Pigmentové škvrny? Vy ich mať nemusíte!

Pigmentové škvrny
12. apríla 2023 5 minút čítania
Pigmentové škvrny? Vy ich mať nemusíte!

Pigmentové škvrny sa už dávno netýkajú iba zrelej pokožky. Nielen, že prekážajú našej kráse a pridávajú nám na veku. Vieme, ako si s nimi poradíte.

Pigmentovými škvrnami trpí čoraz viac žien. Kým v minulosti sa spájali so zrelším vekom okolo 40-50-tky a patrili medzi príznaky starnutia rovnako ako napríklad sivé vlasy, v dnešnej dobe trápi čoraz mladšie ročníky už okolo 25 roku života.Pigmentové škvrny často prezrádzajú, že sme zanedbali ochranu pred slnečnými lúčmi alebo primeranú starostlivosť o pokožku. Často však má ich výskyt oveľa hlbší dôvod.

Ich vznik podporuje nielen nadmerné opaľovanie a rôzne hormonálne zmeny (napríklad v tehotenstve, v menopauze), ale aj užívanie hormonálnej antikoncepcie či zlá látková premena pri ochoreniach pečene a obličiek.Za zvýšenú hyperpigmentáciu pokožky si však často môžeme aj samy a to tak, že napríklad používame parfumy alebo kozmetiku s takým chemickým zložením, ktoré neznesú kombináciu so slnečným žiarením.

annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-peelingy-1024x748-2
Prírodné peelingy sú dokonalým pomocníkom pri čistení pleti. Majú rastlinné zloženie, sú bez mikroplastov a bez syntetických látok.

Pigmentové škvrny bývajú aj vedľajším, nežiadúcim účinkom užívania liekov či výživových doplnkov, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky na slnko.

A v neposlednom rade sa pigmentové škvrny môžu objaviť aj vtedy, ak podstúpime invazívne kozmetické zákroky v nesprávnom ročnom období.

Za ich výskyt často môžu viaceré nefunkčné procesy v pokožke alebo vo vašom organizme, predovšetkým narušený proces tvorby farbiva melanínu, zodpovedného za správnu pigmentáciu. Ak tvorba melanínu nefunguje správne, často nefungujú ani ďalšie procesy v pokožke a pleť býva často aj nedostatočne hydratovaná alebo má sklony k nadmernej tvorbe mazu. Spolu s pigmentovými škvrnami tak kráčajú ruka v ruke i ďalšie problémy.

Dá sa im zabrániť

Dobrá správa je tá, že pigmentové škvrny už nemusíte zakrývať oblečením alebo hrubými nánosmi make-upu, ale môžete proti nim bojovať. Dokonca sa ich vzniku dá zabrániť, dôležitá je však dôsledná prevencia. Čo to v praxi znamená?

Ak viete, že máte sklony k vzniku pigmentových škvŕn, mali by ste

pri pobyte na slnku používať ochranný opaľovací krém s faktorom, ktorý je určite vyšší než 20 SPF. Na trhu existuje široká paleta opaľovacích ochranných prípravkov, pri ich výbere však krédo Annemarie Lindner: „Nikdy by som si na pleť nedala nič, čo by som nemohla aj zjesť” platí vo vašom prípade niekoľkonásobne. Odborníci odporúčajú uprednostniť prípravky s čisto prírodným zložením, aby ste eliminovali riziko alergickej reakcie a zhoršenie stavu vašej pleti.

Sila prírody

Čo ak pigmentové škvrny už „zdobia” vašu pleť? Riešením nie je zakrývať ich, ale skôr riešiť príčiny ich vzniku. V prvom rade sa pred hyperpigmentáciou chráňte tak, že sa budete vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu. Pri pobyte na slnku vždy používajte prípravky s ochranou proti obom typom UV žiarenia — UV A aj UV B, ideálne bez chemických prísad, na čisto prírodnej báze.

Na pigmentové škvrny spôsobené UV žiarením alebo vekom účinne funguje Natuperfect Anti-pigmentové a bieliace fluid s patentovaným rastlinným zložením. Vedci z Borlindských laboratórií tento produkt vyvinuli špeciálne ako požiadavku dnešnej doby, keďže s pigmentovými škvrnami sa potýkajú mnohí mladí ľudia. Je totiž vhodný už pre ľudí od 25 rokov.

Inovatívna prírodná aktívna zložka Detoxophane® získaná zo žeruchy potočnej (Nasturtium officinale) zmierňuje už existujúce pigmentové, „starecké” škvrny a iné pigmentácie a zabraňuje tvorbe nových. Tento účinný rastlinný extrakt totiž redukuje syntézu tyrozínu (enzýmu produkujúceho pigment melanín), z ktorého sa tvorí kožné farbivo. Tak zabraňuje vzniku nových nepekných fliačikov a navodzuje svetlejší tón pleti. Obsahuje aj prírodnú účinnú látku astaxantín, ktorá je v boji proti voľným radikálom 14-krát účinnejšia ako vitamín E a zabraňuje poškodeniu pokožky vplyvom slnka. Unikátny koktail prírodných látok navyše pleť normalizuje, hydratuje, zvyšuje jej pružnosť a chráni ju pred pôsobením voľných radikálov, zodpovedných za predčasné starnutie. Okrem toho, že vyriešite problém nepekných fliačikov, urobíte pre svoju pokožku oveľa viac -- prinavrátite jej svieži, mladistvý vzhľad.

Pri starostlivosti o pokožku so sklonom k hyperpigmentácii odporúčame aj šetrný enzýmový peeling, ktorý pleť zbaví starých odumretých buniek a pomôže navodiť jednotný tón pleti. V rámci dennej starostlivosti poslúži ako prvý krok, je určený na dokonalé každodenné čistenie pleti. Áno, tento peeling môžete na rozdiel od exfoliačného peelingu (založeného na abrazívnych, teda obrusujúcich čiastočkách) používať každý deň. Práve preto je vhodný aj pre ľudí s extrémne citlivou pleťou.

Už existujúce pigmentové škvrny sa nedajú odstrániť ako šibnutím čarovného prútika, no ak budete svojej pleti venovať pravidelnú, komplexnú starostlivosť pomocou vhodných prípravkov, zamedzíte ďalšej tvorbe pigmentových škvŕn a výrazne zmiernite už vzniknuté pigmentové škvrny.

annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-enzymovy-peeling
Peeling vďaka enzýmom v aktívnej forme výrazne zjemňuje a omladzuje pleť.
Súvisiace články