Krásna aj v zime

Krásna aj v zime

31. októbra 2019 Off Od AnnemarieBorlind.sk

Mráz, vietor, dážď či prekúrené miestnosti. To všetko dokáže našu pleť vyčerpať a spôsobiť, že rozhodne nevyzerá k svetu. Poradíme vám, ako sa o ňu správne starať v zime, aké čistiace prípravky, krémy či peelingy sú v tomto ročnom období vhodné a ako mať aj v zime žiarivé vlasy či vláčne telo.

V zime sa babušíme do teplejšieho oblečenia, no naša pleť ostáva často nechránená a vystavená nepriaznivým poveternostným podmienkam – vetru, chladu, dažďu či mrazu. A keď teplota klesne na jednociferné hodnoty, prirodzená ochrana našej pokožky naráža na svoje limity. Funkcia mazových žliaz v pokožke je totiž v takom chlade pozastavená a kožná bariéra je v dôsledku toho oslabená. Výsledkom je začervenaná, suchá pokožka, ktorá sa môže navyše prejavovať nepríjemným svrbením a pnutím.

Veľkou záťažou býva aj striedanie chladného vzduchu vonku so suchým teplým vzduchom prekúrených miestností, ktoré predstavuje pre našu pokožku záťaž. Jej protesty sa zvyčajne prejavujú ako nepríjemné pnutie, svrbenie, začervenanie či praskanie žiliek.

Správne zvolená pleťová starostlivosť však dokáže pokožke v zime dodať posilnenie, ktoré potrebuje a ďalšiu výživu tak, aby bola krásna a zdravá aj v tomto náročnom ročnom období.

Aká je tá pravá kozmetika na zimu?

V prvom rade by mala vašu pleť chrániť jednak pred mrazom a zároveň pred suchým prekúreným vzduchom. Odborníci odporúčajú v chladnejšom počasí siahnuť po kozmetických prípravkov bohatých na lipidy, s krémovejšou textúrou.

Čistenie pleti v zime

Pri výbere vhodného prvého kroku systematickej starostlivosti – teda čistenia – zaváži nielen osobná preferencia, ale aj váš typ pleti a jej potreby. Pre normálnu, mastnú a zmiešanú pleť je vhodný čistiaci gél. Čistiace emulzie sú zase vhodné pre citlivú, náročnú a zrelú pokožku. Pre suchú pokožku s nízkym obsahom tuku odporúčame čistiace mlieko.

Správny výber čistiacich produktov pleť nielenže zbaví dôkladne no šetrne nečistôt, ale zároveň jej dodajú aj výživu, ktorú potrebuje práve daný typ pleti. Ráno ju pripravia na celý deň a večer jej pomáhajú zregenerovať z celého dňa.

Peelingy v zime

Prírodná kozmetika - Krásna aj v zime - zima, sucha plet, starostlivosť o pleť, plet v zime, co na plet v zime

Aj peelingy podliehajú ročnému obdobiu. V chladnejšom počasí odporúčame siahnuť skôr k šetrným, mimoriadne jemným peelingom, ktoré nedráždia ešte viac už beztak precitlivenú pokožku. Odumreté kožné bunky najlepšie odstraňujú prírodné enzýmy v našom Enzymatickom peelingu. Nie je to exfoliačný peeling, čiže neobsahuje častice, ktoré by pokožku dráždili a narúšali. Nečistoty a odumreté bunky tento peeling odstraňuje tak, že ich rozpúšťa. Zároveň aktivuje bunkovú obnovu v pokožke a dodáva jej živiny.

Krémy v zime

Prírodná kozmetika - Krásna aj v zime - zima, sucha plet, starostlivosť o pleť, plet v zime, co na plet v zime

Ak ste navyknutá na sériovú starostlivosť a vyhovuje vám, nemusíte teraz meniť celú radu. Línie ako AQUANATURE, ZZ SENSITIVE či SYSTEM ABSOLUTE ponúkajú verzie krémov s ľahšou i bohatšou textúrou. Ich účinky sú rovnaké, len zloženie a textúra sa jemne líšia, takže si viete zvoliť podľa ročného obdobia také, ktoré vám budú vyhovovať. Pokožka si tak na zmenu rýchlo navykne.

TIP ODBORNÍČKY : Dôležité lipidy

„Naša pokožka je potiahnutá hydrolipidným filmom. Ak však teploty klesnú pod osem stupňov Celzia, prirodzená schopnosť kožných mazových žliaz produktovať maz a teda vytvárať tento film, však klesá. Preto treba pokožke dodávať tieto lipidy externe,” vysvetľuje Guylaine Le Loarer, vedúca výskumu a vývoja značky certifikovanej prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND.

Hydrolipidný film pozostáva z vody („hydro“) a tuku („lipos“) a za normálnych okolností poskytuje pokožke optimálnu ochranu. Pri neprítomnosti tukovej zložky sa však pleť rýchlo vysuší, trápi ju začervenanie a šupinky. „Preto sú v chladnejšom počasí ideálne krémy a séra, ktoré majú konzistenciu emulzie, predovšetkým dvojfázové séra v kombinácii voda a olej. Poskytujú totiž pleti dostatok lipidov a vlhkosti.”

Ak sa rozhodnete zmeniť na zimu pleťovú starostlivosť, mali by ste samozrejme brať ohľad na typ a potreby vašej pleti. Mastná pokožka potrebuje viac vlhkosti než lipidov, a teda sa treba predovšetkým postarať o jej hydratáciu.

Nezabúdajte na pery a oči

Prírodná kozmetika - Krásna aj v zime - zima, sucha plet, starostlivosť o pleť, plet v zime, co na plet v zime
Lips Protection. Beautiful Woman With Beauty Face, Full Lips Applying Lip Balm, Lipcare Stick On. Portrait Of Female Model With Natural Makeup. Lips Skin Care Cosmetics Concept. High Resolution

Naše pery nemajú mazové žľazy, takže si v chladnejšom počasí vyžadujú osobitnú pozornosť. Zvlhčovanie pier je však v tomto ročnom období tabu, pretože vlhkosť sa z pier vyparuje a pery vysychajú ešte rýchlejšie. Odporúčame skôr používať výživný prírodný balzam na pery, ktorý ich spoľahlivo chráni pred dehydratáciou, presušením a krehkosťou vďaka prítomnosti vyživujúcich prírodných olejov a voskov.

Aj očné okolie je citlivou oblasťou, na ktorú netreba zabúdať, pretože pokožka v okolí očí je mimoriadne tenká a citlivá a má najviac sklony k tvorbe vrások. Dehydratácii a napätiu predchádzajú prírodné očné krémy s bohatou textúrou.

Slnečná ochrana

Prírodná kozmetika - Krásna aj v zime - zima, sucha plet, starostlivosť o pleť, plet v zime, co na plet v zime

Plánujete zimnú dovolenku, kde vás čakajú prechádzky zasneženou krajinou či lyžovačka? Nezabúdajte si so sebou pribaliť kvalitný opaľovací krém. Predovšetkým na horách sa treba chrániť pred škodlivým UV žiarením a hrozí vám spálenie. Myslite aj na svoje pery či koreň nosa, účinnú ochranu týmto citlivým partiám poskytne Balzam na pery SPF 20. Mimoriadnu starostlivosť si zaslúži nielen pokožka na tvári, ale aj na tele. Odporúčame vám vyhýbať sa v tomto období príliš horúcim a príliš dlhým sprchám, pretože pokožku nadmerne vysušujú. Po očistení treba obnoviť vlhkosť v pokožke hydratačnými prípravkami, ktoré ich zároveň aj chránia pred nepriaznivými vplyvmi.

Pokojne siahnite po hutnejších telových krémoch či olejoch, vaša pokožka sa vám za ne poďakuje.

Ochranu pred mrazom, vetrom či dažďom potrebujú aj vlasy, preto im častejšie než v iné ročné obdobia doprajte kúru v podobe intenzívnej masky, balzamu na vlasy či kondicionéru.