60 vecí, ktoré ste o ANNEMARIE BÖRLIND určite nevedeli: 2. časť

60 vecí, ktoré ste o ANNEMARIE BÖRLIND určite nevedeli: 2. časť

2. júla 2019 Off Od AnnemarieBorlind.sk

Kde sa narodila Annemarie Lindner? Prečo začala vyrábať kozmetiku? Ktorý prípravok bol jej srdcovkou? Na tieto a ďalšie otázky odpovedáme pri príležitosti jubilejných 60. rokov od založenia našej kozmetickej spoločnosti v 2. časti našej série blogov „60 vecí, ktoré ste o ANNEMARIE BÖRLIND určite nevedeli”.


V druhom blogovom článku zo série sa dozviete najmä 10 najzaujímavejších faktov o našej zakladateľke – Annemarie Lindner, považovanej za priekopníčku prírodnej kozmetiky.

Prírodná kozmetika - 60 vecí, ktoré ste o ANNEMARIE BÖRLIND určite nevedeli: 2. časť -

11. Začiatok dlhého príbehu

Annemarie Lindner sa narodila 22. septembra 1920 v Berlíne-Charlottenburgu ako prvorodená dcéra vojaka Kurta Schmidta a jeho manželky Anny. O šesť rokov neskôr prišla na svet jej sestra Ruth. V tom období panovali v Nemecku veľmi nepokojné časy – povstania, pokusy o politický prevrat či inflácia – sú len niektoré z faktorov, ktoré strpčovali život nemeckého obyvateľstva po skončení 1. svetovej vojny. Celosvetová hospodárska kríza a alarmujúca nezamestnanosť spôsobili, že mnohé nemecké rodily živorili. Rodina Schmidtovcov tiež žila v skromných pomeroch a Annemarie celý život spomínala, ako bolo ovocie na Vianoce pre nich malým sviatkom.

12. Cieľavedomé mladé dievča

Annemarie Lindner bolo odjakživa neobyčajne cieľavedomé dievča, ktoré si uvedomovalo neľahké pomery vo svojej rodine a túžilo si čím skôr zarábať sama na seba. Hoci doba jej nepriala – kvôli pretrvávajúcej hospodárskej kríze v Nemecku nebolo práce nazvyš, počet nezamestnaných bol vysoký a Annemarie bola navyše žena, napriek tomu pozbierala všetku odvahu a ako štrnásťročná si dohodla stretnutie s riaditeľom miestnej továrne. Mladé dievča mu smelo navrhlo, či by ju nechcel zamestnať ako praktikantku. A tak vďaka svojej cieľavedomosti začala 1. apríla 1935 ako ani nie 15-ročná zbierať cenné pracovné skúsenosti a budovať svoju kariéru.

13. Cesta ku kozmetike

Annemarie Lindner sa už v puberte trápila silne aknóznou pleťou. Pravidelne chodila k dermatológom a podstupovala rozličné – neraz bolestivé a drastické – ošetrenia a zákroky. Bezúspešne. Na problematickú pleť jej nič nezaberalo. Všetko sa zmenilo na jeseň v roku 1946, keď mala 26 rokov a so svojim manželom Walterom sa vybrala do kúpeľov Bad Elster. Tam podstúpila svoje prvé prírodné kozmetické ošetrenie. A udiali sa zázraky! Bahenný zábal a rastlinné extrakty konečne zafungovali! Annemarie doma pokračovala v liečbe odporúčanými bylinkovými výťažkami a na svoj nevýslovný údiv zistila, že jej akné ustupuje. Vtedy jej v srdci skrsla túžba: Chcem sa stať kozmetologičkou!

Prírodná kozmetika - 60 vecí, ktoré ste o ANNEMARIE BÖRLIND určite nevedeli: 2. časť -

14. Ružový lipový list

Roky predtým než založila spoločnosť Börlind, po úspešnom absolvovaní kozmetického vzdelania Annemarie Lindner začala predávať bylinkové preparáty vlastnej výroby. 1. marca 1955 spolu s manželom založila spoločnosť s názvom „Annemarie Lindner – bylinné prípravky”. Ako firemné logo si vybrali lipový list ružovej farby (lind znamená v nemčine lipa). Toto logo v mierne upravenej podobe používame dodnes. Lindnerovci si zriadili malé laboratórium, kde začala Annemarie vyrábať svoje prípravky a ešte v tom istom roku uviedla na nemecký trh svoje vlastné bylinkové krémy, pleťové masky a tonikum so sloganom „Zachovajme si mladosť a predchádzajme starnutiu.” Položila základy, na ktorých dodnes stojí naša prírodná kozmetika.

15. To, čo nemôžem zjesť, si nedám na tvár

Od čias, kedy Annemarie začala vyrábať svoje prvé krémy, naše výrobky získavali množstvo ocenení a uznaní. V NDR sa vždy pred uvedením kozmetického produktu na trh musela zaslať do štátnych laboratórií anonymná vzorka na kontrolu jeho kvality. A všetky krémy spoločnosti „Annemarie Lindner – bylinné prípravky” už v tej dobe získali označenie „S” za svoju špičkovú kvalitu. Annemarie sa pri ich výrobe držala svojho celoživotného kréda, ktoré ju neskôr preslávilo:

„To, čo nemôžem zjesť, si nedám ani na tvár.” – Annemarie Lindner

16. Útek na západ

Annemarie a Walter Lindnerovci ako podnikatelia v NDR nemali vonkoncom ustlané na ružiach. Vládna strana im dvakrát zhabala majetok a v lete 1958 im hrozilo tretie vyvlastnenie. Preto sa dvojica rozhodla pre riskantný krok – zanechať všetko, čo dovtedy budovali, svoje renomé a utiecť do západného Nemecka. Tam začínali úplne od nuly – Annemarie a jej kozmetiku tu na rozdiel od NDR nikto nepoznal. Hoci tento krok nebol vôbec jednoduchý, predznamenal niečo veľkolepé – založenie spoločnosti Börlind GmbH takú, akú ju poznáme dnes.

17. Naše sídlo

Všetko – od výskumu rastlinných ingrediencií a vývoja nových produktov či obalov až po výrobu produktov a prepravu do celého sveta – sa od nepamäti až dodnes uskutočňuje v našej centrále v meste Calw-Altburg v Čiernom lese. Bolo tomu tak odjakživa, od založenia spoločnosti Börlind GmbH. No až do roku 1973 sme sídlili na inej ulici Schwarzwaldstraße v Altburgu, vtedajšie priestory nám však boli už pritesné a firma sa presťahovala o pár ulíc vedľa do budovy na Lindenstraße.

Prírodná kozmetika - 60 vecí, ktoré ste o ANNEMARIE BÖRLIND určite nevedeli: 2. časť -

18. Uznania a ocenenia za celoživotnú prácu

Sme hrdí na to, že naše produkty získali rozmanité ocenenia a uznania. Uznania a čestného ocenenia sa dostalo aj Annemarie Lindner za jej priekopníckeho ducha a neúnavný zápal. Za výrobu prírodnej kozmetiky získala v USA od kozmetického priemyslu ocenenie Natural Legacy Award, ktoré sa považuje za takého kozmetického Oscara. Nielen v Nemecku, ale aj v Amerike sa považuje za priekopníčku prírodnej kozmetiky. Počas piateho ročníka podujatia Baden-Baden Business Night bola napríklad ocenená čestnou cenou MAURICE LACROIX BUSINESS AWARD za celoživotný prínos a získala aj Award of Honor v rámci SPA Diamond Award of Honor.

annemarie-borlind-prirodna-kozmetika-produktova-rada-naturoyale-system-biolifting

19. Najobľúbenejšie kozmetické prípravky

Annemarie Lindner ešte i v zrelom veku neúnavne prinášala nové nápady a inovácie. Jej srdcovkou bola pleťová línia NATUROYALE SYSTEM BIOLIFTING, ktorú považujeme za kráľovskú systematickú starostlivosť o náročnú zrelú pleť a našu najvyššiu, prémiovú radu. Je čerešničkou jej celoživotného úsilia prinášať ľuďom systematickú pleťovú starostlivosť s viditeľnými účinkami, ktorá spája to najlepšie z prírody s najnovšími vedeckými objavmi.

Prírodná kozmetika - 60 vecí, ktoré ste o ANNEMARIE BÖRLIND určite nevedeli: 2. časť -

20. Koniec jednej éry

Priekopníčka prírodnej kozmetiky a zakladateľky spoločnosti Börlind GmbH, Annemarie Lindner, zomrela 18. februára 2016 počas dovolenky vo veku úctyhodných 95 rokov. Vďaka svojmu odhodlaniu, pracovitosti, podnikateľskej šikovnosti a vízii sa jej podarilo vybudovať prestížnu značku certifikovanej prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND – Natural Beauty a priviesť ju k svetovému úspechu. Na sklonku roku 1985 odišla oficiálne do dôchodku a riadenie spoločnosti odovzdala svojmu synovi Michaelovi Lindnerovi. Od roku 2015 sa na riadení podieľa aj Michaelov syn Nicolas Lindner. Pre kozmetickú značku, ktorú milujú desiatky tisícov žien i mužov na celom svete, v súčasnosti pracuje už tretia generácia Lindnerovcov – Nicolas spolu so sestrami Aliciou a Vanessou.

Dozvedeli ste sa zaujímavosti, ktoré ste predtým o ANNEMARIE BÖRLID netušili? Ešte ich pre vás máme niekoľko a odhalíme vám ich v ďalších častiach našej 10 dielnej sérii. Prezradíme vám to, ktorú ingredienciu v našich produktoch používame ako jediní na svete.