Ochráňte svoju pokožku pred vráskami a rakovinou: Používajte prípravky na opaľovanie správne!

Ochráňte svoju pokožku pred vráskami a rakovinou: Používajte prípravky na opaľovanie správne!
24. júna 2024 6 minút čítania
Ochráňte svoju pokožku pred vráskami a rakovinou: Používajte prípravky na opaľovanie správne!

Napísali o nás!

Viete, aký je rozdiel medzi jednotlivými typmi SPF a ako si správne vybrať ochranu proti slnečnému žiareniu? Redakcia plnyelanu.sk sa tentokrát venovala téme, ktorá je pre zdravie našej pokožky kľúčová – správna slnečná ochrana. Prečítajte si, ako sa chrániť pred škodlivými UV lúčmi a zabezpečiť, aby vaša pokožka zostala zdravá a krásna.

Odkaz na článok nájdete TU. Alebo si užite čítanie tu u nás. :)


Slnečné dni sú pred dverami, a ak chcete zdravú pokožku bez pigmentových škvŕn a vrások, nehovoriac o rakovine kože, treba sa zamyslieť nad jej ochranou. Aký je rozdiel v SPF faktoroch, ako často sa natierať a ako vybrať kozmetiku, ktorá ochráni žiarivú pleť?

Hovorí sa, že za trend opálenej pokožky môže slávna módna dizajnérka Coco Chanel, ktorá sa raz počas výletnej plavby po Stredozemnom mori neplánovane výraznejšie opálila. V Cannes jej nádherný zlatý tón pokožky spôsobil ošiaľ a všetky ženy chceli byť odrazu „hnedé“ ako Coco.


Opálením sa pokožka chráni

Dnes už vieme, že vytúžené stmavnutie kože je vlastne prirodzenou obrannou reakciou na slnko. Ultrafialové žiarenie má pritom rôzne vlnové dĺžky a rozličný vplyv na pokožku. Kým kratšie UVB lúče zasahujú vrchné vrstvy kože, UVA žiarenie s dlhými vlnami preniká hlbšie do epidermy.

  • UVB žiarenie – priamo zodpovedá za sčervenanie a následné spálenie pokožky, takže zohráva kľúčovú rolu pri vzniku rakoviny.
  • UVA žiarenie – zvyšuje množstvo voľných radikálov v koži a vedie k jej predčasnému starnutiu. Prejavuje sa to zhrubnutím pokožky, tvorbou vrások, pigmentových škvŕn či viditeľnejších ciev na povrchu epidermy. Takto narušená koža je potom oveľa náchylnejšia na vznik melanómu.

Dôležitejší ako UV faktor je spôsob použitia

Pri výbere vhodného ochranného faktora si treba uvedomiť niekoľko dôležitých vecí. „Už pri faktore 15 je zabezpečená ochrana kože na 93 %. Rozdiel medzi prípravkom s faktorom 30 a 50 sú len približne 2 % ochrany kože,“ vysvetľuje odborníčka na prírodnú kozmetiku Henrieta Martinková.

Má potom význam kupovať si prípravok s čo najvyšším SPF? „Určite áno, čím vyššia ochrana, tým dlhšie dokáže chrániť proti škodlivému žiareniu. Je to však len jedna strana mince a netreba opomínať ani tú druhú. Podstatná je kvalita prípravku, ktorý si kupujete, aké UV filtre a ďalšie prírodné látky obsahuje, v akom množstve ho na pokožku aplikujete či ako často ochranu obnovujete,“ upozorňuje Henrieta Martinková.

„Dospelý človek by mal na celé telo použiť približne 6 čajových lyžíc prípravku. Ak je toto množstvo menšie, nemusí nám stačiť na ochranu pred spálením ani faktor 50. Prípravok zároveň treba nanášať viackrát – po kúpaní, sprchovaní alebo nadmernom potení aj niekoľkokrát za deň.“

sun-amb_1_
Prípravky na opaľovanie s SPF treba naniesť na kožu 20-30 minút pred slnením a a pravidelne aplikáciu opakovať.

Na zložení prípravku záleží

Viaceré štúdie nedávno ukázali, že UV filtre v opaľovacích výrobkoch negatívne ovplyvňujú koraly a prispievajú k úbytku koralových útesov. V niektorých oblastiach Karibiku ich od 80. rokov 20. storočia zmizlo až 90 %. Aj preto Havaj, Key West na Floride, Palau a ďalšie lokality vydali reštrikcie na používanie opaľovacích krémov s obsahom chemikálií ako oxybenzón, oktinoxát či oktokrylén. Tvrdia, že je najvyšší čas prejsť na biologicky odbúrateľné opaľovacie krémy.

Keďže v posledných rokoch výskyt rakoviny kože stúpa, je veľmi dôležité pokožku chrániť. Ideálne je vyhýbať sa najsilnejšiemu slnku, používať ochranné odevy a kvalitné opaľovacie krémy bez kontroverzných látok. Presne také sú prípravky značky Annemarie Börlind, ktorá má už vyše 60-ročnú tradíciu a obľúbilo si ju aj viacero známych Sloveniek.

Spoľahnite sa na prírodnú kvalitu

V prípade opaľovacej kozmetiky Annemarie Börlind je zloženie kontrolované certifikačnou organizáciou. Obsahuje len zdraviu bezpečné UV filtre, ktoré sú Coral-friendly, bez mikroplastov a nanočastíc. Ich efekt znásobujú prírodné zložky s protizápalovými, regeneračnými a hydratačnými účinkami.

„Špecialitou je riasa kombu, ktorej účinky majú porovnateľný výkon ako UV filtre. Táto riasa si vyvinula prirodzený obranný mechanizmus voči ultrafialovému žiareniu, pretože žije v extrémnych podmienkach prílivu a odlivu. Sama tak dokáže pokožku chrániť pred fotostarnutím a urýchľuje regeneráciu buniek po slnení,“ vysvetľuje Henrieta Martinková.


Proti vráskam: Opaľovací Anti-aging DNA Protect krém SPF 30

Na ochranu tváre proti UV žiareniu a fotostarnutiu si vyberte špeciálny krém, ktorý pleť vyživí a ochráni pred vráskami a pigmentovými škvrnami až na úrovni DNA. Rastlinné ingrediencie ako vitamín E a extrakt z riasy kombu posilňujú odolnosť a obranyschopnosť kože. Anti-aging komplex chráni proti predčasnému starnutiu pokožky spôsobenému UV žiarením.

Na dovolenku: Opaľovacie fluidum proti slnečným alergiám SPF 30

Vodoodolný opaľovací prírodný fluid je vhodná voľba pre pokožku so sklonom k alergickým reakciám na slnko. Účinne predchádza vyrážkam vyvolaným slnkom. RADICARE ® patentovaný komplex s medovkou, jačmeňom a derivátmi rutínu chráni pokožku pred predčasným starnutím. Hydratačný komplex s pantenolom a sorbitolom zabezpečuje intenzívnu hydratáciu pokožky.

Pri športe: Chladiaci sprej na opaľovanie SPORT SPF 30

Tento vodoodolný chladiaci Sun Sprej je ideálny pre všetkých milovníkov vodných športov, ale aj bicyklovania, korčuľovania a ďalších aktivít. Obsahuje vitamín E, provitamín B5 a pantenol, takže pokožku zároveň hydratuje a chráni pred voľnými radikálmi.

sun-amb-magazin
Slnečná ochrana od Annemarie Börlind využíva špeciálnu riasu Kombu.
Súvisiace články