun účinných látok.

5. OČNÁ STAROSTLIVOSŤ

Očná starostlivosť účinne dopĺňa túto každodennú systematickú starostlivosť: naše produkty očnej starostlivosti majú intenzívny a cielený účinok prispôsobený vašim potrebám

Pigmentové škvrny majú rôzny pôvod. Najčastejšie vznikajú nadmerným opaľovaním pokožky, v dôsledku hormonálnych zmien, užívania hormonálnej antikoncepcie či zlej látkovej výmeny pri ochoreniach pečene a obličiek. Za zvýšenú hyperpigmentáciu pokožky si však podľa nej často môžeme aj samy a to tak, že napríklad používame parfumy, či chemické látky v kozmetike, ktoré neznesú kombináciu so slnečným žiarením. Alebo užívame lieky či výživové doplnky, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky na slnko. Prípadne absolvujeme invazívne kozmetické zákroky v nesprávnom ročnom období. Vzniku pigmentových škvŕn možno zabrániť, no prevencia musí byť dôsledná. Ak máte sklony k vzniku pigmentových škvŕn, mali by ste pri pobyte na slnku používať ochranný opaľovací krém s faktorom rozhodne vyšším ako 20 SPF. Na trhu existuje široká paleta opaľovacích ochranných prípravkov. Na pigmentové škvrny sa s obľubou používajú opaľovacie ochranné prípravky s SPF 50 v domnienke, že svojej pleti ponúkame to najlepšie riešienie pre pigmentové škvrny, avšak len málokto vie, že rozdiel medzi ochranným faktorom SPF50 a SPF 30 je len v 2-3% ochrany pleti. To znamená, že už faktor SPF30 ponúka 96% ochranu pleti, pričom SPF50 ponúka 97,5-98% ochranu proti slnečným lúčom. Dôležitejšie ako vysoký ochranný faktor SPF, je správne množstvo aplikovaného prípravku na pleť. V prípade, že si na tvár aplikujete menej krému ako je odporúčané tak %ochrana pleti rapídne klesá už aj pri faktore SPF50.

Sila prírody

V prípade ak vás pigmentové škvrny už trápia, odporúčame používať komplexnú sadu prírodných pleťových produktov bez chemických látok, ktoré vašu pleť zbytočne zaťažujú a spôsobujú nežiadúce účinky.  ANNEMARIE BÖRLIND Natural Beauty obsahuje čisté organické prírodné zložky a také kombinácie aktívnych látok, ktoré majú podporné procesy pre pleť a naprávajú postupne všetko, čo v pleti nefunguje. Správna pigmentácia a teda tvorba melanínu je riadená jedným z našich procesov v pleti, ak nefunguje správne, je často krát previazaná s ďalšími funkciami, ako nesprávna funkcia hydratácie, či tvorby mazu. Pigmentové škvrny často krát vznikajú kombináciou viacerých nefunkčných procesov v pleti či našom tele. Správnou voľbou kvalitných pleťových prípravkov prírodnej kozmtiky ANNEMARIE BÖRLIND Natural Beauty si môžete okrem pigmentových škvŕn vyriešiť aj problém suchej, povedlej, či ochabnutej pleti.

Ako sa ich zbaviť ?

Hoci vzniknuté pigmentové škvrny neodstránite okamžite, ak budete pleti pravidelne venovať komplexnú starostlivosť pomocou vhodných prípravkov,  zamedzíte ďalšej tvorbe pigmentových škvŕn a výrazne zmiernite už vzniknuté pigmentové škvrny.

Naše tipy produktov v prípade výskytu pigmentových škŕn a ochrany pleti proti UV lúčom.

ANNEMARIE BÖRLIND NatuPerfect Anti-Pigmentové a Bieliace fluid

Toto fluid je vhodné pre pleť s pigmentovými škvrnami. Má normalizačný a vyrovnávací účinok na hyperpigmentáciu a pomáha pri dosiahnutí bezchybnej pleti. Zároveň chráni pokožku proti voľným radikálom a predčasnému starnutiu. Inovatívna a prírodná aktívna zložka Detoxophane získaná zo žeruchy znižuje už existujúce pigmentové, "starecké" škvrny a iné pigmentácie a zabraňuje tvorbe novej hyperpigmentácie. Obsahuje prírodnú účinnú látku astaxantín, ktorý je 14 krát účinnejší ako vitamín E proti voľným radikálom a zabraňuje poškodeniu pokožky vplyvom slnka. Hodnotné ingrediencie Fakľovky aloovitej (kniphofia uvaria) a ceramidov zvyšujú retenciu (zadržiavanie) vlhkosti pokožky, posilňujú kožnú bariéru a viditeľne redukujú vrásky. Obsahuje prírodné ingrediencie, ktoré hydratujú pleť, zvyšujú pružnosť pleti a elasticitu, intenzívne chránia pleť proti voľným radikálom. Starostlivo vybrané prírodné ingrediencie účinne obmedzujú práve syntézu tyrozínu (enzýmu produkujúceho pigment melanín), z ktorého sa tvorí kožné farbivo. Redukujú pigmentové škvrny a navodzujú svetlejší tón pleti.

Produkt: NATUPERFECT Anti-pigmentové a Bieliace fluid 50ml

ANNEMARIE BÖRLIND Opaľovací protistarnúci DNA Protect krém SPF 30

DNA-Protect opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 30 ponúka vysokú ochranu pred slnečným žiarením ako aj aktívnu ochranu buniek a DNA. Prírodný DNA-Protect komplex bol špeciálne vyvinutý pre pokožku vystavenú nebezpečnému slnečnému UV žiareniu a pokožke trpiacej pigmentovými škvrnami.  Tento pozoruhodný komplex účinných látok neutralizuje kyslíkové radikály, tvorené z UV žiarenia, chráni bunky proti oxidačnému tlaku, pomáha napraviť DNA bunky, čím minimalizuje poškodenie buniek a tvorbe pigmentácii. Pôsobí proti predčasnému starnutiu pleti a posilňuje prirodzený obranný mechanizmus pleti. DNA sú tak lepšie chránené v situáciách zvýšených expozícii UV žiareniu.
Rastlinné ingrediencie ako Vitamín E a extrakty z rias Kombu posilňujú  odolnosť kože a sebaobranu. Anti-aging komplex chráni proti predčasnému starnutiu pokožky spôsobené UV žiarením. Mladistvé vyžarovanie je tak uchované na dlhšiu dobu.

Produkt: ANNEMARIE BÖRLIND Opaľovací protistarnúci DNA Protect krém SPF 30

Chemické verzus minerálne UV filtre. Ktoré sú účinnejšie, bezpečnejšie, zdravotne nezávadnejšie?
Chemické (organické) UV filtre prenikajú do pokožky a premieňajú nebezpečné ultrafialové žiarenie na bezpečné infračervené žiarenie, teda na teplo. Minerálne (anorganické) filtre zasa UV žiarenie neabsorbujú, ale odrážajú ho a rozptyľujú od pokožky ako malé zrkadlo.

Prečo sa väčšina konvenčných slnečných prípravkov na báze chemických filtrov považuje za nebezpečné?
Pretože väčšina obsahuje škodlivé chemické filtre (Ethylhexyl Methoxcinnamate, Benzophenone-3, Octocrylene, Homosalate), u ktorých sa prenikanie do pokožky nezaobišlo bez následkov. U mnohých sa dokázal škodlivý vplyv na hormonálny systém a ich stopy sa našli aj v materskom mlieku. Okrem toho mnohé UV filtre a konzervačné látky v opaľovacích prípravkov vyvolávajú alergie či pigmentácie.

A ako sú na tom minerálne filtre?
Pri minerálnych filtroch je problematická ich nedostatočná ochrana. Na UVB žiarenie fungujú prípravky s ochranou v podobe minerálnych filtrov bezchybne, no keď ide o UVA lúče, ktoré prenikajú hlboko do strednej vrstvy kože a poškodzujú tkanivá, výkonnosť minerálnych filtroch prudko klesá. Väčšina výrobkov, ktoré sú založené na princípe minerálnych filtrov, tak dokázali užívateľov ochrániť pred jedným typom škodlivého UV žiarenia, no nie pred druhým. A potom sú tu nanočástice, ktoré sa často využívajú v prípade minerálních UV filtrov.

Čo sú to nanočastice?
Prípravky čisto na princípe minerálnych UV filtrov sa ocitli pod drobnohľadom rozličných kontrolných úradov. Výrobcovia sa totiž snažia čo najviac obmedziť vzhľad bielej kože po natretí krémom, preto vo výrobkoch používajú takzvané nanočastice, vďaka ktorým je pokožka priehľadná aj po nanesení krému. Nanočastice však môžu vstupovať do vitálnych telesných orgánov, tkanív a dokonca i do telových buniek, môžu ľahko preniknúť cez kožu, pľúca a v niektorých prípadoch i do krvi či mozgu. Dostupné vedecké štúdie preukázali, že nanočastice použité v kozmetických prípravkoch môžu spôsobiť vážne poškodenia DNA, narušiť funkcie buniek, a to môže viesť až ku vzniku rakoviny. Odborníci varujú, že čím sú častice menšie, tým väčšmi sú bioaktívne a toxické.

Ako zistím, či prípravok obsahuje nanočastice?
Treba venovať čas detailnému štúdiu zloženia výrobkov. Od roku 2013 sa podľa nariadenia Európskej komisie EU-Cosmetic regulations 1223/2009 vyžaduje identifikácia nanočastíc na INCI liste. Na obaloch výrobkov musí byť uvedené, či sa v danom produkte použil nanomateriál. V zozname zloženia alebo INCI majú byť označené všetky zložky v tvare nanočastíc dodatkom „nano”.

Prečo sa spoločnosť Borlind GmbH rozhodla používať chemické (organické) filtre v slnečných produktoch?
Spoločnosť Borlind GmbH od roku 1959 kladie dôraz na bezpečnosť ľudského zdravia a ochranu spotrebiteľa v prvom rade, a tak je to aj v prípade UV filtrov. Na trhu existujú aj produkty s kvalitnými, chemickými (organickými) filtrami, ktoré spĺňajú tie najprísnejšie štandardy EÚ, sú v súlade s OKO-testom a majú certifikáty, čo je garancia ich nezávadnosti. Nepredstavujú žiadnu hrozbu pre ľudské zdravie, naproti tomu ponúkajú optimálnu slnečnú ochranu proti UVA a UVB lúčom.

Aká je záruka toho, že sú chemické filtre bezpečné?
Vo všetkých výrobkoch ANNEMARIE BORLIND a DADO SENS používame prvotriedne chemické (organické) filtre, ktoré nepenetrujú pod kožu, ale naopak účinne chránia proti obom typom UV žiarenia. Sú v súlade s Öko-Testom, s výbornými výsledkami testovania (výsledok je „skin-friendly a non-toxic“). Na trhu je obrovské množstvo chemických filtrov, ale spoločnosť Borlind GmbH sa rozhodla len pre prvotriedne chemické filtre, ktoré spĺňajú všetky štandardy pre bezpečnosť zdravia a nevykazujú žiadne známky toxicity, penetrácie do kože a hrozby pre ľudské zdravie človeka. Naopak ponúkajú optimálnu ochranu proti UVA aj UVB lúčom. Slnečná ochrana od ANNEMARIE BORLIND či DADO SENS neobsahuje nanočastice. Vedecké zistenia ukazujú, že určitému biologickému poškodeniu pokožky možno predísť a znížiť, ak je pomer ochranného faktora nameraný pri skúške pretrvávajúceho stmavnutia pigmentu (tj zamerania sa hlavne na žiarenie UVA) najmenej 1/3 faktora nameraného pomocou ochrany pred slnkom. Metóda testovania faktorov (tj zameraná najmä na žiarenie UVB). Aby sa zaistila široká ochrana, dermatológovia okrem toho odporúčajú kritickú vlnovú dĺžku najmenej 370 nm.
Spoločnosť Borlind GmbH sa riadi Odporúčaniami komisie EÚ z 22. septembra 2006 o účinnosti opaľovacích prípravkov a súvisiacich tvrdeniach https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:32006H0647 kde sa v bode 8 – 13 píše dôležitosť ochranu proti nielen UVB, ale aj UVA lúčom, čo slnečné produkty ANNEMARIE BORLIND a DADO SENS zabezpečujú práve vybranými UV filtrami v našich produktoch !

(8) Slnečné žiarenie pozostáva okrem iného z (kratšieho) ultrafialového žiarenia B („UVB žiarenie“) a (dlhšieho) ultrafialového žiarenia A („UVA žiarenie“). Zápal kože („slnečné pálenie“) a následné sčervenanie kože (erytém) je spôsobené najmä UVB žiarením. Pokiaľ ide o riziko rakoviny, hoci UVB žiarenie je hlavným prispievateľom, nemožno zanedbávať riziko spôsobené žiarením UVA. Okrem toho je žiarenie UVA príčinou predčasného starnutia pokožky. Výskum tiež naznačuje, že nadmerné vystavenie UVB žiareniu a UVA žiareniu ovplyvňuje imunitný systém tela.
(9) Výrobky na opaľovanie môžu byť účinné pri prevencii spálenia od slnka. Vedecké zistenia tiež naznačujú, že opaľovacie prípravky môžu zabrániť poškodeniu spojeným so starnutím a že môžu chrániť pred indukovanou fotoimunosupresiou. Epidemiologické štúdie ukazujú, že používanie opaľovacích prípravkov môže zabrániť niektorým typom karcinómu kože.
(10) Na dosiahnutie týchto preventívnych charakteristík musia výrobky na ochranu pred slnečným žiarením chrániť pred UVB aj UVA žiarením. Preto, aj keď sa faktor ochrany pred slnkom vzťahuje iba na ochranu pred žiarením, ktoré spôsobuje erytém (najmä žiarenie UVB), výrobky na ochranu proti slnečnému žiareniu by mali obsahovať ochranu pred UVB aj UVA.
(11) Dokonca ani opaľovacie prípravky, ktoré sú veľmi účinné a ktoré sa zameriavajú na UVB a UVA žiarenie, nemôžu zaručiť úplnú ochranu pred zdravotnými rizikami pred ultrafialovým (UV) žiarením. Žiadny produkt na ochranu proti slnečnému žiareniu nedokáže filtrovať všetko UV žiarenie. Navyše, doteraz neexistujú presvedčivé vedecké dôkazy o tom, že by použitie opaľovacích prípravkov bránilo melanómu. Výrobky na ochranu proti slnečnému žiareniu by preto nemali tvrdiť ani vytvárať dojem, že poskytujú úplnú ochranu pred rizikami vyplývajúcimi z nadmerného vystavenia UV žiareniu.
(12) To platí najmä pre slnečné žiarenie dojčiat a malých detí. Keďže vystavenie slnku počas detstva významne prispieva k rozvoju rakoviny kože v neskoršom veku, opaľovacie výrobky by nemali vyvolávať dojem, že poskytujú dostatočnú ochranu dojčiat a malých detí.
(13) Chybné vnímanie charakteristík opaľovacích prípravkov by sa malo riešiť prostredníctvom vhodných upozornení.

Aké UV filtre a látky obsahuje slnečná ochrana ANNEMARIE BORLIND a DADO SENS, ak ich výrobca vylúčil väčšinu minerálnych filtrov i nanočastíc?
Viaceré prírodné značky vo svojich slnečných produktoch používajú nanotechnológiu, výrobca Börlind, ktorý vyrába kozmetické značky Annemarie Börlind a Dado Sens však nepoužíva nanočastice v celom sortimente svojej výroby. Zo slnečných produktov v značnej miere vylúčil používanie minerálnych filtrov kvôli nariadeniu EÚ a kontroverzným diskusiám ohľadom používania nanočastíc a zabezpečeniu optimálnej slnečnej ochrany na úrovni UVA aj UVB lúčov. Kombináciu minerálnych filtrov (titanium dioxide a zinc oxide – avšak nie v nanoforme) a chemických filtrov používa iba v produktoch s vysokým UV faktorom kvôli poskytnutiu čo najlepšej slnečnej ochrany (v pomere, ktorý nezanecháva biely povlak na pokožke). Okrem toho výrobky slnečnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND obsahujú okrem spoľahlivých a bezpečných certifikovaných ochranných UV filtrov aj vzácne rastlinné extrakty, ktoré majú hydratačné a regeneračné účinky. Posilňujú ochranný plášť a predchádzajú tak poškodeniu buniek a predčasnému starnutiu. Okrem toho obsahujú výnimočnú ingredienciu z prírody - extrakt z morskej riasy kombu, ktorá účinne chráni pokožku pred poškodením vplyvom UV žiarenia. V prípade dermakozmetiky DADO SENS produkty slnečnej kolekcie obsahujú komplex účinných prírodných látok proti starnutiu so SymUrbanTM, ktoré chránia pokožku pred UV žiarením a podporujú jej prirodzenú bariéru, čím ju posilňujú pre každodenný mestský život. Ektoín a vitamín E podporujú proces regenerácie pokožky. Panthenol a alantoín majú výživný, upokojujúci účinok.

Aké chemické (organické) filtre sú bezpečné a ako tieto zložky môžem identifikovať v zloženiach produktov?
Sú to nasledovné zložky:
Prírodná kozmetika - Zloženie Slnečnej kozmetiky
Prírodná kozmetika - Zloženie Slnečnej kozmetiky 2

Sú UV filtre v slnečných produktoch ANNEMARIE BÖRLIND a DADO SENS „CORAL - FRIENDLY“ ?
Niektoré chemické ochranné UV filtre sú podozrivé z poškodenia koralových útesov. Spoločnosť BÖRLIND GmbH nepoužíva tieto typy UV filtrov. Preto SUN produkty určené na ochranu proti UV žiareniu od ANNEMARIE BÖRLIND a DADO SENS sú preto „CORAL FRIENDLY“ a môžu sa používať s istotou.
Každý rok končí v oceáne tisíce ton substancií používaných v slnečných produktoch na ochranu pred slnkom. Môžu mať negatívne účinky na vysoko citlivé ekosystémy, ako sú koralové útesy a iné morské organizmy. Napríklad Medzinárodná iniciatíva pre koralové útesy (ICRI) uvádza, že oxybenzón (benzophenone-3) a oktinoxát (ethylhexyl methoxycinnamate , oba UV filtre, zvyšujú riziko „koralového bielenia“ a môžu viesť k smrti koralov. Ďalej môžu poškodiť koralové larvy a koralové DNA a mať negatívny vplyv na reprodukciu.
Koraly sú nevyhnutné na prežitie citlivého ekosystému útesov. Chránia pobrežia rozbíjaním vĺn, čím zabraňujú priamym zásahom masy vody.
Hawai bol prvým americkým štátom, ktorý zakázal predaj produktov na ochranu pred slnkom obsahujúcich UV filtre oxybenzón a oktinoxát. Zákaz nadobudne účinnosť 1. januára 2021. Proti týmto druhom chemických ochranných UV filtrov sú tiež aj iné štáty.
Pri výbere vhodného produktu na ochranu pred slnkom je dôležité zvážiť ochranu našich oceánov a stvorení, ktoré ich obývajú, ako aj chrániť našu pokožku pred spálením a dlhodobým poškodením. Žiadny z produktov spoločnosti ANNEMARIE BÖRLIND a DADO SENS neobsahujú oxybenzón alebo oktinoxát, potenciálne škodlivé UV filtre.

Sú v slnečných produktoch ANNEMARIE BÖRLIND a DADO SENS obsiahnuté mikroplasty?
„Mikroplasty“ je termín daný plastovým časticiam s veľkosťou od 5 mikrometrov do maximálne 5 milimetrov. V kozmetickom priemysle sa mikroplasty často používajú ako exfoliačné činidlá, výplne alebo spojivá.
Niektoré mikroplasty nemôžu byť z dôvodu svojej malej veľkosti odfiltrované čistiarňami odpadových vôd, a tak skončia v životnom prostredí. Keďže nie sú biologicky odbúrateľné, zostávajú preto v (pitnej) vode a hromadia sa v potravinovom reťazci. Odtiaľ môžu vstúpiť do ľudského tela, ak sú absorbované nápojmi alebo potravinami.
Preto spoločnosť Börlind GmbH prísne odmieta použitie mikroplastov v celom sortimente produktov ANNEMARIE BÖRLIND a DADO SENS !

 1. Čo znamená skratka CSE?
  CSE znamená „certified sustainable economics“, v preklade certifikovaná udržateľná ekonomika“. CSE je štandard kvality pre trvalo udržateľné riadenie spoločnosti.
 2. Ktorá spoločnosť alebo združenie udeľuje pečať CSE?
  Pečať udeľuje Spoločnosť pre aplikovanú etiku v podnikaní (GfaW). GfaW určuje normy pre certifikáciu výrobkov a je priekopníkom v oblasti udržateľnosti certifikácie pre spoločnosti. Certifikačné a inšpekčné úrady autorizované štandardnou CSE pracujú v súlade s ISO 17065. EcoControl GmbH, celosvetovo aktívna inšpekcia a certifikačná spoločnosť, koordinuje certifikačné činnosti a vydávanie. Okrem CSE certifikácie, EcoControl vykonáva certifikáciu pre NaTrue, Demeter a ďalšie. Zároveň je samotný EcoControl auditovaný nezávislou certifikačnou kanceláriou. To zdôrazňuje jeho integritu.
 3. Ako dlho má BÖRLIND certifikáciu CSE?
  BÖRLIND GmbH je spoločnosť certifikovaná podľa CSE od roku 2012. Pred tým boli výrobky spoločnosti BÖRLIND GmbH certifikované pečaťou EcoControl. Táto certifikácia sa týkala predovšetkým produktov a hodnôt spoločnosti.
 4. Čo presne certifikuje CSE?
  Certifikát CSE nie je iba pre produkty spoločnosti. Všetky aktivity spoločnosti sú priebežne monitorované pomocou troch kritérií trvalej udržateľnosti: ekológia, ekonomika a sociálna zodpovednosť. Od použitých zložiek, cez riešenia odpadových vôd a odpadov, až po pracovné podmienky a možnosti ďalšieho vzdelávania zamestnancov. Všetky oblasti činnosti spoločnosti sú predmetom auditu. Audit ide nad rámec súkromných priestorov činnosti spoločnosti a tiež skúma úsilie svojich dodávateľov s ohľadom na udržateľnosť. Z tohto dôvodu sú dodávatelia spoločnosti BÖRLIND GmbH pravidelne monitorovaní, aby podporovali udržateľnosť.
 5. Aké sú kritériá CSE pre zložky prírodnej kozmetiky?
  Bežné certifikačné nálepky pre prírodnú kozmetiku, ako je BDIH, potvrdzujú, že kozmetické výrobky boli vyvinuté na základe prírodných prísad. Avšak, tieto nálepky majú rôzne kritériá, pre ktoré zložky umožňujú, či zakazujú. Napríklad niektoré certifikačné pečate umožňujú používanie živočíšnych zložiek, ako napríklad karmín alebo hodváb, zatiaľ čo BÖRLIND GmbH je proti ich používaniu. Zaradenie do kategórie „prírodná kozmetika“ nezohľadňuje rozdiely. CSE má tiež osobitné kritériá pre zložky prírodnej kozmetiky. Napríklad najmenej 75% vyrobenej hmoty musí vyhovovať jednej z bežných certifikačných nálepiek prírodnej kozmetiky. Výrobky taktiež nesmú obsahovať geneticky modifikované látky alebo látky s petrochemickými zložkami. Prednostne sa musia používať látky z certifikovaného ekologického pestovania alebo zberu vo voľnej prírode. BÖRLIND GmbH odráža základné požiadavky na prírodnú kozmetiku.
 6. Ako často je spoločnosť certifikovaná podľa CSE?
  Inšpekčný a certifikačný úrad EcoControl vykonáva audit raz ročne. Počas auditu inšpektori overujú, či spoločnosť dodržiava stanovené normy udržateľnosti, alebo či sa ďalej vyvíjala. Musia sa vykonať opatrenia na zlepšenie stanovené v predchádzajúcom roku. Spoločnosť je ďalej povinná stanoviť ciele udržateľnosti na nasledujúci rok a preukázať, že ich splnila.
 7. Aké sú výhody CSE?
  Pečať CSE ukazuje, že spoločnosť a jej produkty konajú udržateľne. Spotrebitelia vidia pečať CSE vo všetkých výrobkoch ANNEMARIE BÖRLIND. To im umožňuje uznať, že ich vyrobila certifikovaná a udržateľná spoločnosť. Certifikácia CSE nielen dokazuje, že spoločnosť zahŕňa udržateľnosť, ale aj to, že nezávislý inštitút vykonal audit a potvrdil to. To vytvára transparentnosť pre spotrebiteľov. CSE presahuje typickú prezentáciu prírodnej kozmetiky a udržateľnosti. Usmernenia CSE špecifikujú, že nielen produkty spoločnosti sa každoročne preverujú. Do auditu je zahrnutá celá spoločnosť a jej činnosti. Každá požiadavka na CSE musí byť 100% splnená. A aby sa obnovila pečať, spoločnosť musí okrem dodržiavania noriem preukázať neustály ďalší vývoj v oblasti udržateľnosti. www.label-online.de, z iniciatívy Verbraucher Initiative e.V. (Nemecké združenie na ochranu spotrebiteľa) označilo pečať CSE za „vysoko odporúčanú“. Jeho kritéria sú: normy, nezávislosť, monitorovanie a transparentnosť.
 8. Aké sú nevýhody CSE?
  Pečať CSE nie je všeobecne známa. Je to čiastočne preto, že pečať má iba niekoľko spoločností. Pokyny pre prijímanie pečate CSE sú napokon veľmi prísne.
 9. Je certifikácia CSE medzinárodne uznávaná?
  Áno, pečať CSE je medzinárodne uznávaná. Spoločnosť BÖRLIND GmbH získala osvedčenie v angličtine a ďalších jazykoch.
 10. Ktoré ďalšie spoločnosti dostali certifikáciu CSE?
  Pečať CSE doteraz získala iba 10 európskych spoločností. Patria medzi ne Sonett, výrobca pracích a čistiacich prostriedkov a značka kozmetiky Farfalla. Certifikovanými spoločnosťami sú aj záhradný architekt a poradenská firma.
 11. Sú certifikáty DADO SENS DERMACOSMETICS certifikované aj na CSE?
  Naša certifikácia CSE zahŕňa BÖRLIND GmbH so značkou ANNEMARIE BÖRLIND - Natural Beauty a DADO-cosmed GmbH so značkou DADO SENS DERMACOSMETICS.
 12. Chce spoločnosť BÖRLIND v budúcnosti získať certifikáciu s ďalšími obľúbenými pečaťami, ako sú napríklad NATRUE a COSMOS?
  Niekoľko výrobkov Börlind vyhovuje smerniciam Neuform alebo je certifikovaných BDIH, či NCS. Je to potrebné aj na splnenie usmernení o CSE. Vyžadujú, aby najmenej 75% vyrobenej hmoty výrobku zodpovedá existujúcim certifikačným nálepkam prírodnej kozmetiky v kozmetickom priemysle (NaTrue, COSMOS, BDIH, Ecocert, Asociácia pôdy, Cosmébio, ICADA, demeter, príroda, Vivaness 2011, vyhláška o prírodnej kozmetike v súlade s nariadením s rakúskym potravinovým zákonníkom alebo NCS). Spoločnosť sa však vedome rozhodla, že nebude propagovať svoju certifikáciu výrobkov, pretože pečať CSE má vyššiu hodnotu.
 13. Potvrdzuje pečať CSE, že ANNEMARIE BÖRLIND vyrába prírodnú kozmetiku?
  Pojem „prírodná kozmetika“ nie je v Nemecku právne chránený. Z tohto dôvodu výrobcovia prírodných kozmetických výrobkov používajú prírodné kozmetické nálepky, ako sú COSMOS, NaTrue, Ecocert atď. Termín „certifikovaná prírodná kozmetika“ znamená prírodné kozmetické normy, ktoré v zásade dodržiavajú toto usmernenie: výrobky neobsahujú deriváty minerálnych olejov, PEG, silikóny, mikroplasty alebo parabény. Toto samozrejme platí pre výrobky spoločnosti BÖRLIND GmbH. Pre spoločnosť BÖRLIND GmbH však termín „prírodná kozmetika“ presahuje zameranie na výrobky. Prírodná kozmetika znamená nielen venovať pozornosť prísadám. Zahŕňa celú spoločnosť a jej sociálno-ekologické princípy. Z tohto dôvodu sú výrobky spoločnosti BÖRLIND GmbH certifikované ako udržateľná prírodná kozmetika v súlade s CSE.
 14. Aké ďalšie činnosti vykonáva spoločnosť BÖRLIND GmbH v duchu udržateľnosti?
  Udržateľné aktivity spoločnosti BÖRLIND GmbH presahujú smernice CSE. Napríklad, spoločnosť počíta svoju ročnú uhlíkovú stopu. Kompenzuje svoje emisie CO2 investovaním do projektu úpravy pitnej vody v Kambodži. S pomocou projektu môžu Kambodžania používať vodné filtre, ktoré eliminujú potrebu vyrezávať palivové drevo na prípravu vriacej vody. Vďaka tomu je spoločnosť BÖRLIND GmbH klimaticky neutrálna. Spoločnosť sa zaviazala aj k ďalším sociálno-ekologickým projektom. Zameriava sa na projekty súvisiace s kozmetickými výrobkami spoločnosti. Výsledkom sú záväzky týkajúce sa jojobového oleja z Namíbie, aloe vera z Guatemaly a himalájskeho čerešňového oleja z projektov v Nepále. BÖRLIND GmbH je tiež aktívnym členom FONAP (Fórum pre udržateľný palmový olej). Poslaním fóra je vytvoriť 100% udržateľnú ropu z palmového jadra vo všetkých priemyselných odvetviach.

Áno, na väčšinu sortimentu pleťových produktov používame sklo, ktoré sa považuje za ekologický a recyklovateľný materiál. Sklo neobsahuje žiadne zmäkčovadlá alebo podobné látky, ktoré by mohli skončiť v produkte. Sklo má však vyššiu spotrebu energie počas prepravy z dôvodu svojej hmotnosti. Pri výbere balenia je dôležité mať na pamäti, že pre každý výrobok a aplikáciu nefunguje používanie jedného typu balenia. Je potrebné vziať do úvahy aj prepravu tovaru, manipuláciu, či bezpečnosť ako aj snahu maloobchodníkov a zákazníkov o atraktívne balenie a dizajn.

Spoločnosť Börlind GmbH je certifikovaná štandardom CSE „Certifikovaná udržateľná ekonomika“ (pochádza zo slovíčka „CERTIFIED SUSTAINABLE ECONOMICS“). Na rozdiel od osvedčení o produktoch sa tento certifikát vzťahuje na celú spoločnosť. Osvedčuje, že podnikateľské rozhodnutia sa prijímajú v súlade s tromi piliermi trvalej udržateľnosti, a to:

 • hospodárstvo
 • sociálna zodpovednosť
 • životné prostredie

Štandard CSE zahŕňa štandard environmentálneho manažérstva (ISO 14001) a obsahuje prehľad ukazovateľov uvedených v GRI (Global Reporting Initiative).

Spoločnosť Börlind GmbH okrem toho získala v roku 2015 nezávislú pečať GREEN BRANDS za svoje príkladné úsilie v oblasti ochrany životného prostredia a klímy. Túžba spoločnosti šetriť zdroje a chrániť životné prostredie sa rozširuje na obaly, ktoré používa; v tejto oblasti však existuje množstvo kritérií, ktoré je potrebné splniť. Plastové obaly sú trvanlivé a ľahké a dajú použiť aj na výrobu bezvzduchových rozprašovačov. Tie umožňujú používať v produktoch menej alebo dokonca žiadne konzervačné látky, pretože vzduch nedokáže preniknúť do obsahu/vnútra balenia. Vzhľadom na to, že plast je derivovaný z ropy, spoločnosť Börlind GmbH sa pokúša používať obaly vyrobené z recyklovaného plastu, vždy pokiaľ je to možné a vplyv na životné prostredie je pozitívny, a to aj pri zohľadnení dopadu dopravy

(Calw, jún 2017) Palmový olej je prírodný olej extrahovaný z drene alebo dužiny palmy olejovej. Jeden z najčastejšie používaných prírodných olejov, ktorý sa nachádza v mnohých každodenných výrobkoch. Pretože je po ňom veľký dopyt, použitie tohto oleja vedie k ničeniu veľkých oblastí dažďového pralesa. Preto sa pestovanie olejových paliem a používanie palmového oleja musia kriticky posudzovať.

Niektoré produkty spoločnosti Börlind GmbH obsahujú deriváty palmového oleja, ako je glyceryl, sacharóza a askorbylpalmitát. Sú to bežné ingrediencie v prírodnej kozmetike - aj v produktoch iných spoločností - a používajú sa ako prírodné emulgátory, látky zvyšujúce konzistenciu a stabilizátory.

V prípade spoločnosti Börlind GmbH ide o deriváty certifikovaného udržateľného palmového oleja z certifikovanej plantáže RSPO (Round Table on Sustainable Palm Oil). Založená v roku 2004 ako iniciatíva World Wide Fund for Nature (WWF), RSPO podporuje trvalo udržateľné pestovanie olejových paliem po celom svete. Plantáže palmového oleja, ktoré patria do organizácie, sa zaviazali dodržiavať prísne normy udržateľnosti. Nezávislé organizácie overia, či plantáže spĺňajú normy RSPO.

V roku 2017 sa spoločnosť Börlind GmbH stala členom Fóra pre udržateľnosť palmového oleja. Organizovaná spoločnosťou WWF Deutschland a Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) je cieľom výrazne zvýšiť podiel segregovaného certifikovaného palmového oleja, oleja z palmových jadier a ich derivátov na nemeckom, rakúskom a švajčiarskom trhu. Aktívne pracuje na tom, aby bol na týchto trhoch dostupný 100% oddelený certifikovaný palmový olej a olej z palmových jadier. Členovia fóra sa zaviazali splniť a podporiť tento cieľ.

Mastenec je prírodný, často sa vyskytujúci minerál, ktorý sa väčšinou používa v práškovej forme, známej ako mastenec. Vzhľadom k tomu, že je veľmi mäkký a odpudzuje vodu, je veľmi univerzálny. Všeobecne platí, že mastenec je pre pokožku aj oči nedráždivý, a je tiež hypoalergénny.

Avšak, všeobecne je známe, že inhalovanie púdru môže viesť k zápalu v periférnych dýchacích cestách. Z tohto dôvodu sa musí pri ťažbe a spracovaní nosiť maska ​​na nose . Odhliadnúc však od toho, pri výrobe je použité veľmi malé množstvo prachu, preto vo všeobecnosti hlavne lisovaný mastenec - nachádzajúci sa v očných tieňoch alebo púdroch - je bez akéhokoľvek rizika pre zdravotnú nezávadnosť pokožky a pre kontakt s pokožkou. Vzhľadom k tomu, že mastenec má veľmi podobné chemické zloženie ako azbest, v niektorých prírodných úložiskách sa mastenec a azbest vyskytujú spoločne. Podľa zákona, mastenec používaný v kozmetike musí byť bez azbestu. Výrobca Borlind GmbH preto vyhotovuje mastenec výhradne z úložísk, ktoré sú bez azbestu.

Mastenec, ktorý obsahuje vlákna, účinkami podobné azbestu, sa nemôže použiť na farmaceutické účely. Výrobca Borlind GmbH tento zákon a kritériá pri výrobe svojich produktov samozrejme tiež dodržiava. Všetci dodávatelia pre Borlind sú povinní kontrolovať prítomnosť azbestu pomocou röntgenovej štruktúrnej analýzy a doložiť to s príslušnými certifikátmi. Takto overené látky nepredstavujú žiadne riziko pre ľudské zdravie.

Na obaloch všetkých produktov značiek ANNEMARIE BORLIND a DADO SENS nenájdete informáciu o dátume spotreby. Naspodu obalov je vyznačené len číslo výrobnej šarže v tvare „ch..." (napr. Ch. 74819). Čo toto číslo znamená? Nejde o dátum spotreby, ale o unikátne číslo výrobnej šarže konkrétneho produktu, uvádzané kvôli dokumentácii výrobcu. Zároveň je vedľa uvedený údaj o odporúčanej dobe spotreby po otvorení výrobku - označuje ho symbol „otvoreného téglika". Tento symbol hovorí, do koľkých mesiacov od otvorenia treba daný produkt spotrebovať. Ak sa napríklad v symbole otvoreného téglika nachádza číslo 6, znamená, že po otvorení sa odporúča produkt spotrebovať do 6 mesiacov. Trvanlivosť všetkých našich produktov je minimálne 30 - 36 mesiacov. Výrobca BORLIND GmbH sa riadi európskou legislatívou, ktorá stanovuje, že výrobcovia majú povinnosť pri produktoch s dobou spotreby dlhšou ako 30 mesiacov uvádzať symbol „otvoreného téglika" s číselnou informáciou odporúčaného počtu mesiacov spotreby od otvorenia produktov. A naopak, produkty, ktorých doba spotreby je menej než 30 mesiacov, musia mať označenie dátumu spotreby (výrazy ako „Best used before end of"). Výrobca Borlind GmbH a tiež autorizovaný distribútor značky Annemarie Borlind a Dado Sens pre SR a ČR garantuje nezávadnosť a trvanlivosť produktov v plnom rozsahu v čase dodávky tovaru.

Viac informácií o problematike dátumov spotreby nájdete aj tu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Period-after-opening_symbol

S využitím moderných technológií a cenných rastlinných extraktov vyvinula spoločnosť Börlind rad prípravkov na opaľovanie, ktoré spĺňajú súčasné požiadavky a smernice.
Opaľovacie krémy značiek ANNEMARIE BÖRLIND - Natural Beauty a DADO SENS dermakozmetiky obsahujú prírodné vosky ako včelí vosk alebo jojobový vosk, ktoré dodávajú výrobku správnu konzistenciu. Zároveň tvoria dôležitú súčasť textúry a chránia pokožku pred vysušovaním.

Ak sú opaľovacie krémy vystavené extrémnym výkyvom teploty - napríklad počas prepravy - molekuly vosku môžu krištalizovať. Avšak, tieto malé tvrdené častice sa po zahriarí na teplotu tela rozpúšťajú počas aplikácie a bez problémov sa vmasírujú do pokožky. Nemá to žiaden vplyv na kvalitu výrobku alebo na príslušný ochranný filter na opaľovanie.

Vitamínová duo maska od firmy ANNEMARIE BÖRLIND – Natural Beauty využíva duálny bezvzduchový dávkovací systém. Tento dávkovač má dve komory, ktoré umožňujú oddeliť oranžovú časť bohatú na vitamíny od bielej časti. Produkt je najúčinnejší vtedy, keď sa obe časti masky kombinujú v čase aplikácie.
Na rovnomerné dávkovanie produktu je potrebné, aby ste tlačili hlavu dávkovača v strede. Táto oblasť je označená drážkovaným, vlnitým povrchom. Ak teda hlavu dávkovača stlačíte na boku, môže to spôsobiť, že obe komory uvoľnia výrobok nerovnomerne.

BÖRLIND GmbH v niektorých svojich výrobkoch používa alkohol. Alkohol je bežnou zložkou v prírodnej kozmetike, pretože má konzervačné vlastnosti. Alkohol tiež pôsobí ako rozpúšťadlo pre extrakty a účinné látky. Má osviežujúci, tonizujúci a dezinfekčný účinok na pokožku.
Alkohol, ktorý používa spoločnosť BÖRLIND GmbH, sa získava fermentáciou zo škrobových rastlín alebo sladkých bylín. Je to čistý pitný alkohol (etylalkohol), a preto spĺňa potravinové normy.
Tento pitný alkohol (zložka alebo názov podľa INCI alkoholu) sa fermentuje vo výrobných priestoroch spoločnosti BÖRLIND GmbH v Čiernom lese pod dohľadom orgánov. Fermentácia pomáha meniť prirodzenú vôňu a chuť alkoholu a robí ho horkým či nechutným pri orálnej konzumácii.
Fermentácia sa uskutočňuje pomocou prírodných zložiek, ako sú vonné oleje. Možno ich rozoznať podľa názvu prísady „aroma (fragrance)“. Pri tomto postupe sa používajú ostatné prírodné zložky, ako napríklad „glyceryl caprylate" ako glyceryl kaprylát alebo “sucrose cocoate” ako kokosový cukor.
Koncentrácia alkoholu v produktoch ANNEMARIE BÖRLIND - Natural Beauty je tak nízka, že je neškodná pri aplikácii na pokožku. Všetky produkty ANNEMARIE BÖRLIND sú testované nezávislými inštitútmi a boli vedecky dokázané, že sú účinné a bezpečné.

Približne 8 miliónov Nemcov v súčasnosti tvrdí, že sú vegetariáni. Dôvody prijatia tohto životného štýlu sú rôzne, ale etické a morálne aspekty vrátane dobrých životných podmienok zvierat hrajú najčastejšie rolu. Výsledkom je, že vegetariánstvo sa neobmedzuje iba na stravu. Mnoho vegetariánov sa vyhýba všetkým produktom, ktoré pochádzajú z mŕtvych zvierat alebo obsahujú živočíšne látky.
Spoločnosť Börlind GmbH sa od svojho založenia v roku 1959 dôrazne postavila proti testovaniu na zvieratách. Spoločnosť nikdy nevykonávala testovanie na zvieratách bez ohľadu na právne predpisy, ktoré v súčasnosti platia v celej EÚ. Ďalej všetky výrobky, ktoré spoločnosť vyrába, neobsahujú prísady pochádzajúce z mŕtvych zvierat, ako je hodváb a karmín, a preto sú 100% vhodné pre vegetariánov.
Okrem toho je väčšina kozmetických výrobkov Börlind klasifikovaná ako vegánska. Tieto výrobky sú na krabičkách označené vegánskym logom VEGAN. Vegánske výrobky neobsahujú iba živočíšne výťažky, ale neobsahujú ani produkty pochádzajúce zo zvierat, ako je kaviár, keratín alebo živočíšny glycerol.
V záujme kvality výrobkov spoločnosť Börlind GmbH občas používa živočíšne suroviny. Ide predovšetkým o včelí vosk, ktorý má veľmi ochranný a výživný účinok a používa sa napríklad v rúžoch.
Ďalšími živočíšnymi surovinami, ktoré sa príležitostne používajú v produktoch Börlind, sú med, mliečna bielkovina, šelak a vlna.

Nemecký kozmetický priemysel v roku 1989 dobrovoľne zastavil testovanie hotových kozmetických výrobkov na zvieratách. Od septembra 2004 je toto testovanie zakázané v celej EÚ.
Testovanie ingrediencií kozmetických výrobkov na zvieratách je v EÚ zakázané od roku 2009. Zákaz testovania ingrediencií na zvieratách platí aj pri marketingových kozmetických produktoch (vzorkách, testeroch, atď)
Až do marca 2013 existovala výnimka pre testovanie zložiek na alergiu, rakovinu a reprodukčné poškodenie. Toto už neexistuje. Od tohto dátumu sa už žiadne nové kozmetické ingrediencie nemôžu testovať na zvieratách.
Je však dôležité poznamenať, že zákaz testovania na zvieratách sa uplatňuje iba na materiály vyvinuté a schválené iba pre kozmetiku. Suroviny používané v kozmetických výrobkoch, ako aj v potravinách, farmaceutických výrobkoch a detergentoch podliehajú prísnemu nariadeniu REACH regulácií. Ak nie sú k dispozícii žiadne toxikologické údaje o týchto surovinách, na tento účel sa môžu naďalej vykonávať testy na zvieratách.
Od svojho založenia v roku 1959 spoločnosť Börlind GmbH odmietla testovanie na zvieratách. Bez ohľadu na právne predpisy platné v celej EÚ spoločnosť nikdy nezaviedla testy na zvieratách. A čo viac, všetky výrobky vyrábané spoločnosťou neobsahujú ingrediencie od mŕtvych zvierat. Navyše, reklama konečných produktov s nápisom „netestované na zvieratách“ nie je povolená zákonom.

Niektoré chemické ochranné UV filtre sú podozrivé z poškodenia koralových útesov. Spoločnosť BÖRLIND GmbH nepoužíva tieto typy UV filtrov. Preto SUN produkty určené na ochranu proti UV žiareniu od ANNEMARIE BÖRLIND a DADO SENS sú preto „CORAL FRIENDLY“ a môžu sa používať s istotou.
Každý rok končí v oceáne tisíce ton substancií používaných v slnečných produktoch na ochranu pred slnkom. Môžu mať negatívne účinky na vysoko citlivé ekosystémy, ako sú koralové útesy a iné morské organizmy. Napríklad Medzinárodná iniciatíva pre koralové útesy (ICRI) uvádza, že oxybenzón (benzophenone-3) a oktinoxát (ethylhexyl methoxycinnamate , oba UV filtre, zvyšujú riziko „koralového bielenia“ a môžu viesť k smrti koralov. Ďalej môžu poškodiť koralové larvy a koralové DNA a mať negatívny vplyv na reprodukciu.
Koraly sú nevyhnutné na prežitie citlivého ekosystému útesov. Chránia pobrežia rozbíjaním vĺn, čím zabraňujú priamym zásahom masy vody.
Hawai bol prvým americkým štátom, ktorý zakázal predaj produktov na ochranu pred slnkom obsahujúcich UV filtre oxybenzón a oktinoxát. Zákaz nadobudne účinnosť 1. januára 2021. Proti týmto druhom chemických ochranných UV filtrov sú tiež aj iné štáty. Pri výbere vhodného produktu na ochranu pred slnkom je dôležité zvážiť ochranu našich oceánov a stvorení, ktoré ich obývajú, ako aj chrániť našu pokožku pred spálením a dlhodobým poškodením. Žiadny z produktov spoločnosti ANNEMARIE BÖRLIND a DADO SENS neobsahujú oxybenzón alebo oktinoxát, potenciálne škodlivé UV filtre.

ČO SÚ TO EXFOLIANTY?

Proces odstraňovania vrchnej vrstvy odumretých buniek z povrchu tváre alebo pokožky tela. Exfoliácia zahŕňa odstránenie najstarších mŕtvych kožných buniek z povrchu kože. Tento proces sa za účelom zachovania zdravia pokožky využíva už mnoho rokov, napríklad počas mikrodermabrázie či chemického peelingu. Môže byť dosiahnutá mechanickou či chemickou cestou. Všetky exfolianty, ktoré pracujú s kyselinami sa nazývajú chemické exfolianty. Do tejto skupiny sú teda zahrnuté exfolianty ovocných kyselín, aj keď pozostávajú z prirodzene extrahovaných alfa hydroxy kyselín (AHA). Určujúcim faktorom je chemický proces, ktorý produkt podporuje v koži.

AKÉ TYPY EXFOLIANTOV POZNÁME?

Mechanické exfolianty
Tento proces možno opísať ako fyzické drhnutie pleti abrazívnym ("brúsnym") materiálom. Medzi tieto mechanické exfolianty patria napríklad rôzne tkaniny z mikrovlákna, adhézne exfoliačné archy, drvené marhuľové jadrá či mandľové škrupiny, kryštály soli či cukru, pemza a abrazívne materiály ako huby, lufy, kefy. Exfoliačný peeling ANNEMARIE BÖRLIND neobsahujé žiadne mikroplasty, ale naopak ako abrazívne čiastočky používáme jojobový vosk.

Chemické exfolianty
Medzi chemické exfolianty sa radia látky obsahujúce kyselinu salicylovú, kyselinu glykolovú, ovocné enzýmy, kyselinu citrónovú alebo kyselinu jablčnú, ktoré sa aplikujú v rôznych stupňoch koncentrácie kozmetickým či lekárskym profesionálom na pokožku. Je tiež možné tieto prípravky aplikovať sám doma, avšak v nízkej koncentrácii. Chemická exfoliácia využíva aj produkty obsahujúce alfa-hydroxylové kyseliny, beta-hydroxylové kyseliny či enzýmy, ktoré uvoľňujú substancie držiace spojené kožné bunky, čím umožnia ich šetrné odstránenie. Tento typ exfoliácie sa odporúča v prípade jaziev, vrások, akné či hyperpigmentácie.

ČO SÚ KYSELINY AHA?

Skratka AHA znamená alfa hydroxy kyseliny, organické kyseliny, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ovocných a iných rastlinách, jednoducho povedané, sú to ovocné kyseliny. Ovocné kyseliny sú klasifikované ako kyselina glykolová, kyselina citrónová, kyselina mliečna, kyselina jablčná alebo kyselina vínna. Kyselina glykolová sa najčastejšie používa v kozmetike. Vďaka malým molekulám môže preniknúť hlboko do pokožky a na pleť má osviežujúci účinok.

AKÉ SILNÉ SÚ EXFOLIANTY OVOCNÝCH KYSELÍN?

Ovocné kyseliny ANNEMARIE BÖRLIND majú koncentráciu výrazne pod 10%, čo je ideálne pre tých, pre ktorých je produkt úplne nový. Vďaka miernemu dávkovaniu ovocných kyselín môže byť výrobok použitý raz až dvakrát týždenne. Tento exfoliant je vhodný aj pre ľudí s citlivou pokožkou.

JE OBSAH KYSELINY JEDINÝM KRITÉRIOM?

Okrem obsahu ovocnej kyseliny je dôležitá aj hodnota pH. Dobré výsledky môžu priniesť len nízke hodnoty (kyslé) pH. Vysoké (alkalické) hodnoty pH znemožňujú exfoliačný účinok. Ovocné kyseliny ANNEMARIE BÖRLIND majú hodnotu pH 3,5 až 4,5.

AKÝ JE VÝZNAM RÔZNYCH KONCENTRÁCIÍ OVOCNÝCH KYSELÍN?

Exfoliačný účinok ovocných kyselín sa začína pri koncentrácii 4%. Ľudia môžu doma bezpečne používať exfolianty ovocných kyselín s koncentráciou až 15%. Exfolianty ovocných kyselín s vyššími koncentráciami by mali používať iba odborníci ako kozmetológovia alebo dermatológovia. Je to preto, že roztoky s vysoko koncentrovanými ovocnými kyselinami majú na pokožke odlupovací účinok, ktorý vedie k začervenaniu pokožky atď. Pretože pokožka veľmi citlivo reaguje na UV žiarenie, tento typ ošetrenia ovocnými kyselinami by sa mal vykonávať iba na jeseň alebo v zime.

KTORÉ OVOCNÉ KYSELINY OBSAHUJÚ PRODUKTY ANNEMARIE BÖRLIND?

Ovocné kyseliny ANNEMARIE BÖRLIND obsahujú zmes piatich botanických extraktov, ktoré spolu predstavujú päť prírodných ovocných kyselín (AHA). Hlavnou zložkou je kyselina mliečna, ktorá obsahuje látky proti starnutiu a je hydratačným prostriedkom. Extrahuje sa z čučoriedok. Výrobok tiež obsahuje kyselinu jablčnú a kyselinu vínnu z javora, ktoré majú tonizujúci účinok, čo znamená, že pomáhajú pokožke a zvyšujú jej elasticitu. Okrem toho obsahujú kyselinu glykolovú z cukrovej trstiny, ktorá je vynikajúcou exfoliačnou látkou, pretože má okamžitý zmäkčujúci účinok na pokožku a podporuje regeneráciu buniek.

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI RÔZNYMI TYPMI EXFOLIANTOV?

Mechanické exfoliačné činidlá odstraňujú hlavne odumreté bunky kože. Podporujú metabolizmus pokožky, uvoľňujú póry a zlepšujú prietok mazu. Menšie nerovnomerné plochy a póry sú vyhladené a jemne vybrúsené. Je ideálny pre každý typ pleti, okrem problémovej a veľmi suchej pokožky. V sortimente ANNEMARIE BÖRLIND sa nachádza exfoliačný mechanický peeling pod názvom Exfoliačný peeling.
Exfoliant ovocných kyselín stimuluje proces obnovy buniek, majú pozitívny vplyv na tvorbu kolagénu v strednej vrstve kože. Podporujú tak prirodzený regeneračný proces pokožky a robia vašu pleť hladšou, jemnejšou a sviežejšou. Je ideálny pri nečistej, či problémovej pokožke. V sortimente ANNEMARIE BÖRLIND sa exfoliant ovocných kyselín pod názvom Peeling s ovocnými kyselinami.
Enzymatické exfoliačné činidlá majú jemnejší účinok ako exfolianty ovocných kyselín, pretože namiesto kyselín obsahujú proteínové zložky. Vďaka tomu sú k pokožke oveľa šetrnejšie. Použité ovocné enzýmy, vrátane papaínu z papáje a bromelaínu z ananásu, sú proteázové enzýmy, ktoré systematicky rozkladajú proteíny a rozdeľujú väzby medzi keratinocytmi. Odumreté časti kože končia na epiderme a môžu byť ľahko zmývateľné spolu s čiastočkami nečistôt a zvyškov make upu. Je ideálny pre všetky typy pleti, extra vhodný aj pre citlivú pleť, pleť s nerovnosťami, vráskami či hyperpigmentáciami. V sortimente ANNEMARIE BÖRLIND sa nachádza enzymatický peeling pod názvom Enzýmový peeling.

AKO MÔŽU EXFOLIANTY PÔSOBIŤ?

V závislosti od typu môžu exfoliačné činidlá pri pravidelnom používaní pokožku vyhladiť. Vrásky sa stávajú menej viditeľnými. Hnedé škvrny a nerovnosti sa dajú znížiť, čím sa pokožke dodá mladší, sviežejší vzhľad. Môžu podporovať produkciu kolagénu, čo robí pokožku pevnejšou.

Produkty s obsahom vitamínu C sa stávajú čoraz viac známymi pomocníkmi pre pleť.
Čo je však naozaj úžasné je, že fungujú! Unavená pleť, nerovnomerný tón, hnedé
škvrny, poškodená štruktúra pleti... Odpoveďou je vitamín C.
Vitamín C je antioxidant, pôsobiaci proti predčasnému starnutiu. Chráni pokožku
pred poškodením a vráskami, ktoré môžu byť spôsobené slnečným žiarením. Znižuje
tiež produkciu melanínu v pokožke, čo pomáha zmierniť hyperpigmentáciu a hnedé
škvrny, vyrovnať tón pleti a rozjasniť. Okrem toho vitamín C pomáha zvyšovať tvorbu
kolagénu v pokožke a zabezpečuje pevnejšiu pleť.

Prírodná certifikovaná kozmetika ANNEMARIE BÖRLIND ponúka tieto produkty
s obsahom vitamínu C :

 • Vitamínová Duo Maska
 • Energizer z pomarančových kvetov
 • Beauty Shot Vitamin Energizer koncentrát
 • Intenzívne ošetrujúce kapsule

Ovocné koktaily nabité vitamínom C prebúdzajú mdlú, unavenú a fádnu pleť.
Pokožka je vďaka dávke vitamínov rozžiarená, vitalizovaná, pružná a hydratovaná.

Vitamínová duo maska

 • Vitamín C z rakytníka rešetliakového
 • Vitamíny B a C z bobúľ Goji 
 • Vitamín D, B1, B2, B3 a B6 z bobule Acai
 • Vitamín C vo forme nátrium askorbylfosfátu
 • Vitamín E vo forme tokoferolu a tokoferylacetátu

Beauty Shot Vitamin Energizer koncentrát

 • Vitamín C z rakytníka rešetliakového
 • Vitamíny B a C z bobúľ Goji 
 • Vitamín D, B1, B2, B3 a B6 z bobule Acai
 • Vitamín C vo forme nátrium askorbylfosfátu
 • Vitamín E vo forme tokoferolu a tokoferylacetátu

Energizer z pomarančových kvetov

 • Vitamín C vo forme citrusového Aurantium Dulcis (pomaranč), kyseliny askorbovej, nátrium-askorbyl palmitátu a nátrium-askorbylfosfátu

Intenzívne ošetrujúce kapsule

 • Vitamín C vo forme askorbyltetraizopalmitátu a askorbyl palmitátu (prírodná
  foma Vitamínu C)
 • Vitamín E vo forme tokoferolu a tokoferylacetátu
 • Vitamín A vo forme retinylpalmitátu

„Vyrobené v Čiernom lese“ - toto označenie pôvodu neznamená iba blízkosť spoločnosti k prírode - ktorá bola vždy vzorom a zdrojom inšpirácie pre vývoj a výrobu našich výrobkov - znamená oveľa viac: pramenitá voda je základom každého výrobku. Zatiaľ čo iní výrobcovia kozmetiky používajú vo svojich formuláciách bežnú vodu z vodovodu, ANNEMARIE BÖRLIND používa vlastnú termálnu vodu získanú z prameňa v Čiernom lese z hĺbky 166m.

Čím je naša termálna voda výnimočná?

Je obzvlášť čistá a mäkšia ako konvenčná voda z vodovodu. Je bohatá na blahodárne stopové prvky a minerály ako draslík, magnézium, kalcium a zinok. Nie je chemicky ošetrená, nenachádzajú sa v nej pesticídy a iné škodlivé látky, ako sú napríklad ťažké kovy.

Prečo je ideálna na výrobu kozmetiky?

Vďaka svojej mikrobiologicky bezchybnej kvalite nie je potrebné žiadne ďalšie antimikrobiálne ošetrenie, ako je napríklad ošetrenie chlórom. Neobsahuje škodlivé látky, ktoré by mohli dráždiť pokožku.

Odkiaľ pochádza naša termálna voda?

Zdroj prameňa sa nachádza priamo na mieste spoločnosti ANNEMARIE BÖRLIND v Čiernom lese - nemeckom Calw-Altburgu

Ako sme objavili svoj vlastný prameň?

V roku 1976 prišiel Walter Lindner - manžel zakladateľky Annemarie Lindner - s myšlienkou, že v oblasti, kde sa nachádzajú známe horúce pramene, musí byť možné nájsť vodu aj na vlastnom pozemku spoločnosti ANNEMARIE BÖRLIND. S pomocou vodného veštca sa mu podarilo objaviť zlato - teda skôr vodu.

Ako dlho používame vlastnú termálnu vodu?

Obsahujú ju takmer všetky naše výrobky od roku 1976. Len niekoľko výrobkov je vyrábaných formuláciou s termálnou vodou z neďalekého mesta Bad Wildbad.

Prírodná kozmetika - pramenitá voda

Aktuálny zdroj našej vlastnej termálnej vody sa nachádza priamo v záhrade sídla ANNEMARIE BÖRLIND. Na tomto mieste je starostlivo chránená pred kontamináciou.

1. Čo je kolagén?
Je najbežnejšou bielkovinou v ľudskom tele. Telo z kolagénu vytvára kolagénové vlákna. Stabilizujú naše kosti, chrupavky, zuby a dokonca aj našu pokožku. V strednej vrstve pokožky sa vlákna prepletajú a vytvárajú kolagénový rámec, ktorý podporuje napnutie vo vonkajšej vrstve. Čím viac vlákien poskytuje podporu, tým je naša pokožka pevnejšia.

2. Ako kolagén ovplyvňuje našu pokožku?
Naša koža má vysoký podiel kolagénu, ktorý má kľúčovú funkciu podpory vrstiev kože a priľahlého spojivového tkaniva. Keďže je to proteín, kolagén je schopný viazať vodu a tým udržať našu pokožku pevnú. Ako súčasť prírodzeného procesu starnutia sa obsah kolagénu znižuje približne o jedno percento ročne.

3. Aký kolagén sa používa vo výrobkoch?
ANNEMARIE BÖRLIND používa vo výrobkoch NATUKOLAGEN BOOST prírodný, vegánsky kolagén z kukurice, sóje a pšeničkých bielkovín. Tieto zdroje majú dokonca lepšie vlastnosti uchovávajúce vlkhosť ako konvenčný kolagén.

4. Aký je rozdiel medzi prírodným a živočíšnym kolagénom?
Vláknitý proteín, kolagén, je nevyhnutný pre udržanie pevnosti a pružnosti pokožky. Doteraz bol dostupný iba zo živočíšnych zdrojov, ako je hovädzí dobytok, ošípané a ryby, alebo bol dostupný synteticky. ANNEMARIE BÖRLIND je prvou značkou prírodnej kozmetiky, ktorá používa v kozmetickom výrobku rastlinný kolagén získaný biotechnológiou (prirodzene). Rastlinnýkolagén získaný z kukurice, sóje a pšeničných bielkovín má lepšie vlastnosti uchovávajúce vlhkosť ako konvenčný kolagén.

5. Na aký typ pokožky a pre aký vek sú výrobky NATUKOLAGEN BOOST vhodné?
Naše produkty NATUKOLAGEN BOOST sú vhodné pre všetky typy pleti; vek 30+. Je to vek, kedy sa v našom tele znižuje prirodzená produkcia kolagénu.

6. Názvy produktov obsahujú slovo „BOOST“. Čo to znamená?
Slovo „BOOST“ v názvoch znamená urýchľovač účinnosti. Výrobky urýchľujú tvorbu vlastného kolagénu v koži a môžu byťzačlenené do každodennej starostlivosti ako zosilňovače systematického účinku alebo použité jednotlivo.

7. Výrobky sú klimaticky neutrálne. Čo to presne znamená?
Výrobky NATUKOLAGEN BOOST sú súčasťou rady klimaticky neutrálnych výrobkov spoločnosti ANNEMARIE BÖRLIND. Uhlík vytvorený v celom výrobnom a dodávateľskom reťazci je kompenzovaný našou podporou projektu pitnej vody v Kambodži.

8. Skúmavky na produkt NATUKOLAGEN BOOST sú vyrobené z PCR. Čo je to?
„PCR“ znamená recyklát spotrebiteľa. Obalový materiál pozostáva okrem iného z plastu, ktorý sa vyrába z domáceho odpadu.

9. Ako optimálne pripravím svoju pokožku na používanie NATUKOLAGEN BOOST FLUID?
Na optimálnu prípravu použite jemnýčistiaci produkt na tvár.

10. Fluid mám použiť pred alebo po použití denného alebo nočného krému?
Náš vegánsky NATUKOLAGEN BOOST FLUID môžete použiťako doplnok pred denným alebo nočným krémom, ak vaša pokožka potrebuje viac výživy. Fluid môžete použiť aj ako náhradu denného alebo nočného krému.

11. Koľko kvapiek fluidu použijem na každú aplikáciu?
Na primeranú výživu pokožky odporúčame použiť 7-10 kvapiek produktu NATUKOLAGEN BOOST FLUID.

12. Ako optimálne pripravím svoju pokožku na používanie séra NATUKOLAGEN BOOST na krk a dekolt?
Na optimálnu prípravu použite jemnýčistiaci produkt.

13. Mám použiť sérum pred alebo po použití telového mlieka?
Naše vegánske sérum NATUKOLAGEN BOOST na krk a dekolt môžete použiť ako doplnok pred telovým mliekom, ak vaša pokožka potrebuje väčšiu výživu. Sérum je možné použiť aj ako náhradu telového mlieka.

14. Sérum na krk & dekolt má špeciálnu tubu. Čo robí valček?
Špička valčeka vám pomôže rovnomerne aplikovať sérum a takisto má masážny účinok. Valček tiež ochladzuje vašu pokožku a zaisťuje optimálne nanesenie séra.