Hľadáme nové posily do nášho tímu v Poprade! Pozrite si ponuku.

Najčastejšie povery o akné

Najčastejšie povery o akné
21. marca 2023 9 minút čítania
Najčastejšie povery o akné

Zhoršuje čokoláda vyrážky? Škodí aknóznej pleti make-up? Vyliečia ju slnečné lúče či hormonálna antikoncepcia? Treba pleť so sklonom k masteniu vôbec krémovať? Funguje na ňu prírodná kozmetika? Poďme sa pozrieť na najčastejšie mýty o pokožke s vyrážkami, rozšírenými pórmi a sklonom k masteniu.


Povera: Akné je problémom pubertiakov

Panuje názor, že vyrážky sú najmä problémom tínedžerov a väčšina kozmetiky určenej pre aknóznu pleť je určená iba pre mladšie ročníky. Síce by bolo skvelé, keby sa z aknóznej pleti dalo jednoducho len vyrásť, no žiaľ tomu tak nie je.

Akné dokáže potrápiť aj mnohých dospelých. Existuje na to viacero príčin. Jednou z nich je vnútorná nerovnováha organizmu a teda aj nerovnováha pleti. Jednoducho niečo v našom tele a v našej pokožke nefunguje tak, ako má.

Nesprávna životospráva, stres, či zanedbaná starostlivosť o pleť - aj to môžu byť dôvody, prečo sa vyrážky na našej pleti objavujú častejšie, než je nám milé. Mnohí odborníci upozorňujú, že v tvorbe akné má prsty zanedbaná alebo dokonca nesprávna starostlivosť o pokožku.

V jej dôsledku sa výrazne zanášajú póry a to je živná pôda pre vznik akné. Preto alfou a omegou starostlivosť o problematickú pleť je dôkladné, pravidelné, ale najmä SPRÁVNE čistenie.

Povera: Čokoláda zhoršuje vyrážky

Je pravda, že naše stravovacie návyky sú úzko prepojené s tvorbou akné. A existuje súvis medzi čokoládou a vznikom vyrážok. No vinníkom nie je samotná čokoláda! Akné totiž nespôsobuje kakao v čokoláde, ale pridané cukry a mlieko, pretože stav problematickej pleti vo všeobecnosti zhoršujú potraviny s vysokým glykemickým indexom, ktoré zvyšujú v krvnom obehu hladinu steroidného hormónu kortizol.

Sú to potraviny s vysokým obsahom cukru, teda všetky sladkosti, pečivo a cestoviny z bielej múky. Rafinované cukry zvyšujú množstvo inzulínu v krvi a tým sa zvyšuje produkcia kožného mazu, ktorý následne upcháva póry. Čokoládu si teda dopriať môžete - ak siahnete po takej, ktorá obsahuje minimálne 70% kakaa. Čím vyššie percento kakaa čokoláda obsahuje, tým nižší má glykemický index.

Slovakia-5
Povera o tom, že konzumácia čokolády spôsobuje akné, je medzi ľuďmi rozšírená.

Povera: Po akné vždy ostávajú nepekné jazvičky

Ani toto tvrdenie sa úplne nezakladá na pravde. Pokiaľ netrpíte závažnou formou akné, alebo sa do jeho liečby pustíte včas, dá sa jazvičkám vyhnúť, tvrdia odborníci. Jazvičky vznikajú predovšetkým vtedy, keď si vyrážky násilne vytláčame často neumytými rukami, navyše iba nechtami bez použitia obrúska či tampónu, často neumytými rukami a otvoríme tak doširoka bránu pre baktérie.

Tieto baktérie, ktoré si pri vytláčaní môžeme zaniesť spod nechtov do raniek, môžu za zhoršenie akné či tvorbu nepekných jazvičiek. Ak jazvy po akné už na tvári máte, vďaka najmodernejším technológiám si ich nemusíte niesť so sebou po zvyšok života. Existujúce jazvy vám často dokážu odstrániť odborníci v beauty salónoch alebo na estetických klinikách - napríklad mikrodermabráziou či laserom.

Povera: Opaľovanie lieči vyrážky

Áno, opaľovanie pokožky dokáže za určitých okolností a v istej miere zredukovať zápaly v ľudskom tele. A keďže vyrážky sú v podstate prejavom zápalu, môže sa zdať, že slnko na ne bude pôsobiť liečivo. No slnečné lúče (a najmä škodlivé UV A a UV B žiarenie) však v skutočnosti prinášajú takejto pleti viac škody než úžitku.

Prenikajú do hlbších vrstiev kože a znižujú v nej tvorbu kolagénu, vďaka ktorému je pokožka pevná a vyzerá mladistvo. A v dôsledku nedostatku kolagénu nemajú póry okolo seba dostatočnú oporu a otvárajú sa. Výsledok? Napríklad čierne bodky, ktoré nie a nie zmiznúť. Spálená koža sa navyše ťažšie hojí, a tak sa zvyšuje riziko vzniku jaziev.

annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-starostlivost-o-pokozku-slnecne-ziarenie-1024x597
Opaľovanie ako liečba vyrážok je jedným z mýtov, ktoré sa často šíria.

Povera: Akné vylieči hormonálna antikoncepcia

Lekári zvykli dospievajúcim dievčatám predpisovať hormonálnu antikoncepciu aj preto, aby sa im upravil stav problematickej aknóznej pokožky. Hoci užívanie hormónov v mnohých prípadoch pomohlo stav takejto pleti zlepšiť, nie je to potvrdené a overené riešenie. Antikoncepcia rozhodne nie je čarovným prútikom na akné.

Povera: Aknóznej pleti škodí make-up

Možno ste sa už stretli s tvrdením, že na problematickú pleť s vyrážkami nepatrí make-up, pretože spôsobuje upchávanie pórov a tvorbu komedónov. Toto tiež nie je tak úplne pravda. Mnohé konvenčné make-upy majú také zloženie, že na pleť pôsobia podobne ako plynová maska - pleť nedokáže dýchať a upchávajú póry. Sú to produkty, ktoré obsahujú ropné deriváty (nájdete ich pod latinskými názvami napr: Paraffinum Liquidum, Petrolatum či Mineral Oil).

S kvalitným make-upom s čisto prírodným zložením a najmä ak je špeciálne určený pre váš typ pleti, však nemôžete nič pokaziť. Práve naopak. Vhodne zvolený make-up na rastlinnej báze s ľahkou textúrou a ošetrujúcimi zložkami dokáže naopak pokožke prospievať, pretože ju nedusí a neupcháva, ale vytvára na nej akýsi ochranný štít proti škodlivým vplyvom z okolitého prostredia.

4011061535109_00942653_ANNEMARIE_BOERLIND_-_Makeup_Sunkissed_Office_8840
Prírodný make-up sa stal populárnou voľbou pre ľudí, ktorí sa snažia minimalizovať vystavenie svojej pokožky škodlivým chemikáliám.

Povera: Vyrážky sú znakom toho, že si pleť nečistíte dostatočne

Možno tomu nebudete veriť, ale nadmerné umývanie, čistenie a odmasťovanie škodí vašej aknóznej pokožke rovnako ako keby ste ju nečistili vôbec. Paradoxne totiž zvyšuje jej náchylnosť na mastenie a tvorbu akné.

Prehnaným čistením ju totiž vysušujete, zbavujete ju jej prirodzeného premastenia, a výsledok je ten, že v snahe o samoreguláciu začne produkovať ešte väčšie množstvo mazu. A tým sa vyrážky pochopiteľne len zhoršia. Riešenie? Pokožku síce čistiť, ale prípravkami, ktoré ju čistia a dezinfikujú, ale zároveň ju nevysušujú a nedráždia.

Určite sa vyhnite prípravkom s obsahom sodium lauryl sulfate (laurylsulfátu sodného), pretože táto látka zvykne nadmerne dráždiť problematickú pleť.

Povera: Píling pokožke s vyrážkami ubližuje

Ďalším mýtom je, že čistenie pílingovými prípravkami dokáže aknóznej pokožke uškodiť. Nie je to tak celkom pravda. Pílingy sú pre tento typ pleti škodlivé len vtedy, ak sa na nej vyskytujú zapálené a bolestivé vyrážky a ak siahnete po nesprávnom druhu pílingu.

V opačnom prípade dokáže píling tomuto typu pokožky naopak pomôcť, pretože z nej dokáže dôkladne odstrániť odumreté zrohovatelé bunky, ktoré môžu za upchávanie pórov a sú príčinou vzniku akné.

annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-starostlivost-o-plet-enzymovy-piling
Peeling vďaka enzýmom v aktívnej forme výrazne zjemňuje a omladzuje pleť.

Aký je teda správny typ pílingu pre takúto pleť? Odborníci pri domácej starostlivosti odporúčajú predovšetkým jemné, napríklad enzymatické pílingy. Enzýmový peeling od prírodnej kozmetiky Annemarie Börlind s obsahom prírodných enzýmov pokožku dôkladne čistí do hĺbky a bez obrusovania. Enzýmy jemne odstránia zrohovatenú pokožku.

Tento píling je v práškovej forme, prášok si v dlani zriedite s vodou, vytvorí sa vám jemná a príjemná penovitá emulzia bez akýchkoľvek abrazívnych čiastočiek. Táto emulzia obsahuje enzýmy, ktoré sa postarajú o dokonalé a hĺbkové čistenie bez dráždenia. Ak chcete použiť abrazívny píling, teda píling s obsahom drobných čiastočiek, dbajte o to, aby boli jeho čiastočky čo najjemnejšie a ideálne prírodného pôvodu, aby ste pokožku ešte viac nezaťažovali látkami, ktoré na ňu nepatria.


Povera: Krémovanie problematickej pleti zhoršuje vyrážky

Domnievate sa, že používať krém na už beztak mastnú pokožku je zbytočné, pretože krém by ju ešte viac zmastil? Omyl! Keď si nebudete pokožku krémovať, vaše mazové žľazy sa budú oveľa väčšmi namáhať a produkovať ešte viac mazu, aby zabezpečili pokožke správnu hydrolipidovú ochrannú bariéru.

Vaša nenakrémovaná pokožka bude teda ešte mastnejšia, než keby ste si ju krémovali. Pleť navyše okrem premastenia potrebuje aj hydratáciu, aby si zachovala pružnosť, vláčnosť a mladistvý vzhľad.

Riešením je správne zvolená starostlivosť o aknóznu pleť, ktorá vašu pleť dostatočne hydratuje, ale zároveň nespustí nadmernú produkciu mazu.

Ako stvorená na váš typ pleti je systematická starostlivosť pre problematickú pleť, uhry, otvorené póry a vyrážky so sériou Purifying Care od organickej kozmetiky Annemarie Börlind.

Má čisto prírodné zloženie, takže vašu citlivú pleť nebude dráždiť ani ju ešte viac zaťažovať a zároveň obsahuje také rastlinné ingrediencie, ktoré dokážu pokožku upokojiť, hĺbkovo dezinfikovať, pôsobia antibakteriálne a pomáhajú pleť chrániť pred opätovným vznikom vyrážok a uhrov. Pleť pravidelným používaním týchto produktov vyzerá viditeľne čistejšie, jasnejšie a sviežo. Vyskúšajte na vlastnej pokožke!

annemarie-borlind-prirodna-kozmetikacare-1024x1024
Línia pre problematickú pleť Purifying Care od prírodnej certifikovanej kozmetiky Annemarie Börlind.
Súvisiace články