Je kyselina hyalurónová naozaj elixírom mladosti?

Je kyselina hyalurónová naozaj elixírom mladosti?

20. novembra 2018 Off Od AnnemarieBorlind.sk

Považuje sa za jedného z najúčinnejších bojovníkov proti vráskam. Skutočne však kyselina hylaurónová funguje tak, ako sa o nej tvrdí? Alebo je to len šikovný reklamný ťah?

Hádam neexistuje látka v kozmetike, ktorá by sa častejšie skloňovala v súvislosti s bojom proti starnutiu. Mnohé ženy na celom svete sa spoliehajú na jej omladzujúce účinky a keď zbadajú nápis „s obsahom kyseliny hylaurónovej” svietiť na obale nejakého produktu, často takmer automaticky putuje do ich nákupného košíka.

Je kyselina hyalurónová naozaj elixírom mladosti?

Už menej ľudí však vie, že kyselina hylaurónová nie je nejaká umelo vyrobená látka, ale v skutočnosti je prirodzenou súčasťou ľudskej pokožky. Naše telo ju produkuje prirodzene. Je to priehľadná látka, ktorá má unikátnu schopnosť viazať vlhkosť v tele a vytvárať gélovitú štruktúru. Funguje vlastne ako akási špongia, ktorá dokáže nasať až tisícnásobné množstvo vody, než je jej vlastný objem.

Možno vás prekvapí, že sa nachádza nielen v pokožke, ale aj v každom inom tkanive tela a v častiach, ktoré sa bez vlhkosti nezaobídu. Nájdete ju napríklad v ďasnách, v očnom sklovci, v kĺboch či v horných dýchacích cestách. V kĺboch funguje ako tlmič nárazov a dokonca sa nachádza aj v pupočnej šnúre!

Je kyselina hyalurónová naozaj elixírom mladosti?

Kým sa kyselina hylaurónová začala považovať za elixír krásy v kozmetike, najprv sa etablovala v medicíne. V 60. rokoch minulého storočia začali lekári využívať kyselinu hylaurónovú na liečbu popálenín a vredov a v 70. rokoch sa s úspechom začala využívať v očnom lekárstve, napríklad pri operáciách sivého zákalu či transplantáciách rohovky. Krátko na to prišla ortopédia, ktorá začala aplikovať hylaurónové injekcie do poškodených kĺbov.

Za popularitou kyseliny hylaurónovej ako zbrane proti vráskam môžu podľa niektorých zdrojov obyvatelia japonskej dediny Yuzuri Hara neďaleko Tokia. Ich mladistvý vzhľad s lesklými očami a vypnutou pokožkou vôbec nezodpovedal ich skutočnému veku, a tak sa zistilo, že majú vďaka nadmernej konzumácii lokálnej koreňovej zeleniny a škrobov vysokú mieru glykosinaminoglykanov v tele. Istú japonskú farmaceutickú firmu to inšpirovalo k tvorbe prvej hylaurónovej pilulky ako anti-agingového prípravku.

A ako funguje v našej pokožke?

Kyselina hylaurónová má v našom tele za úlohu zásobovať kožu a vlasy potrebnou hydratáciou a pomáha pri tvorbe nových buniek. Vďaka jej prítomnosti je naša pleť hladká, pružná, vypnutá a hydratovaná. Áno, práve ona je zodpovedná za to, že kontúry vašej tváre pôsobia vyplnené a šťavnato. Kyselina hyaluronová je zásobárňou vlhkosti, z ktorej tkanivá čerpajú vodu. Udržiava a dodáva vlhkosť kožným tkanivám aj kolagénu. Hydratovaná pleť stárne oveľa pomalšie. Kyselina hyaluronová naviazaním vody zväčší svoj objem a tým vytlačí jemné vrásky.

S pribúdajúcim vekom však v ľudskom tele kyseliny hylaurónovej prirodzene ubúda. Organizmus človeka v strednom veku produkuje len asi polovicu objemu kyseliny hylaurónovej, ktorý produktoval v mladosti. V dôsledku jej úbytku dochádza k strate elasticity kože, koža na lícach či brade začne ovísať a tvoria sa vrásky. Jej úbytok vedie aj ku problémom s kĺbami. Preto je potrebné ju dopĺňať v podobe správne zvolených produktov.

Je kyselina hyalurónová naozaj elixírom mladosti?

Strava, ktorá pomáha

Vlastnú produkciu kyseliny hylaurónovej môžete stimulovať pomocou stravy — odborníci odporúčajú do jedálnička zaradiť sójové bôby, ktoré obsahujú vysoké množstvo fytoestrogénov a pomáhajú telu produkovať viac kyseliny hyalurónovej. Sójové bôby nájdete napríklad v tofu, sójovom mlieku či syroch. Rovnako odporúčajú aj koreňovú zeleninu či červené víno, červené hrozno, silný vývar z kĺbov a kostí, želatíny či huspeniny. Výnimočnosť kyseliny hylaurónovej tkvie v schopnosti viazať na seba vlhkosť. No ak neprijímame dostatok tekutín, nemá až takú účinnosť, pretože nemá čo do seba nasať a pokožka ostane ochabnutá. Ak teda chcete, aby skutočne fungovala, veľa pite. No nie len tak hocičo, kyselina hylaurónová sa najlepšie viaže na obyčajnú vodu. Odborníci odporúčajú zvýšiť príjem magnézia a zinku, ktoré pomáhajú lepšie spracovať kyselinu hylaurónovú. Získate ich napríklad zo strukovín, rýb, orechov či banánov.

Rastlinná alternatíva

Klasická kyselina hylaurónová sa spočiatku získavala z kohútích hrebienkov, očí tučniakov alebo hovädziaho dobytka, zo žraločej kože a podobne. Dnes sa získava z bunkových stien baktérii streptokokov alebo Escherichia colli. Existujú však aj iné alternatívy.

Kozmetika ANNEMARIE BÖRLIND obsahuje výlučne účinné rastlinné zložky, no nájdete medzi nimi aj kyselinu hylaurónovú — obsahuje ju totiž v rastlinnej forme — v podobe extraktu čínskej rôsolovky Tremella Fuciformis, ktorému sa hovorí aj botanická kyselina hylaurónová. Má totiž podobnú molekulárnu štruktúru ako kyselina hylaurónová a okrem rovnakých účinkov, dokáže aj pleť chrániť proti voľným radikálom, čo klasická forma kyseliny hyalurónovej nedokáže.

Tento extrakt má na pleť trojaký účinok:

  1. Vytvára ochranný film, ktorý vyhladzuje vrásky a vypĺňa línie.
  2. Viaže na seba veľké množstvo vody a tak poskytuje pleti intenzívnu hydratácu zvnútra.
  3. Chráni pokožku pred voľnými radikálmi a zabraňuje tak jej predčasnému starnutiu. Podľa viacerých štúdií ma Tremella Fuciformis okamžitý hydratačný efekt porovnateľný s kyselinou hylaurónovou.

Kde nájdete botanickú kyselinu hylaurónovú?

Účinnú prírodnú látku získanú zo vzácneho rastlinného extraktu čínskej huby nájdete vo viacerých produktov našej kozmetiky.

Je kyselina hyalurónová naozaj elixírom mladosti?
  Je napríklad základom obľúbenej rady AQUANATURE SYSTEM HYDRO pre dehydrovanú smädnú pleť, ktorej chýba vlhkosť.
 

Obsahuje ju aj intenzívny koncentrát Beauty Shot Hydro Booster, ktorý poskytne vašej pleti okamžitú hydratačnú „injekciu”.

Je kyselina hyalurónová naozaj elixírom mladosti?
Je kyselina hyalurónová naozaj elixírom mladosti?
 

A tiež jeden z najpredávanejších produktov tohto roku — 2-fázový hylaurónový shake s olejčekovou konzistenciou, ktorý sa ihneď vpije do pleti a okamžite ju vyhladí a vypne.