Prírodná ochrana pred slnkom: Ako vybrať správne prípravky na opaľovanie?

Prírodná ochrana pred slnkom: Ako vybrať správne prípravky na opaľovanie?

4. júna 2021 Off Od AnnemarieBorlind.sk

Ako poskytnúť našej pokožke dostatočnú ochranu pred slnkom? Hoci väčšina z nás bude tráviť toto leto na Slovensku, nezabúdajme, že slnko svieti všade rovnako, preto budete potrebovať slnečnú kozmetiku, ktorá ochráni vašu pokožku pred škodlivým UVB a UVA žiarením. Ako vybrať správnu slnečnú kozmetiku? 

Ako správne vybrať slnečnú kozmetiku

Ochrana pred UV žiarením

Pri výbere slnečnej kozmetiky by vás malo zaujímať, či sa vás bezpečne ochráni pred UVB aj UVA lúčmi. Certifikovaná prírodná slnečná kozmetika ANNEMARIE BÖRLIND spĺňa tie najprísnejšie kritéria Európskej komisie pre ochranu ľudského zdravia a používajú len vybrané certifikované a bezpečné UV filtre, ktoré sú výkonné tak proti UVB, ako aj UVA žiareniu. Viete, aký je rozdiel medzi UVA a UVB žiarením ? UVA žiarenie preniká do hlbších vrstiev pokožky, čím spôsobuje poškodenie kolagénových a elastínových vlákien. Následkom nadmerného vystavovania slnku môže byť predčasné starnutie pokožky či rôzne (aj vážne) kožné ochorenia. Stimuluje pôsobenie voľných radikálov a zvyšuje riziko rakoviny kože. 

Prírodná ochrana pred slnkom: Ako vybrať správne prípravky na opaľovanie?

UVB má kratšiu vlnovú dĺžku ako UVA žiarenie, čím pôsobí len na povrchu kože. Stimuluje tvorbu melanínu, čo je vlastne želané tmavé sfarbenie pokožky, ktorému hovoríme opálenie. Nadmerné opaľovanie však môže viesť k spáleniu a zničeniu buniek. Pokožka sa snaží sama brániť pred UVB žiarením, čo môže viesť k jej zhrohovateniu. 

Čo znamená bezpečná slnečná ochrana?

Okrem spoľahlivej ochrany pred UV žiarením by ste si mali všímať aj zloženie svojich opaľovacích prípravkov. Opaľovacie krémy si nanášate na celý povrch pokožky, ktorá nie je nepriepustná! Konvenčná slnečná kozmetika obsahuje nebezpečné filtre, konzervanty a nanočastice, ktoré prenikajú cez pokožku do krvi, našich vitálnych orgánov a našli sa aj v materskom mlieku. 

Značka ANNEMARIE BÖRLIND a jej slnečná línia SUN má čisté zloženie bez obsahu škodlivých konzervantov, umelých farbív či vôní, mikroplastov a nanočastíc, vďaka čomu poskytuje spoľahlivú slnečnú ochranu pred slnkom, zároveň je nezávadná a bezpečná aj pre vaše zdravie. 

Prírodná ochrana pred slnkom: Ako vybrať správne prípravky na opaľovanie?

Čo sú nanočastice?

Konvenčné značky slnečnej kozmetiky sa snažia zabrániť bielej vrstve na pokožke po nanesení opaľovacieho prípravku. Preto do slnečných prípravkov pridávajú nanočastice, ktoré eliminujú biely vzhľad pokožky . Nanočastice však prenikajú do vitálnych orgánov, do krvi, môžu sa dostať dokonca do pľúc či mozgu a ničia telové bunky.  Spájajú sa s rakovinou. 

Ako vybrať správny faktor?

Ženy sa delia na dve skupiny. Prvá skupina hľadá čo najvyšší ochranný faktor, pretože si od neho sľubujú spoľahlivú ochranu pred slnkom. Druhá skupina žien uprednostňuje nižší faktor v snahe dosiahnuť opálenie pokožky čo najrýchlejšie. Ale viete, čo znamená SPF a ako vlastne ochranný faktor funguje? 

Faktor, ktorý je uvedený na obaloch slnečnej kozmetiky, predstavuje len ochranu pred UVB žiarením. Avšak kvalitný opaľovací prípravok by mal ochrániť pokožku aj pred UVA žiarením. Podľa nariadení Európskej komisie musí tvoriť ochrana pred UVA žiarením aspoň tretinu ochrany pred UVB žiarením. 

Viete, akú ochranu pred slnkom vám poskytujú jednotlivé faktory?

SPF15 ochráni 93% pokožky. 

SPF30 ochráni 97% pokožky.

SPF50 ochráni približne 98,5% pokožky.

Ostali ste prekvapení ? Áno čítate správne, medzi SPF 30 a SPF 50 je v necelých 2%! Dôležitejšie je zamerať sa na objem a frekvenciu aplikácie daného prípravku než SPF faktor. Len tak si zabezpečíte naozaj spoľahlivú a bezpečnú  ochranu pred slnkom. 

Aké množstvo krému nanášať?

Ani krém s ochranou SPF 50 vás spoľahlivo neochráni pred slnečným žiarením, ak ho nanesiete na pokožku v malom množstve alebo len raz za deň. 

Odporúčané množstvo na 1cmsú 2mg ochranného krému, čo predstavuje asi 6 lyžíc na ochranu pokožky celého tela. Krém je potrebné aplikovať pred pobytom na slnku a pravidelne obnovovať ochranu. Nezabudnite sa pravidelne natrieť po kúpaní, ale aj vtedy, ak trávite dlhší čas na slnku. 

ANNEMARIE BÖRLIND SUN je to najlepšie, čo môžete pre ochranu kože urobiť

Značka prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND ponúka líniu SUN s bezpečnými a certifikovanými  UV filtrami, bez obsahu mikroplastov či nanočastíc. Okrem toho všetky produkty slnečnej kozmetiky obsahujú prírodné ochranné a ošetrujúce ingrediencie, ktoré poskytnú pleti hydratáciu a regeneráciu. Obsahuje pantenol, sorbitol, vitamín E či extrakt z medovky, ktorý patrí k jedným z najúčinnejších antioxidantov v prírode.

Významnou prírodnou ingredienciou je riasa KOMBU. Táto riasa žije v extrémnych podmienkach, vďaka čomu si dokázala vyvinúť prirodzenú ochranu pred UV žiarením. Extrakcia z tejto riasy poskytuje vitamín A a E, ale dôležitý je lipid, ktorý chráni pokožku pred UV žiarením. Táto línia je vhodná aj pre citlivú pokožku, pretože neobsahuje syntetické konzervanty, parfumy, farbivá, PEG či silikóny. 

Prírodná ochrana pred slnkom: Ako vybrať správne prípravky na opaľovanie?

ANNEMARIE BÖRLIND myslí aj na životné prostredie. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo robia slnečné prípravky s vodou? Medzinárodná iniciatíva pre koralové útesy uvádza, že škodlivé zložky v slnečných prípravkoch ničia ekosystém v oceánoch, spôsobujú bielenie korálov a následne ich smrť. Slnečná kozmetika značky ANNEMARIE BÖRLIND myslí aj na ekosystém oceánov. Preto je línia SUN coral-friendly a šetrná nielen k našej pokožke, ale aj k životnému prostrediu.