Prírodná kozmetika - Načítavanie...

ÚČINNÁ PRÍRODNÁ KOZMETIKA Výhradný distribútor pre SR a ČR
MENU

MENU

FAQ sk

Prírodná kozmetika - Často kladené otázky logo   Často kladené otázky

 

1. Čo je Phenoxyethanol?

2-Phenoxyethanol je organická zlúčenina: vzniká spojením fenoléteru s etylénglykolom. Phenoxyethanol sa vyskytuje ako prírodná látka v niektorých rastlinách, ako sú napríklad zelený čaj a čakanka.

2. Na čo sa používa?

Phenoxyethanol slúži na odstránenie baktérií, húb a vírusov. Je to konzervačný prostriedok. Používa sa pred diagnostickými postupmi, ako sú napr. operácie, na rany, na prevenciu infekcie a zabránenie zhoršenia infikovaných rán, a tiež ako dezinfekčná prísada vo farmaceutickom a kozmetickom priemysle.

3. Prečo sú konzervačné látky potrebné?

Sú dôležité pre kozmetické výrobky, aby boli mikrobiologicky stabilné, t. j. aj po otvorení musí obsah výrobku zostať odolný voči mikro organizmom, ako sú baktérie alebo kvasinky, ktoré si môžu nájsť svoju cestu vzduchom alebo cez prsty. Voda, ktorá je prítomná vo väčšine kozmetických výrobkoch, je živnou pôdou pre takéto mikroorganizmy. To znamená, že vo väčšine výrobkov sú konzervačné látky potrebné.

4. Prečo usmernenia o prírodných kozmetických označeniach, ako napr. BDIH alebo COSMOS, nezahŕňajú Phenoxyethanol?

Pretože je to prírodne identický výrobok (nature-identical ingredient). Molekulová štruktúra a hmotnosť sú rovnaké ako v prírodnom Phenoxyethanole, ktorý sa nachádza v zelenom čaji a čakanke. Spôsob syntézy používaný v priemysle pre jeho výrobu sa v prírode  však nevyskytuje.

5. Prečo Börlind tento názor nezdieľa?

Pokiaľ ide o kompatibilitu výrobkov, zváženie výhod pre používateľov je dôležitejšie než prísne dodržiavanie dogmatických koncepcií, čo často vidíme v prípade prírodnej kozmetiky. Bezpečnosť a ochrana výrobkov je na prvom mieste. Okrem toho, Phenoxyethanol bol v zhode s niektorými prírodnými kozmetickými normami pred štandardizáciou európskeho označenia prírodnej kozmetiky COSMOS.

6. Aké označenia majú výrobky Börlind?

Spoločnosť Börlind GmbH sa rozhodla pre certifikáciu CSE (Certified Sustainable Economics, slov. Certifikovaná udržateľná ekonomika). Tieto usmernenia sú výrazne za hranicou bežných kritérií certifikácie prírodnej kozmetiky, pretože zahŕňajú skúmanie a overovanie nielen výrobkov, ale aj celej spoločnosti a jej základnej sociálno-ekologickej filozofie. Výrobcovia, ktorí chcú byť certifikovaní v súlade s normou CSE musia vyrobiť najmenej 75 % objemu svojich výrobkov v súlade s existujúcou normou pre výrobky v ich odvetví (NaTrue, COSMOS, BDIH, Ecocert, Soil Association, Cosmébio, ICADA, demeter, naturland, Vivaness 2011, vyhláška o prírodnej kozmetike v súlade s rakúskym zákonom o potravinách, NCS).

7. Čo hovorí nariadenie EÚ týkajúce sa kozmetických výrobkov o Phenoxyethanole?

V súlade s právnymi predpismi EÚ o kozmetických výrobkoch sa Phenoxyethano môže použiť v kozmetických výrobkoch v koncentrácii 1 %. V tejto koncentrácii sa považuje za neškodnú látku.

8. Ako zistím, či je konzervačná látka škodlivá?

V súčasnosti je v EÚ schválených približne päťdesiat konzervačných látok pre kozmetické výrobky. Tieto látky sú podrobené rozsiahlemu testovaniu na preukázanie ich bezpečnosti. Výsledky týchto štúdií hodnotí nezávislý vedecký výbor. Ako konzervačné látky v kozmetických výrobkoch sú schválené iba tie látky, ktoré odborníci ohodnotili ako bezpečné. Bezpečnosť konzervačných látok pravidelne posudzujú odborníci v súlade s vývojom poznatkov.

9. Aká kritika bola vznesená proti Phenoxyethanolu?

Hodnotenie rizík od francúzskych farmaceutických orgánov ANSM kritizovalo výrobok v roku 2012. V tomto hodnotení sa odporúčalo, aby bol Phenoxyethano zakázaný vo výrobkoch určených na oblasť plienok u detí vo veku do troch rokov alebo aby sa obmedzil na maximálne 0,4 %. Podkladom nebol predpokladaný karcinogénny účinok, ale skôr iná možná toxicita. Európska komisia a Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľov (SCCS) zistili, že konzervačná látka je bezpečná v koncentrácii do 1 %, a to aj pre dojčatá. Pre porovnanie, voľnopredajné prípravky z lekárne obsahujú Phenoxyethanol s 2 % koncentráciou. Okrem toho, Phenoxyethanol, ktorý pokožka sama o sebe dobre toleruje, získal povesť spôsobovania alergických reakcií, pretože sa často používal v kozmetike v kombinovanej forme: MDBGN/PE. V kombinácii s inými konzervačnými látkami sa posudzuje ako kontaktný alergén. MDBGN/PE je veľmi bežný alergén, a preto ho spoločnosť Börlind samozrejme nikdy nepoužíva.

10. V akých množstvách používa Börlind GmbH Phenoxyethanol?

V závislosti od chemického zloženia a kombinácie s inými konzervačnými látkami je priemerný objem 0,5 %.

11. Koľko výrobkov spoločnosti Börlind obsahuje Phenoxyethanol?

Phenoxyethanol sa používa približne v 30 % výrobkoch.

12. Plánujete znížiť využitie Phenoxyethanolu?

V prípravkoch, v prípade ktorých to umožňujú požiadavky na výrobok, sa použijú iné konzervačné látky. Aj naďalej sa budú vyvíjať prípravky, ktoré vďaka tomu, ako sú zabalené, možno používať úplne bez konzervačných látok. Neexistujú žiadne plány túto látku v súčasných, odskúšaných a osvedčených výrobkoch nahradiť, pretože by to mohlo mať vplyv na konzistenciu, znášanlivosť, bezpečnosť a vôňu výrobku.

13. Kedy sa Phenoxyethanol používa?

Výber konzervačných látok vždy závisí od zloženia výrobku a použitého balenia. Vďaka svojej dobrej znášanlivosti boli Phenoxyethanol a benzylalkohol úspešne vyskúšané a otestované v zmiešaných prípravkoch (krémoch), a to najmä tých, ktoré sú balené v sklených nádobách. Okrem toho, je účinnejší v širšom rozpätí pH v porovnaní s inými konzervačnými systémami a účinne ochraňuje kozmetický výrobok pred kontamináciou aj pri dotyku prstom niekoľkokrát za deň.

14. Aké konzervačné látky používajú iní výrobcovia prírodnej kozmetiky?

Závisí to od zloženia a balenia. Keďže tieto faktory ovplyvňujú použitie konzervačných látok, mnohí výrobcovia prírodnej kozmetiky už nebalia výrobky do sklených nádob, alebo len veľmi zriedkavo. Okrem toho ako alternatívu uvedených konzervačných látok možno použiť prírodné látky s antibakteriálnym účinkom, ako napríklad alkohol, esenciálne oleje.

15. Aká je výhoda Phenoxyethanolu?

Phenoxyethanol je otestovanou a vyskúšanou konzervačnou látkou, ktorú pokožka dobre toleruje a má nízke riziko alergie. Dá sa použiť v širokom rozsahu pH. To znamená, že iné konzervačné látky môžu stratiť svoju účinnosť, ak príslušný výrobok nie je v správnom rozsahu pH. Nemá nepríjemný zápach, ani nemení farbu výrobku, ako je tomu v prípade použitia prírodných antimikrobiálnych látok.

Všetky kozmetické výrobky musia byť mikrobiologicky stabilné. Inými slovami, aj po otvorení musí byť obsah výrobkov odolný voči mikroorganizmom, ako sú baktérie alebo kvasinky, ktoré sa môžu šíriť vzduchom alebo prstami. Chovnou pôdou týchto mikroorganizmov je voda, ktorá je obsiahnutá vo väčšine kozmetických výrobkov. To je dôvod, prečo väčšina výrobkov vyžaduje konzervačné látky.

Kozmetické výrobky sa zvyčajne nekonzervujú len  jednou látkou, ale s kombináciou viacerých konzervačných látok. V spoločnosti Börlind GmbH platí pravidlo, že žiadne halogénované organické zlúčeniny alebo donory formaldehydu, ako je metylchlórizotiazolinón alebo metyl-dibróm-glutaronitril, sa nepoužívajú. Parabény sa nepoužívajú. Tieto konzervačné látky, ktoré sa dostali do kritiky, nie sú povolené vo výrobkoch značiek ANNEMARIE BÖRLIND – Natural Beauty a DADO SENS Dermacosmetics!

Namiesto toho sa používajú prírodne identické konzervačné látky, ako je kyselina benzoová, benzylalkohol, phenoxyethanol, sorbát draselný, kyselina salicylová alebo kyselina sorbová. Okrem toho sa Börlind GmbH snaží formulovať výrobky takým spôsobom, aby sa konzervačné látky úplne vynechali. Na to však je potrebné, aby prísady ponúkali dodatočné konzervačné a antibakteriálne účinky, napríklad alkohol. Výrobky je tiež možné konzervovať pomocou ich obalu, napríklad pri úplnom vylúčení vzduchu v bezvzduchovom systéme.

Systematická starostlivosť o pleť je dôležitá pre dokonalý vzhľad pleti. Musí byť zvolená podľa typu, pretože každý typ pleti má iné potreby. Prírodná kozmetika ANNEMARIE BÖRLIND ponúka účinné a certifikované produkty systémovej starostlivosti, ktoré sú prispôsobené špecifickým potrebám rôznych druhov pokožky. Systematická starostlivosť podľa našich odporúčaní pozostáva z nasledujúcich piatich krokov:

1. ČISTENIE

Ak chcete dosiahnuť optimálnu starostlivosť o pokožku tváre a udržiavať ju dlhodobo zdravú a krásnu, očistite ju dvakrát denne, ráno a večer, dôkladne, ale jemne. Iba tak majú ostatné výrobky starostlivosti o pleť možnosť plne využiť svoje účinky. Medzi čistiace prípravky prírodnej značky ANNEMARIE BÖRLIND zaraďujeme čistiace mlieka, gély a peny.

2. POSILNENIE

Tento krok pripravuje pokožku pre zintenzívnenie účinkov nasledujúcich výrobkov starostlivosti. Rôzne tonery, séra, či koncentráty majú schopnosť transportu účinných látok do hlbších vrstiev pleti a tak sa znásobujú účinok aplikácie denných a nočných krémov. Hydratačné produkty, špeciálne prispôsobené typu pokožky, majú antibakteriálny, upokojujúci alebo regeneračný účinok.

3. DENNÝ KRÉM

Naša denná starostlivosť, špeciálne prispôsobená typu pokožky, chráni pokožku pred negatívnymi vplyvmi životného prostredia a predčasným starnutím.

4. NOČNÝ KRÉM

V priebehu noci funguje kožný metabolizmus s najvyššou rýchlosťou. Nočný krém pomáha pri nočnej regenerácii pokožky a poskytuje pokožke intenzívny prísun účinných látok.

5. OČNÁ STAROSTLIVOSŤ

Očná starostlivosť účinne dopĺňa túto každodennú systematickú starostlivosť: naše produkty očnej starostlivosti majú intenzívny a cielený účinok prispôsobený vašim potrebám

Pigmentové škvrny majú rôzny pôvod. Najčastejšie vznikajú nadmerným opaľovaním pokožky, v dôsledku hormonálnych zmien, užívania hormonálnej antikoncepcie či zlej látkovej výmeny pri ochoreniach pečene a obličiek. Za zvýšenú hyperpigmentáciu pokožky si však podľa nej často môžeme aj samy a to tak, že napríklad používame parfumy, či chemické látky v kozmetike, ktoré neznesú kombináciu so slnečným žiarením. Alebo užívame lieky či výživové doplnky, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky na slnko. Prípadne absolvujeme invazívne kozmetické zákroky v nesprávnom ročnom období. Vzniku pigmentových škvŕn možno zabrániť, no prevencia musí byť dôsledná. Ak máte sklony k vzniku pigmentových škvŕn, mali by ste pri pobyte na slnku používať ochranný opaľovací krém s faktorom rozhodne vyšším ako 20 SPF. Na trhu existuje široká paleta opaľovacích ochranných prípravkov. Na pigmentové škvrny sa s obľubou používajú opaľovacie ochranné prípravky s SPF 50 v domnienke, že svojej pleti ponúkame to najlepšie riešienie pre pigmentové škvrny, avšak len málokto vie, že rozdiel medzi ochranným faktorom SPF50 a SPF 30 je len v 2-3% ochrany pleti. To znamená, že už faktor SPF30 ponúka 96% ochranu pleti, pričom SPF50 ponúka 97,5-98% ochranu proti slnečným lúčom. Dôležitejšie ako vysoký ochranný faktor SPF, je správne množstvo aplikovaného prípravku na pleť. V prípade, že si na tvár aplikujete menej krému ako je odporúčané tak %ochrana pleti rapídne klesá už aj pri faktore SPF50.

Sila prírody

V prípade ak vás pigmentové škvrny už trápia, odporúčame používať komplexnú sadu prírodných pleťových produktov bez chemických látok, ktoré vašu pleť zbytočne zaťažujú a spôsobujú nežiadúce účinky.  ANNEMARIE BÖRLIND Natural Beauty obsahuje čisté organické prírodné zložky a také kombinácie aktívnych látok, ktoré majú podporné procesy pre pleť a naprávajú postupne všetko, čo v pleti nefunguje. Správna pigmentácia a teda tvorba melanínu je riadená jedným z našich procesov v pleti, ak nefunguje správne, je často krát previazaná s ďalšími funkciami, ako nesprávna funkcia hydratácie, či tvorby mazu. Pigmentové škvrny často krát vznikajú kombináciou viacerých nefunkčných procesov v pleti či našom tele. Správnou voľbou kvalitných pleťových prípravkov prírodnej kozmtiky ANNEMARIE BÖRLIND Natural Beauty si môžete okrem pigmentových škvŕn vyriešiť aj problém suchej, povedlej, či ochabnutej pleti.

Ako sa ich zbaviť ?

Hoci vzniknuté pigmentové škvrny neodstránite okamžite, ak budete pleti pravidelne venovať komplexnú starostlivosť pomocou vhodných prípravkov,  zamedzíte ďalšej tvorbe pigmentových škvŕn a výrazne zmiernite už vzniknuté pigmentové škvrny.

Naše tipy produktov v prípade výskytu pigmentových škŕn a ochrany pleti proti UV lúčom.

ANNEMARIE BÖRLIND NatuPerfect Anti-Pigmentové a Bieliace fluid

Toto fluid je vhodné pre pleť s pigmentovými škvrnami. Má normalizačný a vyrovnávací účinok na hyperpigmentáciu a pomáha pri dosiahnutí bezchybnej pleti. Zároveň chráni pokožku proti voľným radikálom a predčasnému starnutiu. Inovatívna a prírodná aktívna zložka Detoxophane získaná zo žeruchy znižuje už existujúce pigmentové, "starecké" škvrny a iné pigmentácie a zabraňuje tvorbe novej hyperpigmentácie. Obsahuje prírodnú účinnú látku astaxantín, ktorý je 14 krát účinnejší ako vitamín E proti voľným radikálom a zabraňuje poškodeniu pokožky vplyvom slnka. Hodnotné ingrediencie Fakľovky aloovitej (kniphofia uvaria) a ceramidov zvyšujú retenciu (zadržiavanie) vlhkosti pokožky, posilňujú kožnú bariéru a viditeľne redukujú vrásky. Obsahuje prírodné ingrediencie, ktoré hydratujú pleť, zvyšujú pružnosť pleti a elasticitu, intenzívne chránia pleť proti voľným radikálom. Starostlivo vybrané prírodné ingrediencie účinne obmedzujú práve syntézu tyrozínu (enzýmu produkujúceho pigment melanín), z ktorého sa tvorí kožné farbivo. Redukujú pigmentové škvrny a navodzujú svetlejší tón pleti.

Produkt: NATUPERFECT Anti-pigmentové a Bieliace fluid 50ml

ANNEMARIE BÖRLIND Opaľovací protistarnúci DNA Protect krém SPF 30

DNA-Protect opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 30 ponúka vysokú ochranu pred slnečným žiarením ako aj aktívnu ochranu buniek a DNA. Prírodný DNA-Protect komplex bol špeciálne vyvinutý pre pokožku vystavenú nebezpečnému slnečnému UV žiareniu a pokožke trpiacej pigmentovými škvrnami.  Tento pozoruhodný komplex účinných látok neutralizuje kyslíkové radikály, tvorené z UV žiarenia, chráni bunky proti oxidačnému tlaku, pomáha napraviť DNA bunky, čím minimalizuje poškodenie buniek a tvorbe pigmentácii. Pôsobí proti predčasnému starnutiu pleti a posilňuje prirodzený obranný mechanizmus pleti. DNA sú tak lepšie chránené v situáciách zvýšených expozícii UV žiareniu.
Rastlinné ingrediencie ako Vitamín E a extrakty z rias Kombu posilňujú  odolnosť kože a sebaobranu. Anti-aging komplex chráni proti predčasnému starnutiu pokožky spôsobené UV žiarením. Mladistvé vyžarovanie je tak uchované na dlhšiu dobu.

Produkt: ANNEMARIE BÖRLIND Opaľovací protistarnúci DNA Protect krém SPF 30

Naozaj sa musím v lete „natrieť krémom” vždy, keď idem von? Ako dlho vlastne môžem byť na slnku bezpečne bez slnečnej ochrany?
Aj vám to vŕta v hlave? Nuž, ak nechcete, aby vaša pokožka zostarla, bola posiata nepeknými pigmentovými škvrnami, fľakmi zo slnečnej alergie alebo ste si nedajbože privodili rakovinu kože, mali by ste poznať svoje hranice.
Ak máte svetlý typ pokožky so znamienkami, bez ochrany by ste na slnku nemali zostať dlhšie než 5-10 minút!
Ak máte stredne tmavý typ pokožky a tmavé vlasy, na slnku by ste bez ochrany nemali byť dlhšie než 40 minút.
Nezabúdajte ani na to, že aby slnečná ochrana skutočne fungovala, treba ju naniesť na pokožku až 20-30 minút predtým, než pôjdete na slnko! A nie „tesne pred”, ako to robí väčšina z nás.

Aký je rozdiel medzi UV A a UV B lúčmi?
UVB lúče pôsobia na hornú vrstvu kože, tzv. epidermis a spôsobujú spálenie kože, vznik zápalov a podporujú vznik rakoviny. UVA lúče na rozdiel od nich prenikajú hlboko do strednej vrstvy kože nazývanej dermis. Tam poškodzujú tkanivá, podnecujú vznik voľných radikálov, čo prispieva k predčasnému starnutiu pokožky.

Chemické verzus minerálne UV filtre. Ktoré sú účinnejšie, bezpečnejšie, zdravotne nezávadnejšie?
Chemické (organické) UV filtre prenikajú do pokožky a premieňajú nebezpečné ultrafialové žiarenie na bezpečné infračervené žiarenie, teda na teplo. Minerálne (anorganické) filtre zasa UV žiarenie neabsorbujú, ale odrážajú ho a rozptyľujú od pokožky ako malé zrkadlo.

Prečo sa väčšina konvenčných slnečných prípravkov na báze chemických filtrov považuje za nebezpečné?
Pretože väčšina obsahuje škodlivé chemické filtre (Ethylhexyl Methoxcinnamate, Benzophenone-3, Octocrylene, Homosalate), u ktorých sa prenikanie do pokožky nezaobišlo bez následkov. U mnohých sa dokázal škodlivý vplyv na hormonálny systém a ich stopy sa našli aj v materskom mlieku. Okrem toho mnohé UV filtre a konzervačné látky v opaľovacích prípravkov vyvolávajú alergie či pigmentácie.

A ako sú na tom minerálne filtre? Aj to je celkom kontroverzná téma…
Pri minerálnych filtroch je problematická ich nedostatočná ochrana. Na UVB žiarenie fungujú prípravky s ochranou v podobe minerálnych filtrov bezchybne, no keď ide o UVA lúče, ktoré prenikajú hlboko do strednej vrstvy kože a poškodzujú tkanivá, výkonnosť minerálnych filtroch prudko klesá. Väčšina výrobkov, ktoré sú založené na princípe minerálnych filtrov, tak dokázali užívateľov ochrániť pred jedným typom škodlivého UV žiarenia, no nie pred druhým. A potom sú tu nanočastice…

Čo sú to nanočastice?
Prípravky čisto na princípe minerálnych UV filtrov sa ocitli pod drobnohľadom rozličných kontrolných úradov. Výrobcovia sa totiž snažia čo najviac obmedziť vzhľad bielej kože po natretí krémom, preto vo výrobkoch používajú takzvané nanočastice, vďaka ktorým je pokožka priehľadná aj po nanesení krému. Nanočastice však môžu vstupovať do vitálnych telesných orgánov, tkanív a dokonca i do telových buniek, môžu ľahko preniknúť cez kožu, pľúca a v niektorých prípadoch i do krvi či mozgu. Dostupné vedecké štúdie preukázali, že nanočastice použité v kozmetických prípravkoch môžu spôsobiť vážne poškodenia DNA, narušiť funkcie buniek, a to môže viesť až ku vzniku rakoviny. Odborníci varujú, že čím sú častice menšie, tým väčšmi sú bioaktívne a toxické.

Ako zistím, či prípravok obsahuje nanočastice?
Treba venovať čas detailnému štúdiu zloženia výrobkov. Od roku 2013 sa podľa nariadenia Európskej komisie EU-Cosmetic regulations 1223/2009 vyžaduje identifikácia nanočastíc na INCI liste. Na obaloch výrobkov musí byť uvedené, či sa v danom produkte použil nanomateriál. V zozname zloženia alebo INCI majú byť označené všetky zložky v tvare nanočastíc dodatkom „nano”.

Je lepšie radšej nepoužívať vôbec žiadnu slnečnú ochranu a jednoducho sa pred škodlivými UV lúčmi nechrániť?
Na trhu existujú aj produkty s kvalitnými, chemickými (organickými) filtrami založenými na prírodnej báze, ktoré spĺňajú tie najprísnejšie štandardy EÚ, sú v súlade s OKO-testom a majú certifikáty, čo je garancia ich nezávadnosti. Nepredstavujú žiadnu hrozbu pre vaše zdravie, naproti tomu ponúkajú optimálnu slnečnú ochranu proti UVA a UVB lúčom. Tieto chemické (organické filtre) nájdete v certifikovaných slnečných prípravkoch vybraných značiek (napríklad v nemeckej kozmetike Annemarie Borlind či Dado Sens).

Aká je záruka toho, že sú výrobky bezpečné?
Vo všetkých výrobkoch ANNEMARIE BORLIND a DADO SENS používame prvotriedne chemické (organické) filtre na rastlinnej báze, ktoré nepenetrujú pod kožu, ale naopak účinne chránia proti obom typom UV žiarenia. Sú v súlade s Öko-Test, s výbornými výsledkami testovania. Nepredstavujú žiadnu hrozbu pre vaše zdravie, ponúkajú optimálnu slnečnú ochranu proti UVA a UVB lúčom. Slnečná ochrana od ANNEMARIE BORLIND či DADO SENS neobsahujú nanočastice ani minerálne filtre.

Čo je to Öko-Test?
Je to nezávislý nemecký časopis pre spotrebiteľov, ktorý bol založený v roku 1985. Testuje výrobky z hľadiska životného prostredia, sociálneho a zdravotného, napríklad či neobsahuje toxické alebo škodlivé látky. Öko-Test testuje všetky možné výrobky pre každodennú spotrebu, kozmetiku, domáce potreby, potraviny, oblečenie, nábytok aj výrobky pre deti. V každom čísle (mesačne) vychádza 10-12 rôznych testov, ktoré testujú vyše 200 produktov. Öko-Test uvádza (pri výrobkoch, ktoré v testoch uspeli) dva stupne hodnotenia: "gut" (dobrý) a "sehr gut" (veľmi dobrý). Tieto hodnotenia sú považované za veľmi prestížne a výrobcovia sa so získaným ocenením chvália, nie je to však oficiálna značka ani certifikát, ktorý by zaručoval pri výrobku stálu kvalitu. Öko-Test o sebe uvádza, že ho výrobcovia často kvôli zverejneným testom žalujú. Z viac ako sto súdnych procesov však prehral len jeden, v roku 1988. Dôvodom sú podľa Öko-Testu vysoké štandardy kvality, ktoré pri svojom testovaní dodržuje. Ďalej o sebe Öko-Test píše, že významne tlačí na výrobcov, aby zlepšovali kvalitu svojich výrobkov, pretože spotrebitelia menej nakupujú výrobky, ktoré v ich teste neprešli.

Aké zložky obsahuje slnečná ochrana ANNEMARIE BORLIND a DADO SENS, ak ich výrobca vylúčil minerálne filtre i nanočastice?
Viaceré prírodné značky vo svojich slnečných produktoch používajú nanotechnológiu, výrobca Börlind, ktorý vyrába kozmetické značky Annemarie Börlind a Dado Sens však nepoužíva nanočastice v celom sortimente svojej výroby.  Zo slnečných produktov v značnej miere vylúčil používanie minerálnych filtrov kvôli nariadeniu EÚ a kontroverzným diskusiám ohľadom používania nanočastíc a zabezpečeniu optimálnej slnečnej ochrany na úrovni UVA aj UVB lúčov. Kombináciu minerálnych filtrov (titanium dioxide a zinc oxide – avšak nie v nanoforme) a chemických filtrov používa iba v produktoch s vysokým UV faktorom kvôli poskytnutiu čo najlepšej slnečnej ochrany (v pomere, ktorý nezanecháva biely povlak na pokožke).

Aké chemické (organické) filtre sú bezpečné a ako tieto zložky môžem identifikovať v zloženiach produktov?
Sú to nasledovné zložky:
Tinosorb S – INCI názov BisEthylhexyloxyphenol, Methoxyphenyl Triazine (INCI názov) Tinosorb M [Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol] (INCI názov) Uvinul T 150 [Ethylhexyl Triazone] (INCI názov)
Uvinul MC 80 [Ethylhexyl Methoxycinnamate] (INCI názov)
Neo Heliopan OS – Ethylhexyl Salicylate (INCI názov) Eusolex 9020 – Butyl Methoxydibenzoylmethane (INCI názov)

Ako upokojím pokožku rozpálenú po celodennom pobyte na slnku?

  • Na konci dňa pokožku dôkladne očistite od piesku, chlórovanej či slanej vody a vždy ju ošetrite krémom, mliekom alebo iným prípravkom určeným na starostlivosť po opaľovaní.
  • Prípravky po opaľovaní používajte pokojne aj v tých dňoch, keď sa práve neopaľujete, pretože pokožka sa s nadmerným slnečným žiarením vyrovnáva aj niekoľko dní.
  • Vymeňte bežné telové mlieko za prípravok po opaľovaní, najmä pri návrate zo slnečnej dovolenky.
  • Produktmi po opaľovaní ošetrujte pokožku celého tela ešte aspoň celý nasledujúci týždeň po návrate z dovolenky

 

Spoločnosť Börlind GmbH je certifikovaná štandardom CSE „Certifikovaná udržateľná ekonomika“ (pochádza zo slovíčka „CERTIFIED SUSTAINABLE ECONOMICS“) pre ekologicky orientované spoločnosti, a teda plníme úplne nové meradlá v ekologickej, sociálne integrovanej a kvalitou-orientovanej firmy. Na rozdiel od osvedčení o produktoch sa tento certifikát vzťahuje na celú spoločnosť. Osvedčuje, že podnikateľské rozhodnutia sa prijímajú v súlade s tromi piliermi trvalej udržateľnosti, a to:

  • hospodárstvo
  • sociálna zodpovednosť
  • životné prostredie

Štandard CSE zahŕňa štandard environmentálneho manažérstva (ISO 14001) a obsahuje prehľad ukazovateľov uvedených v GRI (Global Reporting Initiative).

Áno, na väčšinu sortimentu pleťových produktov používame sklo, ktoré sa považuje za ekologický a recyklovateľný materiál. Sklo neobsahuje žiadne zmäkčovadlá alebo podobné látky, ktoré by mohli skončiť v produkte. Sklo má však vyššiu spotrebu energie počas prepravy z dôvodu svojej hmotnosti. Pri výbere balenia je dôležité mať na pamäti, že pre každý výrobok a aplikáciu nefunguje používanie jedného typu balenia. Je potrebné vziať do úvahy aj prepravu tovaru, manipuláciu, či bezpečnosť ako aj snahu maloobchodníkov a zákazníkov o atraktívne balenie a dizajn.

Spoločnosť Börlind GmbH je certifikovaná štandardom CSE „Certifikovaná udržateľná ekonomika“ (pochádza zo slovíčka „CERTIFIED SUSTAINABLE ECONOMICS“). Na rozdiel od osvedčení o produktoch sa tento certifikát vzťahuje na celú spoločnosť. Osvedčuje, že podnikateľské rozhodnutia sa prijímajú v súlade s tromi piliermi trvalej udržateľnosti, a to:

  • hospodárstvo
  • sociálna zodpovednosť
  • životné prostredie

Štandard CSE zahŕňa štandard environmentálneho manažérstva (ISO 14001) a obsahuje prehľad ukazovateľov uvedených v GRI (Global Reporting Initiative).

Spoločnosť Börlind GmbH okrem toho získala v roku 2015 nezávislú pečať GREEN BRANDS za svoje príkladné úsilie v oblasti ochrany životného prostredia a klímy. Túžba spoločnosti šetriť zdroje a chrániť životné prostredie sa rozširuje na obaly, ktoré používa; v tejto oblasti však existuje množstvo kritérií, ktoré je potrebné splniť. Plastové obaly sú trvanlivé a ľahké a dajú použiť aj na výrobu bezvzduchových rozprašovačov. Tie umožňujú používať v produktoch menej alebo dokonca žiadne konzervačné látky, pretože vzduch nedokáže preniknúť do obsahu/vnútra balenia. Vzhľadom na to, že plast je derivovaný z ropy, spoločnosť Börlind GmbH sa pokúša používať obaly vyrobené z recyklovaného plastu, vždy pokiaľ je to možné a vplyv na životné prostredie je pozitívny, a to aj pri zohľadnení dopadu dopravy

(Calw, jún 2017) Palmový olej je prírodný olej extrahovaný z drene alebo dužiny palmy olejovej. Jeden z najčastejšie používaných prírodných olejov, ktorý sa nachádza v mnohých každodenných výrobkoch. Pretože je po ňom veľký dopyt, použitie tohto oleja vedie k ničeniu veľkých oblastí dažďového pralesa. Preto sa pestovanie olejových paliem a používanie palmového oleja musia kriticky posudzovať.

Niektoré produkty spoločnosti Börlind GmbH obsahujú deriváty palmového oleja, ako je glyceryl, sacharóza a askorbylpalmitát. Sú to bežné ingrediencie v prírodnej kozmetike - aj v produktoch iných spoločností - a používajú sa ako prírodné emulgátory, látky zvyšujúce konzistenciu a stabilizátory.

V prípade spoločnosti Börlind GmbH ide o deriváty certifikovaného udržateľného palmového oleja z certifikovanej plantáže RSPO (Round Table on Sustainable Palm Oil). Založená v roku 2004 ako iniciatíva World Wide Fund for Nature (WWF), RSPO podporuje trvalo udržateľné pestovanie olejových paliem po celom svete. Plantáže palmového oleja, ktoré patria do organizácie, sa zaviazali dodržiavať prísne normy udržateľnosti. Nezávislé organizácie overia, či plantáže spĺňajú normy RSPO.

V roku 2017 sa spoločnosť Börlind GmbH stala členom Fóra pre udržateľnosť palmového oleja. Organizovaná spoločnosťou WWF Deutschland a Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) je cieľom výrazne zvýšiť podiel segregovaného certifikovaného palmového oleja, oleja z palmových jadier a ich derivátov na nemeckom, rakúskom a švajčiarskom trhu. Aktívne pracuje na tom, aby bol na týchto trhoch dostupný 100% oddelený certifikovaný palmový olej a olej z palmových jadier. Členovia fóra sa zaviazali splniť a podporiť tento cieľ.

Mastenec je prírodný, často sa vyskytujúci minerál, ktorý sa väčšinou používa v práškovej forme, známej ako mastenec. Vzhľadom k tomu, že je veľmi mäkký a odpudzuje vodu, je veľmi univerzálny. Všeobecne platí, že mastenec je pre pokožku aj oči nedráždivý, a je tiež hypoalergénny.

Avšak, všeobecne je známe, že inhalovanie púdru môže viesť k zápalu v periférnych dýchacích cestách. Z tohto dôvodu sa musí pri ťažbe a spracovaní nosiť maska ​​na nose . Odhliadnúc však od toho, pri výrobe je použité veľmi malé množstvo prachu, preto vo všeobecnosti hlavne lisovaný mastenec - nachádzajúci sa v očných tieňoch alebo púdroch - je bez akéhokoľvek rizika pre zdravotnú nezávadnosť pokožky a pre kontakt s pokožkou. Vzhľadom k tomu, že mastenec má veľmi podobné chemické zloženie ako azbest, v niektorých prírodných úložiskách sa mastenec a azbest vyskytujú spoločne. Podľa zákona, mastenec používaný v kozmetike musí byť bez azbestu. Výrobca Borlind GmbH preto vyhotovuje mastenec výhradne z úložísk, ktoré sú bez azbestu.

Mastenec, ktorý obsahuje vlákna, účinkami podobné azbestu, sa nemôže použiť na farmaceutické účely. Výrobca Borlind GmbH tento zákon a kritériá pri výrobe svojich produktov samozrejme tiež dodržiava. Všetci dodávatelia pre Borlind sú povinní kontrolovať prítomnosť azbestu pomocou röntgenovej štruktúrnej analýzy a doložiť to s príslušnými certifikátmi. Takto overené látky nepredstavujú žiadne riziko pre ľudské zdravie.

Na obaloch všetkých produktov značiek ANNEMARIE BORLIND a DADO SENS nenájdete informáciu o dátume spotreby. Naspodu obalov je vyznačené len číslo výrobnej šarže v tvare „ch..." (napr. Ch. 74819). Čo toto číslo znamená? Nejde o dátum spotreby, ale o unikátne číslo výrobnej šarže konkrétneho produktu, uvádzané kvôli dokumentácii výrobcu. Zároveň je vedľa uvedený údaj o odporúčanej dobe spotreby po otvorení výrobku - označuje ho symbol „otvoreného téglika". Tento symbol hovorí, do koľkých mesiacov od otvorenia treba daný produkt spotrebovať. Ak sa napríklad v symbole otvoreného téglika nachádza číslo 6, znamená, že po otvorení sa odporúča produkt spotrebovať do 6 mesiacov. Trvanlivosť všetkých našich produktov je minimálne 30 - 36 mesiacov. Výrobca BORLIND GmbH sa riadi európskou legislatívou, ktorá stanovuje, že výrobcovia majú povinnosť pri produktoch s dobou spotreby dlhšou ako 30 mesiacov uvádzať symbol „otvoreného téglika" s číselnou informáciou odporúčaného počtu mesiacov spotreby od otvorenia produktov. A naopak, produkty, ktorých doba spotreby je menej než 30 mesiacov, musia mať označenie dátumu spotreby (výrazy ako „Best used before end of"). Výrobca Borlind GmbH a tiež autorizovaný distribútor značky Annemarie Borlind a Dado Sens pre SR a ČR garantuje nezávadnosť a trvanlivosť produktov v plnom rozsahu v čase dodávky tovaru.

Viac informácií o problematike dátumov spotreby nájdete aj tu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Period-after-opening_symbol

S využitím moderných technológií a cenných rastlinných extraktov vyvinula spoločnosť Börlind rad prípravkov na opaľovanie, ktoré spĺňajú súčasné požiadavky a smernice.
Opaľovacie krémy značiek ANNEMARIE BÖRLIND - Natural Beauty a DADO SENS dermakozmetiky obsahujú prírodné vosky ako včelí vosk alebo jojobový vosk, ktoré dodávajú výrobku správnu konzistenciu. Zároveň tvoria dôležitú súčasť textúry a chránia pokožku pred vysušovaním.

Ak sú opaľovacie krémy vystavené extrémnym výkyvom teploty - napríklad počas prepravy - molekuly vosku môžu krištalizovať. Avšak, tieto malé tvrdené častice sa po zahriarí na teplotu tela rozpúšťajú počas aplikácie a bez problémov sa vmasírujú do pokožky. Nemá to žiaden vplyv na kvalitu výrobku alebo na príslušný ochranný filter na opaľovanie.

Vitamínová duo maska od firmy ANNEMARIE BÖRLIND – Natural Beauty využíva duálny bezvzduchový dávkovací systém. Tento dávkovač má dve komory, ktoré umožňujú oddeliť oranžovú časť bohatú na vitamíny od bielej časti. Produkt je najúčinnejší vtedy, keď sa obe časti masky kombinujú v čase aplikácie.
Na rovnomerné dávkovanie produktu je potrebné, aby ste tlačili hlavu dávkovača v strede. Táto oblasť je označená drážkovaným, vlnitým povrchom. Ak teda hlavu dávkovača stlačíte na boku, môže to spôsobiť, že obe komory uvoľnia výrobok nerovnomerne.