Opaľovací krém, fluid alebo sprej: ako vybrať opaľovací krém

Opaľovací krém, fluid alebo sprej: ako vybrať opaľovací krém

9. júna 2021 Off Od AnnemarieBorlind.sk

Najlepšie na lete je slnko. Okamžite nám zdvihne náladu, krásne sa opálime a naše zásoby vitamínu D sa doplnia. Aj keď je slnko často príjemné, môže tiež spôsobiť trvalé poškodenie našej pokožky. V tomto článku vám prezradíme, prečo je ochrana pred slnečným žiarením taká dôležitá, ako nájdete ten pravý prípravok na ochranu a ako vybrať správny ochranný faktor.

Prečo je ochrana pred slnkom taká dôležitá?

Naša pokožka má vlastnú ochranu pred UV lúčmi. Táto doba vlastnej ochrany sa však líši od pokožky k pokožke a je veľmi krátka aj pre typy, ktoré nie sú citlivé na svetlo. Ak je naša pokožka vystavená UV žiareniu bez ochrany, môže dôjsť k následným škodám, ako je predčasné starnutie, rakovina kože alebo pigmentové škvrny. Opaľovacím krémom môžete výrazne predĺžiť pobyt na slnku bez dlhodobého poškodenia pokožky. 

Aký je rozdiel medzi UVA a UVB žiarením?

 • UVA svetlo: dlhá vlnová dĺžka a preniká hlboko do pokožky
 • UVB svetlo: krátka vlnová dĺžka a preniká iba do vrchnej vrstvy pokožky
 • UVC svetlo: je zachytávané v atmosfére a nedosahuje povrch zeme

Teraz si vysvetlíme, aký je rozdiel medzi UVA a UVB žiarením a aké následky môžu mať pre našu pokožku.

UVA žiarenie spôsobuje, že naša pokožka starne rýchlejšie tým, že poškodzuje jej bunky a znižuje jej schopnosť zadržiavať vlhkosť. To spôsobí tvorbu vrások a stratu ich pružnosti a elasticity. Je preto dôležité, aby ste ochranu pred slnečným žiarením uplatňovali nielen pri opaľovaní, ale aj pri grilovaní na záhrade, prechádzkach alebo plávaní.

UVB žiarenie zabezpečuje naše krásne letné opálenie, ale aj úpal, ktorý všetci dobre poznáme. Spálenie od slnka by sa nemalo brať na ľahkú váhu, pretože každé spálenie pokožky poškodzuje bunky a môže viesť k dlhodobým účinkom, ako je rakovina kože. Ďalej sú UVB lúče zodpovedné za tvorbu vitamínu D.

Opaľovací krém, fluid alebo sprej: ako vybrať opaľovací krém

Kritéria pri výbere slnečnej kozmetiky

Opaľovací krém, fluid alebo sprej: ako vybrať opaľovací krém

Vyvážená ochrana proti UVA a UVB žiareniu

Ochranný slnečný faktor (SPF) opaľovacieho krému iba naznačuje ochranu pred UVB lúčmi. Ochranný faktor UVA by mal byť najmenej jednou tretinou ochranného faktora UVB. Iba pri dodržaní tohto pomeru UVB k UVA 3: 1 je možné uviesť odkaz na ochranu proti UVA slnečnému žiareniu. Ľahko to spoznáte podľa tejto značky. Je samozrejmé, že všetky výrobky na ochranu pred slnečným žiarením ANNEMARIE BÖRLIND vyhovujú požiadavkám a odporúčaniam Európskej komisie. Pri slnečnom ochrannom faktore 30 by bola ochrana proti UVA najmenej 10. Na prvý pohľad to znie ako veľmi málo. Faktor UVA 10 však už absorbuje okolo 90% UVA lúčov.

Opaľovacie krémy podľa typu pokožky

Typu pokožky by ste mali tiež prispôsobiť svoj krém na opaľovanie. Napríklad slnečný fluid je najlepší pre zmiešanú pleť a slnečný krém pre suchú pokožku. 

Správny ochranný faktor

Čím je vaša pokožka svetlejšia, tým vyšší by mal byť slnečný ochranný faktor. Okrem toho by ste mali siahnuť po vyššom SPF, ak sa počas obeda opaľujete, zostávate v horských oblastiach alebo plánujete dlhší pobyt na slnku.

Ako zvoliť opaľovací krém podľa typu pokožky

Váš typ pleti nehrá hlavnú úlohu iba v dennom a nočnom kréme. Výber správneho opaľovacieho krému by ste ho mali tiež prispôsobiť potrebám svojej pokožky. Vysvetlíme si, ktorý krém na opaľovanie je vhodný pre ktorý typ pleti.

Krém na opaľovanie

Na normálnu až suchú pokožku odporúčame používať krém na opaľovanie. Keďže má vyššie percento tuku, poskytuje pokožke dostatočnú starostlivosť a zároveň ju chráni pred vysušením.

Olej na opaľovanie

Slnečné oleje sú známe svojím rýchlym účinkom opaľovania a sú vhodné pre normálnu až suchú pokožku . Ak máte mastnú a zmiešanú pleť, odporúčam vám nepoužívať slnečný olej, pretože môže upchať póry a podporiť nečistoty.

Ak používate slnečné oleje, je dôležité, aby bola vaša pokožka už trochu opálená. Lesk olejového filmu na pokožke odráža slnečné lúče. Vďaka tomu môže pôsobiť ako lupa a vy riskujete úpal. Preto sa vždy uistite, že váš slnečný olej má vysoký slnečný ochranný faktor.

Slnečný fluid

Vďaka svojej ľahkej textúre sú slnečné fluidy obzvlášť vhodné pre problematickú pleť, zmiešanú pleť a citlivú pokožku. Vďaka zloženiu s nízkym obsahom tukov sú navyše dokonalou ochranou pred slnečnými alergiami alebo akné Malorka.

Opaľovací krém, fluid alebo sprej: ako vybrať opaľovací krém

Vyvážený UVA / UVB filter našich slnečných fluidov ponúka spoľahlivú ochranu pred škodlivými UV lúčmi. Okrem toho je pokožka zásobovaná vlhkosťou vďaka panthenolu. Naše fluidy sa rýchlo vstrebávajú a nezanechávajú pokožku mastnú.

 • Slnečný fluid SPF 20
 • Slnečný fluid SPF 30

Náš tip

Pri opaľovaní často zabúdame na ochranu pier pred UV žiarením. Aby ste sa vyhli oparom a suchým miestam, mali by ste svoje pery chrániť a starať sa o ne so správnou starostlivosťou. Na to je vhodný napríklad náš balzam na pery SPF20.

Slnečný sprej

Slnečné spreje sa dajú použiť na všetky typy pleti. Vďaka jemnej hmle v spreji sú rovnomerne rozložené na pokožke.

Opaľovací krém, fluid alebo sprej: ako vybrať opaľovací krém

Ľahká textúra našich slnečných sprejov sa okamžite vstrebáva a nelepí sa. Namiesto toho spreje spoľahlivo chránia pred UV žiarením a sú vhodné najmä na normálnu až suchú pokožku.

 • Slnečný sprej SPF 20
 • Chladivý slnečný sprej SPF 30

Čo znamená SPF?

Ochranný faktor proti slnečnému žiareniu, alebo skrátene SPF, udáva, o koľko minút  ochranný krém predĺži dobu vlastnej ochrany pokožky. Čas vlastnej ochrany sa líši v závislosti od typu svetla. V nasledujúcej časti nájdete informácie o tom, aký čas na vlastnú ochranu má vaša pokožka.

Ako vybrať ochranný faktor proti slnečnému žiareniu

Niektorí ľudia nemôžu stáť päť minút na slnku bez toho, aby riskovali úpal. Ostatní si ich môžu vychutnať slniečko pol hodinu a viac. Je to okrem iného spôsobené časom vlastnej ochrany pokožky. Čas vlastnej ochrany označuje, ako dlho môžu ľudia príslušného fototypu zostať na slnku bez ochrany pred slnečným žiarením bez poškodenia pokožky.

V strednej Európe rozlišujeme štyri typy fototypy pokožky a svetlo, čas ich vlastnej ochrany a citlivosť pokožky sa veľmi líšia. V nasledujúcej tabuľke môžete určiť typ svetla a nájsť správny slnečný ochranný faktor:

Opaľovací krém, fluid alebo sprej: ako vybrať opaľovací krém
Fototypy pokožky určujú, akú prirodzenú ochranu pred slnkom má vaša pokožka

Prehľad faktorov ochrany pred slnkom

Opaľovací krém, fluid alebo sprej: ako vybrať opaľovací krém

Aj pri fototype IV s porovnateľne dobrou sebaochranou je tento čas iba asi 30 až 40 minút – veľmi krátke časové obdobie. Je preto dôležité, aby ste svoju pokožku dostatočne chránili vhodným krémom na opaľovanie.

Faktory, ktoým by ste mali venovať pozornosť pri výbere ochranného faktora

 • Poloha slnka: Na poludňajšom slnku (11:00 – 15:00) by ste mali určite aplikovať veľmi vysoký ochranný slnečný faktor, pretože UV žiarenie je v tomto čase najsilnejšie.
 • Dĺžka pobytu na slnku: Ak chcete zostať na slnku dlhšie, mali by ste použiť produkt s vysokým SPF bez ohľadu na typ svetla.
 • Zemepisná šírka: Čím ste bližšie k rovníku, tým intenzívnejšie je UV žiarenie. Opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom je preto povinný.
 • Nadmorská výška miesta pobytu: UV žiarenie rastie s rastúcou nadmorskou výškou. Preto v horských oblastiach používajte vyššiu úroveň slnečnej ochrany.

Ako dlho môžete ostať na slnku s ochranným faktorom?

Samotný slnečný ochranný faktor nemožno vypočítať. S nasledujúcim vzorcom však získate usmernenie, ako dlho môžete zostať na slnku s príslušným slnečným ochranným faktorom. Najlepšie je odpočítať tretinu od vypočítaného času, aby ste sa vyhli spáleniu.

Čas vlastnej ochrany x slnečný ochranný faktor = možný pobyt na slnku

Príklad: Osoba s fototypom II s dĺžkou vlastnej ochrany približne 10 minút, môže stráviť na slnku približne 5 hodín (10 minút x 30 = 300 minút) so slnečným ochranným faktorom 30.

Dôležité: Tento vzorec by ste mali používať iba ako pomôcku. Ak vám pokožka dovtedy sčervenie, odporúčame vám vyhnúť sa slnku a vydať sa na tienisté miesto. Vždy pamätajte na to, že výrobky na ochranu pred slnečným žiarením s vysokým SPF neponúkajú úplnú ochranu pred UV žiarením.

Opaľovací krém, fluid alebo sprej: ako vybrať opaľovací krém

Najčastejšie otázky o opaľovaní

Ako dlho môžem používať opaľovací krém?

Opaľovací krém, fluid alebo sprej: ako vybrať opaľovací krém Opaľovacie krémy majú zvyčajne trvanlivosť 12 mesiacov.
Ako dlho vám slnečná ochrana vydrží po otvorení, môžete zistiť podľa malého otvoreného téglika s číslomna obale. Číslo označuje, koľko mesiacov je možné krém uchovávať po prvom otvorení.

Môj tip: Dátum otvorenia na fľaši si poznačte vodotesným perom.

Ak ste boli vystavení extrémnemu teplu, mali by ste sa zlikvidovať. Tak by to bolo napríklad v prípade, ak by ste ho mali minulý rok pri sebe na pláži a vaša taška bola na slnku. Teplo môže obmedziť ochranu UV filtrov, takže už nebudete dostatočne chránení.

Čo znamená vodeodolnosť pri opaľovacích krémoch?

Opaľovacie krémy sa považujú za „vodeodolné“, ak aj po dvoch 20-minútových kúpaniach poskytujú aspoň 50% UV ochrany. V prípade „extra vodeodolných“ výrobkov sa tento ochranný účinok prejaví aj po štyrikrát 20 minútach vo vode. „Extra dlhotrvajúco vodeodolné“ stále poskytuje najmenej 50% ochrany aj po dvoch hodinách vo vode.

Aký krém na opaľovanie treba používať na tvár?

Opaľovací krém, ktorý si nanášate na telo, môžete použiť aj na tvár. Tu je len dôležité, aby ste ho zladili s typom svojej pokožky. Ak máte mastnú, poškodenú pleť, zmiešanú pleť alebo citlivú pokožku, slnečný fluid je pre vás to pravé. Ak je vaša pokožka normálna alebo suchá, môžete použiť krém na opaľovanie. Každý, kto potrebuje pravidelné obnovenie krému a rýchle vstrebávanie, najlepšie poslúži slnečný sprej.

Koľko krémov na opaľovanie treba používať?

SPF sa stanoví v laboratóriu pomocou silnej vrstvy krému. Je preto dôležité, aby ste na pokožku nanášali dostatočné množstvo slnečnej ochrany. Dospelí by preto mali používať najmenej 5 čajových lyžičiek na telo a 1 lyžičku krému na opaľovanie na tvár.

Poznámka: Ani slnečná kozmetika s vysokým SPF neposkytuje úplnú ochranu pred UV lúčmi.

Kedy sa treba natrieť krémom na opaľovanie?

Voľné, nekryté časti tela by ste si mali natrieť asi 30 minút pred slnkom. To je obzvlášť dôležité pred plávaním, aby sa ochranný krém nezmyl.

Použiť opaľovací krém pred alebo po dennom kréme?

Po dennom kréme noste vždy krém na opaľovanie. Pretože však obidva výrobky na starostlivosť majú podobnú konzistenciu, výrobky sa môžu zmiešať. Preto vám odporúčam používať iba krém na opaľovanie, obsahujú nielen ochranné, ale aj výživné zložky.

Ako často nanášať opaľovací krém?

Ochranu pred slnkom obnovujeme každé dve až tri hodiny, aby bola zachovaná aj napriek vode, potu alebo piesku.

Dôležité: Čas ochrany pokožky sa s SPF nepredĺži, ak nanášate krém niekoľkokrát za sebou.


Ako dlho poskytuje ochranu opaľovací krém?

S SPF 20 môžete teoreticky zostať na slnku 20-krát dlhšie ako bez slnečnej ochrany. Rovnako ako pri experimente v laboratóriu by ste však museli naniesť 2 mg krému na centimeter štvorcový. Odporúčam preto odpočítať tretinu od vypočítaného času, aby ste sa vyhli spáleniu.

Kedy je slnko najnebezpečnejšie?

Slnko je najsilnejšie medzi 11. a 15. hodinou. Chráňte sa na pláži alebo v bazéne pod stromami, slnečníkmi pred priamym slnečným žiarením. Upozorňujeme, že tiež neponúkajú 100% ochranu pred UV lúčmi!