Hľadáme nové posily do nášho tímu v Poprade! Pozrite si ponuku.

Čo je príčinou tmavých kruhov pod očami a ako sa ich zbaviť?

Tmavé kruhy pod očami
14. decembra 2018 5 minút čítania
Čo je príčinou tmavých kruhov pod očami a ako sa ich zbaviť?

Zobudiť sa ráno s opuchmi a tmavými kruhmi pod očami môže byť dosť frustrujúce. Nech robíme čo robíme, neraz ich nedokáže zamaskovať ani ten najlepší make-up. Ako si s nimi účinne poradiť?

Tmavé kruhy pod očami sú najčastejšie spôsobené únavou a prezrádzajú nedostatok spánku. Opuchnuté spodné viečka, takzvané očné vačky, sú tiež nežiadúcim dôsledkom prebdenej noci, nedbalého odlíčenia alebo aj starnutia. Ženám však zvyčajne oči ráno opúchajú aj v dôsledku hormonálnych zmien, vtedy sa im hromadí v okolí viečok voda. Ide však o kozmetický problém.

Ak vám však okrem opuchnutých viečok opúchajú aj členky a ruky, môže to už signalizovať choré obličky, a vtedy je potrebné detailnejšie vyšetrenie u nefrológa.

annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-kruhy-pod-ocami-2-1024x576
Opuchy spôsobuje aj stagnácia lymfy, vtedy sa voda neodplavuje z tkanív cez lymfatické cievy, hromadí sa a tak vzniká opuch.

Alergie a genetika

Zmeny na pokožke očného okolia však môžu mať aj iné príčiny. Napríklad sú prejavom alergie alebo predzvesťou upchatého nosa. Koža v okolí očí je totiž tenšia, jemnejšia, má oveľa tenšiu podkožnú tukovú vrstvu, a tak na nej oveľa výraznejšie vidno cievky (tzv. kapiláry), ktoré sa môžu rozťahovať či rozširovať. Aj opuchnuté oči bývajú prejavom alergie, pridružuje sa k nej často aj podráždenie očí, slzenie, svrbenie či pálenie.

Kruhy pod očami bývajú tiež genetického pôvodu a sú otázkou chybnej pigmentácie. V takom prípade je ich odstránenie ťažký oriešok, no dá sa riešiť.

Pozor na zlozvyky

K nežiaducim tmavým kruhom alebo opuchnutým spodným viečkam môžu ľahko prispieť aj rozličné zlozvyky. Nikotín v cigaretách a alkohol pokožku nadmerne vysušujú a bránia jej okysličovaniu. Dehydrovaná pokožka sa prejavuje tvorbou kruhov pod očami.

Rovnaký negatívny efekt na očné okolie majú potraviny s nadmerným obsahom sodíka ako sú čipsy či údeniny, ktoré spôsobujú zadržiavanie vody v organizme a prispievajú k tvorbe opuchov, vrátane vačkov pod očami. Nedostatočné vylučovanie vody je častou príčinou očných vačkov. Veľmi pomôže upraviť pitný režim, vďaka ktorému sa dostane váš príjem a vylučovanie tekutín do rovnováhy, telo nebude vysmädnuté ale ani zadržiavať vodu. Správnym stravovaním, dostatkom spánku a hydratáciou organizmu a zdravým životným štýlom je možné znížiť ich výskyt a vzhľad.

potato-chips-448737_1280
V prípade tmavých kruhov pod očami môže byť nezdravá strava a životospráva nepriaznivým faktorom.

Chýbajúce živiny

Ako vyzerá váš každodenný jedálniček? Máte dostatočne pestrú a zdravú stravu? Kruhy a vačky pod očami totiž neraz upozorňujú na to, že máte v tele nedostatok vitamínov, minerálov a najmä že vám chýba železo. Chudokrvní ľudia (trpiaci anémiou, teda nedostatkom železa), majú pravdepodobne aj tmavé kruhy pod očami.

Rady a nápady ako s nimi zatočiť

Ak vaše kruhy pod očami či opuchy sú dôsledkom vášho životného štýlu alebo príznakom zdravotných ťažkostí, dá sa to riešiť. Veľa pomôže zmena životosprávy, viac spánku a oddychu, väčší príjem tekutín - hlavne vody, pestrejšia strava plná živín, doplnené vitamíny a minerály, menej cigariet a vhodne zvolená pleťová starostlivosť. Tá dokáže dokonca eliminovať tmavé kruhy a očné vačky na mimimum. Ako?

girl-454564_1280
Očné vačky obsahujú tiež množstvo krvných a lymfatických ciev, ktoré pomáhajú pri odvádzaní odpadových látok.

Účinným bojovníkom proti tmavým kruhom pod očami a opuchom je prírodné sérum ENERGYNATURE od prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND, špeciálne vyvinuté na riešenie tohto problému. Správa sa ako prírodný liek na opuchy či kruhy pod očami, zmierňuje opuchy a rozšírené cievky.

Obsahuje účinné rastlinné zložky, ako je Hesperedín z horkého pomaranča, ktorý zlepšuje funkciu kapilár, navyše viditeľne redukuje kruhy pod očami, zjednocuje a rozjasňuje pleť.

Organický bio kofeín stimuluje lymfu v očnom okolí a odvádza prebytočnú vodu z tkanív a eliminuje tak opuchy, dodáva bunkám kyslík a živiny, ktoré napomáhajú ich obnove. Účinné látky sa ukrývajú v praktickom chladivom aplikátore, ktorý tiež sám o sebe pomáha upokojovať opuchy.

Sérum môžete nanášať ráno i večer, pred aplikáciou očného krému. V prípade mladších ročníkov plnohodnotne nahrádza očný krém na opuchy. Je vhodný pre absolútne všetky vekové kategórie.

Súvisiace články